Oameni de afaceri din România sunt interesaţi să investească în sectorul agroindustrial din R. Moldova
Chişinău, 25 aug. /MOLDPRES/. Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Viorel Gherciu, a avut ieri o întrevedere cu o delegație de oameni de afaceri din România, reprezentanți ai Grupului AGRICOVER și ai Clubului Fermierilor Români pentru Agricultură Performantă. Scopul vizitei misiunii de afaceri a fost de a promova proiecte de afaceri și inițiative de responsabilitate socială în agricultură, transmite MOLDPRES.
Părțile au discutat posibilitățile de stabilire a relațiilor de colaborare la nivel guvernamental în domeniul agriculturii și de intensificare a comunicării între producătorii de pe ambele maluri ale Prutului.
În context, partea română a declarat că intenționează să promoveze un model de agricultură performantă și să valorifice specificul național prin lansarea Programului „Tineri Lideri pentru Agricultură” în țara noastră.
“Prin intermediul Programului, vor fi oferite cinci burse de participare absolvenților de facultate, care vor prelua afacerea de familie în agricultură sau care vor dezvolta propria afacere în sectorul agricol. De asemenea, tinerii antreprenori vor fi încurajați să asigure continuitatea afacerilor în agricultură, să se implice în proiecte de responsabilitate socială și să își asume rolul de lider în propria afacere și în comunitatea rurală”, indică Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare (MAIA).
Membrii delegației au declarat, de asemenea, că în cadrul Programului, tinerii vor beneficia de stagii de pregătire și schimb de experiență pe diverse dimensiuni aferente agriculturii.
Foto: MAIA
Leul moldovenesc începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
FOTO // Autoritățile anunță noi instrumente financiare pentru a asigura eficiența energetică în locuințe
Delegaţia UE la Chişinău îndeamnă moldovenii să aleagă produse autohtone pentru masa de Paște
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Forumul Smart City: „Orașele trebuie să fie mai aproape de nevoile oamenilor, cu tehnologii accesibile”
Un nou record pentru energia verde: R. Moldova a depășit pragul de 1 Gigawatt de capacitate instalată din surse de energie regenerabilă
Peste 1400 de tone de carburanți, importate joi în Republica Moldova
Ministerul Agriculturii pune accent pe industrializare și procesare în parteneriatul cu Ucraina
FOTO // Echipele de drumari intervin în mai multe raioane ale țării pentru plombarea gropilor și igienizarea traseelor
Sancțiuni de circa 1,8 milioane de lei aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în martie
Moldova devine platformă logistică strategică pentru reconstrucția Ucrainei
Sprijin pentru promovarea exporturilor: 16 asociații de business vor beneficia de finanțare nerambursabilă de 14,6 milioane de lei prin programul „Bridge Export”
În atenția transportatorilor! Perioada de grație pentru sistemul digital CEMT a expirat și urmează amenzi pentru erorile de raportare
Dolarul se apreciază cu 13 bani la sfârșit de săptămână, iar euro își menține valoarea
Fiscul a acumulat 1,5 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
INTERVIU MOLDPRES │Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”.
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu șeful Misiunii Comitetului Internațional al Crucii Roșii
Schimb de focuri lângă consulatul israelian din Istanbul: trei persoane au fost ucise
Creștere constantă a numărului de pasageri pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău: cele mai populare destinații ale lunii martie
INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Reintegrarea graduală în diferite domenii reprezintă calea spre o soluționare durabilă a conflictului transnistrean”
Alexandru Tănase: „Protestele din 7 aprilie 2009 au permis schimbarea paradigmei de guvernare și înlăturarea vechii nomenclaturi”
Circa 500 de familii au procurat electrocasnice moderne în noua ediție a Programului EcoVoucher
Elevii claselor a VI-a din circa 700 de școli susțin testarea tematică la limba română și la matematică
O mamă din Fălești va ajunge pe banca acuzaților după ce și-a maltratat propriul copil de trei ani
Doi judecători au fost detașați temporar la Curtea de Apel Sud pentru a acoperi funcțiile vacante
Vicepremierul Mihai Popșoi s-a întâlnit cu noul ambasador al Japoniei la Chișinău, Takeuchi Kazuyuki. Extinderea cooperării economice, pe agendă
Vizele emise de autoritățile din Israel, care expiră în perioada 1 aprilie – 31 mai, vor fi prelungite automat
Șefa statului va întreprinde o vizită oficială în Irlanda, țară care va deține din iulie președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene
Judecătoarea Ana Cucerescu a promovat evaluarea externă
Parlamentul ar putea avea un nou cod de funcționare: ce se schimbă pentru deputați