Numărul pasagerilor deserviți de Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a crescut cu 45 la sută în septembrie
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a continuat în luna septembrie tendința ascendentă a traficului aerian. Astfel, numărul pasagerilor îmbarcați și debarcați a constituit circa 446 de mii, înregistrând o creștere de 45,5% față e aceeași perioadă a anului trecut, transmite MOLDPRES.
Cele mai mari creșteri de pasageri au fost înregistrate pe destinațiile Istanbul, București, Antalya, Barcelona, Heraklion, Larnaca, Paris, Sharm el-Sheikh, Tel Aviv, Viena, Milano, Varșovia, Bruxelles, Bologna, Berlin.
Totodată, pe destinațiile noi, în septembrie 2025, au fost transportați peste 54 de mii de pasageri, sau 8,36% din total. Cei mai mulți dintre aceștia au călătorit spre Dortmund, Alicante, Nuremberg, Bruxelles, Katowice.
În total, luna trecută au fost înregistrate 4.694 de aterizări și decolări ale aeronavelor și peste 253 de tone de mărfuri transportate.
„Septembrie 2025 confirmă evoluția constant pozitivă a traficului aerian și interesul tot mai mare al pasagerilor pentru zborurile din și spre Chișinău. Rețeaua de destinații continuă să se diversifice, consolidând rolul aeroportului ca hub regional dinamic”, a subliniat administrația aerogării.
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a revenit în gestiunea statului în primăvara anului 2023. Autoritățile au anunțat anterior modernizarea infrastructurii aeroportuare și atragerea investițiilor, pentru a spori capacitatea și calitatea serviciilor, într-un regim gestionat de stat, transparent și orientat spre interesul public.
În prezent, acesta se clasează în topul celor mai performante aeroporturi din Europa, în categoria de 1–10 milioane de pasageri pe an. Creșterea este susținută de extinderea rețelei de rute și a numărului de companii aeriene, care s-a majorat de la 20 în 2022 până la 33 în 2024.
Exporturile de mărfuri, în creștere cu 23 la sută. UE rămâne principala destinație pentru produsele moldovenești
ANRE a afișat noi prețuri la carburanți pe fondul tensiunilor regionale și al sancțiunilor internaționale
Un nou proiect pentru creșterea competitivității și rezilienței climatice a micilor fermieri din R. Moldova, lansat de FAO
Amenzi de peste 700 de mii de lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător
Lucrările de reparaţie pe drumul regional G124 din raionul Basarabeasca, aproape de finalizare
Încasările la impozitul pe venit de la persoanele care dau în chirie imobile, în creștere cu peste 27 la sută
Leul se apreciază față de dolar
R. Moldova va contracta un împrumut de 25 de milioane de euro de la Agenția Franceză de Dezvoltare pentru reformarea sectorului energetic și tranziția spre energie verde
Cota pieței libere a gazelor naturale atinge un nivel absolut de 10,9 la sută
Cer noros și temperaturi moderate de toamnă, anunţă meteorologii pentru marţi, 18 noiembrie
Germania va oferi Republicii Moldova asistență suplimentară gratuită de 24,4 milioane de euro pentru dezvoltarea țării și sprijinirea parcursului european
VIDEO // Femeile care transformă tranziția verde în realitate: povești de curaj, inovație și leadership
Tineri lideri ai proceselor schimbării climatice, reuniți la Chișinău pentru a crea soluții regionale de tranziție verde
Circulație redirecționată pentru autovehiculele de mare tonaj pe drumul G39, în zona Unchițești–Țipordei
CNPF atenționează privind noi tipuri de fraude prin preluarea controlului telefonului de la distanță
AND: Rețeaua națională de drumuri este monitorizată non-stop, pentru confortul şi siguranţa cetățenilor
VIDEO // Servicii sociale mai aproape de oameni: a fost inaugurat Centrul Comunitar pentru persoane în etate din Bălășești, Sângerei
VIDEO // De Ziua Internațională a Studenților, tinerii de la Academia „Ştefan cel Mare” a MAI au depus o Capsulă a Timpului
VIDEO // Jocuri de noroc fără licență într-o saună din Bălți: 12 persoane prinse la masa de poker
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu Ambasadoarea Franței, Dominique Waag
VIDEO // Zece preoți ai Mitropoliei Basarabiei, instruiți în prevenirea violenței și combaterea stereotipurilor
România și Republica Moldova își consolidează parteneriatul pentru securitate și integrarea europeană
Record: La Chișinău a fost instalată cea mai mare canapea din Republica Moldova
Grigore Clevadî de la Procuratura Anticorupție a promovat vettingul
În R.Moldova, 6% dintre nou-născuți vin pe lume prematur. „Fiecare viață este valoroasă, indiferent cât de fragil începe”, estimează Ministerul Sănătăţii