ro

 

Economie
02 Iulie, 2026 / 15:38
/ 31 Octombrie, 2022

Moldovagaz a explicat în ce condiţii vor fi revizuite tarifele la gaze

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 oct. /MOLDPRES/. SA „Moldovagaz” a anunţat astăzi că în prețurile reglementate de furnizare a gazelor naturale în vigoare de la 1 octombrie 2022, prețul de achiziție este definit ca preț mediu anual și este inclus în tarif la nivelul de 926,94 dolari pentru o mie de metri cubi, sau 17 906,35 lei. În același timp, prețul real de achiziție în octombrie 2022 a fost de 1 026,36 dolari pentru o mie de metri cubi, în timp ce în noiembrie se așteaptă ca acesta să fie de 821,58 dolari pentru o mie de metri cubi, transmite MOLDPRES.

Potrivit întreprinderii, prețul efectiv de achiziție în august curent a fost de 1 458,92 dolari pentru o mie de metri cubi, iar în septembrie - 1 882,78 dolari pentru o mie de metri cubi, în timp ce la prețurile reglementate aprobate, plătite de consumator din 12 august 2022, prețul de achiziție era stabilit la nivelul de 899,08 dolari pentru o mie de metri cubi. „Ca urmare, acesta nu a acoperit prețul real de achiziție de gaze naturale, ceea ce a cauzat acumularea devierilor tarifare negative impunătoare doar pentru august și septembrie în sumă de 902,5 milioane de lei. Totodată, suma totală a devierilor tarifare ale SA „Moldovagaz” pentru perioada ianuarie-septembrie curent constituie de 5,095 de miliarde de lei, și, conform legislației, urmează să fie compensate prin includerea în tarif”, indică sursa citată.

„În structura prețurilor reglementate actuale este inclusă doar o parte din devierile tarifare acumulate în mărime de 1,817 miliarde de lei, sau 4 590 de lei pentru o mie de metri cubi. Astfel, premisele reale pentru revizuirea tarifelor pentru consumatorul final pe fondul scăderii prețurilor de achiziție vor apărea după compensarea integrală a devierilor tarifare negative acumulate”, a rezumat Moldovagaz.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Investiții pentru dezvoltarea localităților: Documentul unic de program a fost completat cu peste 115 proiecte noi

/ Acum 1 zi

Guvernul demarează procesul de reorganizare a APP. Instituția va trece în coordonarea MDED

/ Acum 1 zi

Google a desemnat Coob Ads drept official Google Ads Sales Representative în Moldova

/ Acum 1 zi

Curs valutar anunțat de BNM pentru prima zi a lunii iulie: cât costă euro și dolarul

/ Acum 1 zi

Restricții de circulație pentru camioane în România. Transportatorii sunt îndemnați să-și planifice din timp traseele

/ Acum 1 zi

Reforma fiscală: Operatorii din turism avertizează asupra scumpirii vacanțelor; Guvernul analizează propunerile

/ Acum 1 zi

Circa 4,1 miliarde de lei au fost acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

Un nou sens giratoriu va fi amenajat la intrarea în municipiul Cahul

/ Acum 2 zile

Energocom lansează concursul pentru funcția de director general

/ Acum 2 zile

Beijingul propune extinderea cooperării prin intermediul celor patru Inițiative Globale. Ambasadoarea Dong Zhihua: „China dorește să importe mai multe produse din Moldova”

/ Acum 2 zile

R. Moldova și Banca Mondială au semnat un acord de grant de 1,7 milioane USD pentru pregătirea modernizării sistemului termoenergetic din Chișinău

/ Acum 2 zile

Autorizațiile vamale devin digitale. Sistemul Informațional „Decizii vamale”, lansat din 1 iulie

/ Acum 2 zile

DOC // Noile prețuri reglementate pentru furnizarea de ultimă opțiune a energiei electrice și a gazelor naturale, publicate în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

DOC // Serviciul Fiscal de Stat a dispus blocarea fondurilor a trei persoane vizate de sancțiuni internaționale