Numărul locuințelor achiziționate prin intermediul programului „Prima Casă” a ajuns la 5079
Chişinău, 12 oct. /MOLDPRES/. Prin intermediul Programului guvernamental „Prima Casă” au fost procurate până în prezent 5079 de locuințe. Suma totală a creditelor acordate de către bănci este de 2,56 miliarde de lei, iar valoarea totală a garanțiilor active constituie 1,28 miliarde de lei, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor Ministerului Finanțelor, din numărul total al beneficiarilor, 3494 sunt familii, iar 1585 sunt tineri necăsătoriți. Vârsta medie a solicitanților este de 31 ani. De asemenea, din numărul total al beneficiarilor, 752 de persoane beneficiază de compensații din bugetul de stat în cadrul programului Prima Casă 2, 1932 – în cadrul programului Prima Casă 3, 469 – în cadrul programului Prima Casă 4, iar 4 – în cadrul programului Prima Casă 5.
Suprafața medie a locuințelor procurate prin intermediul Programului este de 60 metri pătrați, iar valoarea medie a locuințelor procurate este de 598,72 mii de lei.
Din numărul total de locuințe procurate, 4664 sunt apartamente, iar 415 case de locuit individuale.
Conform sursei citate, suma compensațiilor acordate din bugetul de stat pentru acoperirea parțială a cheltuielilor pe care le suportă beneficiarii pentru achitarea creditului ipotecar în cadrul Programului de stat „Prima casă” constituie 24,30 milioane de lei.
Beneficiar al Programului guvernamental „Prima Casă” poate fi cetățeanul Republicii Moldova, cu vârsta cuprinsă între 18 și 50 de ani, care este angajat oficial la o instituție de stat sau companie privată din țară și dispune de venituri din surse oficiale.
Sursă foto: gq.com.au
Energocom semnalează noi tentative de fraudă. Persoane necunoscute se prezintă la locuințele consumatorilor și solicită date personale
Linia electrică 110kV Strășeni-Bobeica a fost pusă sub tensiune, în urma remedierii defecțiunilor tehnice
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Toți consumatorii afectați de deconectările electrice au fost realimentați cu energie prin circuite alternative”
Mai multe localități din Nisporeni, Fălești, Hâncești și Ungheni, deconectate de la energia electrică. Ministrul Dorin Junghietu anunță conectarea liniei de 110kV, în regim insularizat
Granturi de circa 24 de milioane de lei debursate de ODA către 135 de antreprenori în primul trimestru din anul curent
Traficul rutier din apropierea localității Corten din raionul Taraclia va fi redirecționat pe un drum de ocolire
Evoluțiile economiei naționale în 2025, prezentate de MDED: investiții în creștere, performanțe sectoriale și cerere internă robustă
Investiții de circa 59 de milioane de lei în valori imobiliare de stat în doar cinci zile pe platforma eVMS.md
VIDEO // Ministerul Agriculturii lansează instrumentul „Capital circulant agricol”, ca sprijin pentru lucrările sezoniere
Benzina și motorina continuă să se ieftinească: prețuri mai mici pentru weekend
Circa 3000 de tone de benzină și motorină, importate joi în Republica Moldova
Evoluțiile în domeniul combaterii spălării banilor și al aplicării sancțiunilor internaționale, discutate de guvernatoarea BNM cu reprezentanții Departamentului Trezoreriei SUA
DOC // BNM pune în circulație moneda comemorativă „In memoriam: Foametea din Basarabia 1946-1947”
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Conferința investițională „Republica Moldova - UE”, organizată pe 4 iunie. Premierul Alexandru Munteanu: „Planificăm să anunțăm câteva investiții majore”
Planul de creștere al Republicii Moldova: Guvernul a aprobat mecanismul de implementare și monitorizare a Agendei de reforme
Executivul a aprobat Programul național de răspuns la tuberculoză pentru anii 2026-2030
Ce semnifică starea de alertă în sectorul energetic: „Este o măsură de prevenție care ne va permite să reacționăm rapid atunci când este necesar”
Ziua Pământului, marcată prin apeluri la acțiune și investiții în viitorul verde
MAE respinge acuzațiile privind pretinse amenințări la adresa cetățenilor Federației Ruse din stânga Nistrului: „Drepturile tuturor persoanelor sunt pe deplin respectate și garantate”
Investiții în dezvoltarea sportului: infrastructură modernă și creșterea numărului persoanelor care practică activități sportive
Guvernul propune încetarea stării de urgență și instituirea stării de alertă în sectorul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: „Am atins obiectivele necesare, am reușit să stabilizăm sistemul”
Ministerul Sănătății a rămas fără un secretar de stat
Șase angajați ai IP Botanica, reținuți în cadrul unor dosare de corupere pasivă și activă comise în circumstanțe agravante
Dosarul „Frauda bancară”. Vladimir Plahotniuc urmează să-și afle astăzi sentința
IGP: Conducerea Inspectoratului de Poliție Botanica și angajații vizați într-un dosar de corupție au fost suspendați din funcții
Agenția de Investiții lansează un program dedicat promovării celor mai performanți exportatori ai țării
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Percheziții la Inspectoratul de Poliție Botanica. Mai mulți angajați, vizați într-un dosar de corupție
Agenda evenimentelor, miercuri, 22 aprilie