
Camera de Comerț și Industrie lansează înscrierea la expoziția „Republica Moldova prezintă” la Iași
Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI) lansează înscrierea la cea de-a VIII-a ediție a expoziției „Republica Moldova prezintă”, care se va desfășura în perioada 7–9 noiembrie, la Palas Mall din Iași. Evenimentul are loc la un secol de la prima expoziție organizată de instituția camerală și este considerat unul dintre cele mai solicitate de publicul ieșean, transmite MOLDPRES.
„Ne propunem ca, la această expoziție, să participe între 50 și 60 de companii autohtone din diferite domenii de activitate. Suprafața expozițională este de aproximativ 600 de metri pătrați, la care se adaugă o zonă suplimentară de 150 de metri pătrați”, a declarat președintele CCI, Sergiu Harea, în cadrul unei conferințe de presă.
Potrivit acestuia, în cadrul expoziției va avea loc și Forumul de Afaceri „Republica Moldova – România”, care se va desfășura în aceeași perioadă, la Palatul Culturii din Iași.„Invităm toți antreprenorii interesați să aplice până la data de 17 octombrie. Deoarece locurile sunt limitate, îi rugăm să nu ezite și să contacteze colegii de la Camera de Comerț și Industrie. Toate detaliile pot fi găsite pe pagina de Facebook și pe site-ul instituției”, a menționat Sergiu Harea.
Evenimentul de la Iași este organizat în contextul marcării a 100 de ani de la prima expoziție camerală din Basarabia, un moment simbolic pentru dezvoltarea comerțului și a colaborării economice dintre Republica Moldova și România.
Directorul Camerei a exprimat mulțumiri partenerilor implicați în organizarea evenimentului: Primăria municipiului Iași, condusă de primarul Mihai Chirica, Camera de Comerț și Industrie a județului Iași, precum și partenerilor din Republica Moldova – Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului și Agenția Investiții.
Prețul benzinei coboară sub pragul de 23 de lei
Circa 1,3 miliarde de lei au fost acumulate de Fisc la buget în ultima săptămână
VIDEO // Cetățenii salută conectarea Republicii Moldova la SEPA: „Este un pas semnificativ”
Numărul pasagerilor deserviți de Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a crescut cu 45 la sută în septembrie
Ministerul Finanțelor a lansat o nouă perioadă de subscriere la valorile mobiliare de stat
Republica Moldova și România își vor consolida cooperarea în domeniul activităților administrației fiscale
Cotația dolarului, în creștere cu 11 bani
Servicii de termoficare mai calitative pentru 170 de instituții publice din capitală, care vor avea puncte termice individuale
ANTA anunță noi reguli de traversare a frontierei Letoniei cu Federația Rusă și Republica Belarus
Compensații la energie pentru antreprenori: valoarea sprijinului acordat de ODA a ajuns la 98 de milioane de lei
CEC a stabilit plafonul mijloacelor financiare ce pot fi virate în contul concurentului electoral la alegerile locale noi
Fostul deputat Constantin Țuțu a lipsit de la procesul pentru îmbogățire ilicită. Instanța a dispus aducerea lui forțată
Ministrul Mihai Popșoi a discutat cu noul șef al diplomației kazahe, Yermek Kosherbayev. Cooperarea în sectorul energetic, pe agendă
Sergiu Harea: „De-a lungul anilor, Camera de Comerț și Industrie a devenit un pilon al dezvoltării economice regionale”
La Cahul încep lucrările pentru finalizarea noului sediu al Teatrului Republican-Dramatic „B.P. Hașdeu”
Doi candidați din avocatură se retrag din concursurile organizate de CSM
VIDEO // Executivul limitează importul de zahăr din Serbia. Doina Nistor: „Restabilim echilibrul pe piață și protejăm producătorii autohtoni și consumatorii”
Festivalul Filmului Francofon aduce la Chișinău șapte producții recente din lumea francofonă. Programul evenimentului
Camera de Comerț și Industrie lansează înscrierea la expoziția „Republica Moldova prezintă” la Iași
Comedia „Drojdii”, o coproducție moldo-poloneză, în premieră la Teatrul „Luceafărul”
USMF „Nicolae Testemițanu” va conferi titlul onorific Doctor Honoris Causa academicianului James Edward Rothman
Două proiecte care modernizează regulile în construcții și urbanism, aprobate de Executiv
Daniel Vodă: „Guvernul urmărește cu calm situația din regiunea transnistreană și reacționează doar pe baza faptelor verificate”
Vicepremierul pentru Reintegrare, Roman Roșca, despre livrarea gazelor în regiunea transnistreană: „În scurt timp, vor fi reluate plățile și gazul va fi livrat”
Premiul Nobel pentru Chimie a fost câștigat de trei cercetători „pentru dezvoltarea structurilor metal-organice”