ro

 

Economie
03 August, 2026 / 17:20
/ 28 Iunie, 2023

Noul Cod funciar, aprobat de Guvern

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 iun. /MOLDPRES/. Executivul a aprobat proiectul noului Cod funciar, care reglementează relațiile funciare și prevede o nouă clasificare a terenurilor și a modului de folosire a acestora, transmite MOLDPRES. 

În același timp, în noul Cod funciar sunt menținute unele obligații și interdicții din vechiul document. De exemplu va fi și în continuare interzisă dobândirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor cu destinație agricolă sau din fondul forestier de către persoane și întreprinderi străine.

Potrivit noilor reglementări, în cazul în care terenurile nu vor fi ținute în stare fitosanitară, autoritatea publică locală va iniția acțiuni de somare a proprietarului. Dacă somația rămâne fără răspuns, primăria din localitate poate să-și rezerve dreptul de a administra terenul respectiv și de a dispune arendarea acestuia, pentru a preveni afectarea terenurilor adiacente cu boli, buruieni și vătămători.

De asemenea, deținătorii de terenuri vor fi obligați să întreprindă măsuri de prevenire și diminuare a impactului degradării solului, conform măsurilor de protecție a solului în cadrul practicilor agricole.

Suplimentar, Codul funciar prevede instituirea normelor privind crearea sistemului informațional Cadastru funciar, care va ține evidența terenurilor după categorii și moduri de folosință.

Proiectul urmează a fi transmis Parlamentului spre examinare și adoptare. 

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Interes ridicat al investitorilor pentru noile parcuri eoliene din Republica Moldova

/ Acum 3 zile

Dolarul se ieftinește cu 13 bani în ultima zi din iulie, iar cotația euro crește ușor

/ Acum 3 zile

Parlamentul obligă furnizorul de gaze din regiunea transnistreană să creeze stocuri strategice

/ Acum 3 zile

R. Moldova va beneficia de un grant de 350 000 de dolari pentru implementarea sistemului „Registrul garanțiilor reale mobiliare”

/ Acum 3 zile

Agricultura din Republica Moldova se aliniază standardelor europene prin investiții în ferme, infrastructură și siguranța alimentelor

/ Acum 3 zile

Proiectele strategice de infrastructură de transport vor beneficia de proceduri de autorizare mai rapide

/ Acum 3 zile

Facilități pentru consumatori: datele de la contoarele inteligente vor fi citite de la distanță și procesate automat

/ Acum 4 zile

Sectorul agricol din Moldova va beneficia de un nou program de finanțare de 150 de milioane de euro

/ Acum 4 zile

Cetățenii au depus peste șapte mii de contestații după actualizarea valorilor cadastrale ale imobilelor

/ Acum 4 zile

DOC // Cadrul normativ privind garanțiile financiare a fost armonizat cu legislația UE. Noile modificări legislative, publicate în Monitorul Oficial

/ Acum 4 zile

VIDEO // Ministerul Energiei: situația regională poate determina disponibilitatea de energie și creșterea prețurilor. Cetățenii sunt îndemnați să economisească

/ Acum 4 zile

Economii de circa 21,8 milioane de euro pentru cetățeni și companii la schimbul valutar, după trecerea la euro ca monedă de referință

/ Acum 4 zile

Euro și dolarul se ieftinesc ușor

/ Acum 5 zile

Ministrul Energiei, în vizită la Stația Electrică Chișinău: „Suntem în etapa finală. Darea în exploatare a proiectului este planificată pentru sfârșitul verii”