Noul director executiv al Administrației de Stat a Drumurilor a fost prezentat echipei
Chişinău, 3 feb. /MOLDPRES/. Directorul general interimar al Administrației de Stat a Drumurilor, Sergiu Bejan, a prezentat astăzi colectivului noul director executiv al întreprinderii, Nicolai Mîndra, transmite MOLDPRES.
Sergiu Bejan a apreciat calitățile profesionale și experiența noului director executiv. Totodată, acesta a accentuat importanța unei structuri de conducere executivă operațională, care să pună umărul la consolidarea activităților întreprinderii și realizarea obiectivelor strategice în ramura infrastructurii rutiere.
La rândul său, Nicolai Mîndra a menționat că își propune să asigure dezvoltarea unui management eficient în cadrul instituției și să acorde o atenție sporită digitalizării proceselor pentru realizarea cu succes a proiectelor în domeniu.
Noul director executiv a absolvit Universitatea Tehnică a Moldovei, Facultatea Urbanism și Arhitectură, specialitatea Căi Ferate Drumuri și Poduri. Pe parcursul a peste 10 ani a activat în calitate de expert în inginerie civilă, consultant superior al Departamentului de dezvoltare a drumurilor în cadrul Ministerului Transportului și Infrastructurii Drumurilor, manager de proiecte și specialist în procurări Washington, SUA, dar și în calitate de șef Serviciul Managementul Ingineresc al Î.S „Administrația de Stat a Drumurilor”.
Foto: ASD
DOC // Sprijin pentru producătorii agricoli: a fost simplificată procedura de rambursare a TVA, prin introducerea unui plafon fix
Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar
Peste 300 de branduri din industria alimentară din șase state participă la Expoziția HORECA EXPO 2026
AND cere intervenții mai rapide pentru repararea gropilor de pe drumurile naționale
BNM: Rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă pe parcursul anului curent, iar ulterior va scădea
Ministrul Dorin Junghietu, la Atena: „Republica Moldova se află într-un amplu proces de transformare a sistemului energetic”
Oportunitățile de investiții în Republica Moldova, prezentate la o conferință internațională dedicată industriei automotive
Curtea de Conturi va avea mai multă autonomie financiară
Republica Moldova și Ucraina au parafat noi certificate sanitar-veterinare pentru carne de pasăre și furaje
Amenzi de 485 de mii de lei aplicate de Fisc pentru activitate ilicită de întreprinzător
Moneda unică europeană își continuă ieftinirea
Ministrul Dorin Junghietu a participat la reuniunea TTE de la Nicosia: „Securitatea energetică trebuie gestionată printr-o coordonare strânsă la nivel regional”
Republica Moldova crește continuu capacitățile de producere a energiei din surse regenerabile. Fotovoltaicele domină clasamentul
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Inflația este determinată de evoluțiile externe, în special conflictul din Orientul Mijlociu”
Taberele ARC 2026 se pregătesc de start: oportunități de participare pentru elevi și tineri din Republica Moldova
Raportul privind funcția publică pentru anul 2025: Mai multe oportunități de dezvoltare profesională pentru angajați
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”
Țările membre ale UE care susțin Rusia sau Iranul ar putea rămâne fără bani de la bloc
Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”
ARMENPRESS: Armenia și Lituania au semnat un acord de parteneriat strategic
Un nou centru regional pentru copiii victime ale infracțiunilor a fost deschis la Cahul
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Ne propunem să construim administrații locale și regionale care să devină motoare reale de dezvoltare pentru comunități”
Audieri în Parlament după incidentul de la Cahul. Deputații au venit cu recomandări pentru consolidarea securității în unitățile militare
Un automobil a fost lovit de tren pe tronsonul Florești - Bălți
Transformările și prioritățile sistemului educațional, discutate în cadrul Săptămânii Educației
FOTO // Colegiul Militar din Chișinău a fost vizitat de Principele Radu al României
Biblioteca Națională continuă serile dedicate filmului moldovenesc. „Moldova-Film” revine în atenția publicului
Cooperarea europeană și securitatea energetică regională, în centrul intervenției lui Mihai Popșoi la Berlin
Un avion românesc F-16 a doborât în Estonia o dronă ucraineană. Ministrul Apărării de la Kiev și-ar fi prezentat scuzele pentru incident
VIDEO // Președinta Maia Sandu a fost decorată cu Ordinul European de Merit: „Această distincție aparține oamenilor din Moldova”