ro

 

Economie
17 Aprilie, 2026 / 05:55
/ 22 Februarie, 2021

O asociație de profil se va alătura protestului transportatorilor din 23 februarie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 feb. /MOLDPRES/. Asociația Patronală a Profesioniștilor în Transporturi ”Transportatorul” a anunțat că se va alătura protestului Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto care a declarat că marți, 23 februarie, va sista transportul regulat de pasageri pe întreg teritoriul Republicii Moldova, inclusiv transportul privat (care ocupă peste 50% din capacitate) în municipiul Chișinău, transmite MOLDPRES.

Totodată, Asociația „Transportatorul” a cerut ca personalul din transportul public să fie vaccinat în primul rând, să fie asigurat gratuit cu material de protecție, să beneficieze de compensări salariale pentru fiecare lună a pandemiei. De asemenea, a fost cerută repartizarea motorinei gratuite „necesare pentru activitatea transportului regulat de persoane, din rezerva de stat și ajutoarele internaționale”.

Săptămâna trecută, Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto a anunţat că pe 23 februarie va fi sistat transportul regulat de pasageri pe întreg teritoriul țării, inclusiv în capitală, decizia fiind reacție la aplicarea amenzilor pentru încălcarea punctului 4.4. din Hotărârea nr. 45 a Comisiei Naţionale Extraordinare pentru Sănătate Publică (CNESP). Acesta prevedea limitarea numărului de persoane în transportul feroviar și rutier în trafic raional și interraional – la 50% din capacitate, iar în transportul rutier în trafic local și municipal – în limita a 50% din capacitatea de îmbarcare.

Sâmbătă, 20 februarie, Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică a decis suspendarea, până la 28 februarie inclusiv, a prevederii de limitare a numărului de persoane în transportul feroviar, rutier, în trafic raional, local și municipal la 50% din capacitate.

CNESP a luat această decizie, după ce cele mai reprezentative asociații patronale din transporturi au dat asigurări că vor mobiliza membrii săi să respecte strict măsurile de prevenire a răspândirii infecției COVID-19 în unitățile de transport.

Deși decizia anterioară a CNESP i-a nemulțumit pe transportatori, aceasta a fost argumentată de riscul înalt de contactare a virusului în timpul călătoriilor în transport, nerespectarea măsurilor de prevenire și control a infecției COVID-19 atât de către prestatorii de servicii de transport, cât și de pasageri,  precum și creșterea indicatorilor epidemiologici ai noului coronavirus.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Catalogul oficial al soiurilor de plante pentru 2026, lansat de ANSA

/ Acum 1 zi

Dolarul se ieftinește, iar euro se apreciază ușor

/ Acum 2 zile

Anca Dragu și Andrian Gavriliță, discuții la Washington cu șefa misiunii FMI pentru Moldova: „Noul program cu FMI va juca un rol determinant în întărirea stabilității macroeconomice”

/ Acum 2 zile

Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună

/ Acum 2 zile

Exporturile de mărfuri, în creștere cu 11 la sută în primele două luni din anul curent

/ Acum 2 zile

Circa 1,2 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

FOTO // Călătorii pot ajunge de la Gara Chișinău la Aeroport în doar 15 minute. Noul transfer feroviar testat cu succes

/ Acum 2 zile

VIDEO // AIPA intră într-un proces de reorganizare, pentru gestionarea fondurilor europene destinate agriculturii

/ Acum 2 zile

Volumul de gaze naturale consumate în luna martie, în scădere

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministerul Agriculturii simplifică procedurile de plată pentru a sprijini fermierii în campania agricolă de primăvară

/ Acum 2 zile

Gara Auto Nord revine în proporție de 85% în proprietatea statului: decizia Consiliului pentru examinarea investițiilor de importanță strategică

/ Acum 2 zile

O delegație din Republica Moldova participă la reuniunile de primăvară ale Băncii Mondiale și FMI, desfășurate la Washington

/ Acum 2 zile

Se ieftinesc carburanții: prețul motorinei scade cu 85 de bani

/ Acum 2 zile

Peste 53 de milioane de lei au fost direcționați de AIPA către fermieri în prima decadă a lunii aprilie