Moldova va primi 8 milioane euro din partea UE pentru susținerea antreprenoriatului
Chişinău, 24 mai. /MOLDPRES/. Republica Moldova va primi un grant în valoare de 8 milioane euro din partea Uniunii Europene pentru susținerea antreprenoriatului. La evenimentul de semnare a contractului de grant au fost prezenți ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Dumitru Alaiba și Ambasadorul UE în Republica Moldova, Jānis Mažeiks, comunică MOLDPRES.
Șeful de la economie a mulțumit partenerilor europeni pentru suport și a precizat că țara noastră trebuie să se miște cu pași alerți către integrarea europeană. „Una din prioritățile fundamentale ale acestui guvern este dezvoltarea economică și în acest sens avem o agendă extrem de intensă. Vorbim aici de crearea oportunităților de afaceri, de asigurarea unui mediu prielnic, fără birocrație, fără obstacole, fără hârțoage și corupție și cu instrumente moderne. Noi nu ne putem permite luxul de a crește cu doar 2-3 procente pe an, pentru că o să rămânem la coada Europei. Avem nevoie de o creștere economică accelerată, iar asta ne poate da sectorul întreprinderilor mici și mijlocii, pentru că de fapt sectorul IMM-urilor este inima unei economii sănătoase. Banii din grant vor fi utilizați la finanțarea a șapte programe de stat, ce au menirea de a sprijini direct antreprenoriatul. Este o onoare pentru noi să avem această colaborare cu UE”, a opinat Alaiba.
El a menționat că programele se vor axa pe localitățile rurale, acolo unde există un potențial de creștere mare. „În următoarea perioadă vom oferi și mai multă libertate mediului de afaceri. Acest obiectiv este pe agenda ministerului și a Guvernului. Vom gândi și vom încerca adoptarea unui nou mod de supraveghere și intervenție doar acolo unde va fi nevoie. Trebuie să întoarcem pagina și să mergem cu capul sus înainte spre Uniunea Europeană, iar antreprenorii noștri au ales demult această direcție. Acum câțiva ani comerțul nostru era în proporție de 70 de procente cu Rusia și CSI, iar acum aproape 60 de procente din comerț este cu Uniunea Europeană”, a adăugat Alaiba.
Ambasadorul UE în Republica Moldova, Jānis Mažeiks a menționat că duminică, 21 mai, la Adunarea Națională „Moldova Europeană”, țara noastră a confirmat că aspiră să devină membru al Uniunii Europene. „Astăzi venim cu o susținere pentru IMM-uri, care au un rol direct în bunăstarea țării. Deja două treimi din exporturile Moldovei merg spre Uniunea Europeană și aceasta este un domeniu unde IMM-urile pot să aibă un rol și mai mare în viitor. Noi vom susține peste 50 mii de antreprenori, fapt ce va avea un impact major pentru sectorul real în următorii trei ani”, a declarat oficialul european.
Resursele financiare în valoare de 8 milioane de euro acordate de Uniunea Europeană vor fi direcționate spre a susține implementarea a șapte programe de grant administrate în prezent de Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului.
Programul „Facilitatea de Creditare în Agricultură” a finanțat peste 400 de proiecte în ultimul an
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Riga: „Transparența și regulile clare sunt cheia unui sistem de transport adaptat nevoilor cetățenilor”
FOTO // Finanțare nerambursabilă pentru antreprenori: 81 de companii au primit granturi în valoare de 43 milioane de lei
Fiscul atenționează privind tentative de fraudă prin apeluri telefonice în numele unor instituții publice și financiare
Parlamentul a modificat procedura de numire și demitere a membrilor organelor de conducere ale BNM
Regulile fitosanitare au fost actualizate, pentru a preveni introducerea organismelor dăunătoare în Republica Moldova
Transportul maritim, reglementat: Moldova aderă la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțele maritime
VIDEO // Drumarii intensifică lucrările de întreținere și securizare a rețelei rutiere naționale
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților
VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026
Dolarul se ieftinește cu 20 de bani
DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial
Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga
FOTO // Autoritățile anunță noi instrumente financiare pentru a asigura eficiența energetică în locuințe
BTA: Între inteligența artificială și reglementare: vor apărea în curând vehicule autonome pe străzile Bulgariei?
FOTO // Campania „Învață în Moldova” a ajuns la Căușeni. Liceeni din sud-estul ţării, ghidați în alegerea profesiei
Primăriile din Republica Moldova sunt invitate să depună proiecte de dezvoltare economică finanţate de UE şi PNUD până pe 17 aprilie
Biserica Romano-Catolică celebrează astăzi Învierea Domnului după finalizarea ritualurilor din Săptămâna Mare
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de felicitare credincioșilor care sărbătoresc astăzi Învierea Domnului
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de felicitare credincioșilor care sărbătoresc astăzi Învierea Domnului
Creștinii ortodocși sărbătoresc astăzi Duminica Floriilor și intrarea Mântuitorului în Ierusalim
Ministerul Apărării asigură că pacificatorii moldoveni din Liban sunt în siguranță în contextul conflictului din Orientul Mijlociu
Discuții strategice la Istanbul: Ucraina și Turcia își consolidează cooperarea la Marea Neagră
METEO // Schimbare radicală a vremii în Moldova cu maxime de 10 grade și dimineți foarte reci după ziua de luni
Cercetătorii au stabilit momentul precis în care meditația începe să reducă stresul și anxietatea
FOTO // Competiție de idei pentru protejarea mediului susținută de PNUD în 11 localități din Republica Moldova
SUA dau un nou ultimatum Iranului: 48 de ore pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz sau risc de escaladare
Activitatea Aeroportului Internațional Eugen Doga a fost reluată după o alertă de securitate falsă
VIDEO // Ministrul Mediului anunță o diminuare a poluantului pe Nistru, în amonte de barajele instalate în raionul Dondușeni