ro

 

Economie
25 Iunie, 2026 / 15:05
/ 14 Iulie, 2023

Parlamentul a denunțat Acordul privind barierele tehnice în zona comerțului liber în CSI

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 iul. /MOLDPRES/. Parlamentul a susținut astăzi denunțarea Acordului privind barierele tehnice în zona comerțului liber în Comunitatea Statelor Independente (CSI). Proiectul a fost votat în prima lectură, informează MOLDPRES.

Documentul a fost propus de Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării. Potrivit autorilor, acest tratat și-a pierdut actualitatea odată ce țara noastră s-a angajat într-un amplu proces de racordare a standardelor respective la normele UE. 

„În urma implementării capitolului 3 titlul V Comerțul și aspectele legate de comerț din Acordul de Asociere R. Moldova – UE, Republica Moldova a efectuat măsurile necesare pentru a asigura în mod progresiv conformitatea politicii interne cu obiectivele UE în domeniile reglementărilor tehnice, standardelor, metrologiei, acreditării, evaluării conformității și supravegherii pieței”, se arată în nota informativă a proiectului. Drept urmare, sistemul implementat de țara noastră în domeniul barierelor tehnice în calea comerțului diferă esențial de sistemele țărilor CSI.

Potrivit autorilor, denunțarea acordului nu va aduce consecințe politice pe plan intern, la nivel regional și multilateral și nici de ordin financiar-economic, deoarece R. Moldova nu are obligații financiare sau de altă natura care ar fi apărut pe perioada valabilității acestuia și care nu au fost stinse.

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene va notifica Comitetul Executiv al CSI despre denunțarea Acordului.

Proiectul urmează a fi votat și în lectura a doua. Legea va intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

APP a dispus efectuarea unui control la MoldATSA privind respectarea cadrului normativ aplicabil în procesul de salarizare

/ Acum 2 zile

BIRD va finanța studiile pentru o nouă centrală de cogenerare la Chișinău

/ Acum 2 zile

Noi oportunități de finanțare pentru fermieri: a intrat în vigoare Programul Strategic al Politicii Agricole 2026 – 2030

/ Acum 2 zile

Reguli noi privind taxa pentru salubrizare: explicațiile Serviciului Fiscal

/ Acum 2 zile

Leul moldovenesc se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 2 zile

Subvenții în valoare de peste 19 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână

/ Acum 2 zile

Circa 1,2 miliarde lei, încasate de Fisc la buget în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

Săptămâna începe cu ieftinirea carburanților: prețuri mai mici achitate de șoferi pentru benzină și motorină

/ Acum 3 zile

Suport pentru promovarea exporturilor: 250 de întreprinderi vor beneficia de sprijin pentru a accede pe piețe externe

/ Acum 3 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 837 de milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

Curs valutar anunțat de BNM: cât costă euro și dolarul

/ Acum 3 zile

Din 2027, concediile vor fi acordate în zile lucrătoare. Ce trebuie să știe salariații

/ Acum 5 zile

REPORTAJ MOLDPRES // Lecția chineză a economiei fără cash: cum devine telefonul un eficient scut anticorupție și ce poate învăța Moldova de la Beijing

/ Acum 5 zile

Republica Moldova participă la dezvoltarea unui nou coridor european de transport