Ministrul Vladimir Bolea a prezentat bilanțuri cu prilejul Zilei Agricultorului
Chişinău, 24 nov. /MOLDPRES/. Realizările din complexul agroindustrial în 2022, activitățile întreprinse de Guvern în scopul susținerii producătorilor agricoli, perspectivele de dezvoltare agricolă și rurală, mecanismele de acordare a subvențiilor pentru anul viitor, identificarea și actualizarea priorităților în sectorul agricol – acestea au fost principalele repere, prezentate astăzi de ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, într-o conferinţă de presă cu ocazia zilei profesionale a lucrătorilor din ramură, transmite MOLDPRES.
Oficialul s-a referit la o serie de modificări normative care vizează asigurarea subvenționată în agricultură. Amendamentele operate de Executiv au drept scop protejarea intereselor fermierilor și extinderea posibilităților de asigurare a bunurilor agricole.
Potrivit lui Vladimir Bolea, echipa ministerială conștientizează situația creată în agricultură, de aceea este preocupată de găsirea soluțiilor pentru reducerea impactului, a consecințelor crizelor existente asupra producătorilor agricoli. „Starea gravă legată de secetă a fost amplificată de prăbușirea prețurilor la inputuri, iar criza energetică şi cea cauzată de războiul din Ucraina au dus la sărăcirea populației. Toate acestea, au determinat Guvernul țării să ia diverse măsuri pentru a susține producătorii pe dimensiunea agrară”, a spus ministrul.
„Avem planuri mari pentru a face acest sector competitiv şi eficient. Un sector agroindustrial puternic înseamnă o ţară asigurată şi acesta este scopul primordial al Ministerului Agriculturii care va implementa politici de susţinere a domeniului, sprijinite de Guvern şi partenerii de dezvoltare”, a relevat Bolea.
În fiecare an, în cea de-a patra duminică a lunii noiembrie, în Republica Moldova este sărbătorită Ziua Lucrătorului din Agricultură și Industria de Prelucrare.
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Riga: „Transparența și regulile clare sunt cheia unui sistem de transport adaptat nevoilor cetățenilor”
FOTO // Finanțare nerambursabilă pentru antreprenori: 81 de companii au primit granturi în valoare de 43 milioane de lei
Fiscul atenționează privind tentative de fraudă prin apeluri telefonice în numele unor instituții publice și financiare
Parlamentul a modificat procedura de numire și demitere a membrilor organelor de conducere ale BNM
Regulile fitosanitare au fost actualizate, pentru a preveni introducerea organismelor dăunătoare în Republica Moldova
Transportul maritim, reglementat: Moldova aderă la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțele maritime
VIDEO // Drumarii intensifică lucrările de întreținere și securizare a rețelei rutiere naționale
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților
VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026
Dolarul se ieftinește cu 20 de bani
DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial
Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga
MDED estimează o creștere a PIB de 2,2% în anul 2026, urmată de o accelerare graduală pe termen mediu
VIDEO // ADR Centru Moldova își consolidează capacitățile instituționale printr-un parteneriat strategic cu specialiști din România și Italia
Investiții europene de 860 mii de euro pentru modernizarea infrastructurii și a serviciilor de salubrizare în raionul Leova
Patru operatori de apă și canalizare din Moldova primesc asistență pentru reducerea pierderilor de apă în rețele
ANSA a organizat sesiuni de instruire pentru consolidarea controlului asupra produselor de origine animală
FOTO // Republica Moldova își extinde prezența în China prin viitoare acorduri de colaborare la nivel de administrație locală
Iranul respinge oferta SUA pentru un armistițiu de 48 de ore și menține Strâmtoarea Ormuz închisă
VIDEO // Ungheni: grădiniță modernizată la Măcărești și acces extins la apă potabilă în Frăsinești, prin Programul „Satul European”
Astronauții misiunii Artemis 2 transmit primele mesaje emoționante de la bordul capsulei Orion
Creștinii ortodocși celebrează astăzi Sâmbăta lui Lazăr și se pregătesc pentru Duminica Floriilor
Experți de pe ambele maluri ale Nistrului s-au reunit pentru a discuta măsuri urgente de protecție a mediului
Procurorii Alexandru Cernei și Alexandru Morcov au promovat evaluarea externă
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi slabe și cer noros
Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova–Bumbăta va fi sistată temporar
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce reziduuri petroliere. Intervenim rapid pentru a menține calitatea apei”
Accident grav la Telenești. Un bărbat de 65 de ani a decedat la fața locului
Noi pete petroliere pe râul Nistru. Autoritățile au dispus consolidarea și extinderea barajelor antipoluare