Chişinău, 17 ian. /MOLDPRES/. Secretariatul Parlamentului a anunțat astăzi că oferă în chirie un imobil cu suprafața de 97,2 m2, amplasat în Chișinău, pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt nr. 159, comunică MOLDPRES.
Potrivit sursei citate, licitația cu strigare va avea loc pe data de 31 ianuarie, la ora 10:00, în incinta imobilului. Bunul imobil are trei încăperi și este situat la parterul unui bloc de locuit. Respectiv, persoanele care vor obține dreptul de locațiune vor putea desfășura activități respectând legislația cu privire la locuințe și a ordinii publice. Nu vor fi permise activitățile cultural-distractive, organizarea jocurilor de noroc sau a pariurilor. De asemenea, nu vor fi acceptate activitățile de producție, inclusiv în domeniul alimentației publice. Prețul inițial al chiriei imobilului este de 316 mii de lei (circa 15 mii 300 de euro) pe an.
Persoanele interesate pot depune cererile de participare la licitație la adresa Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova.
La licitație pot participa persoanele fizice și juridice din Republica Moldova, inclusiv persoane fizice şi juridice străine integral private, apatrizii, în condiţiile legislației în vigoare.
Taxa de participare la licitație constituie 600 de lei pentru persoane fizice și 1200 de lei pentru persoane juridice. Celor care nu au fost admiși la licitație li se va restitui taxa de participare și acontul.
Vernisajul Vinului de Primăvară. Producătorii din Republica Moldova se vor reuni, pe 15 mai, la degustarea vinurilor noi
SUA vor oferi Republicii Moldova 8 milioane de dolari pentru consolidarea securității cibernetice
ANRE introduce reguli noi pentru selectarea furnizorilor de energie electrică
Leul se apreciază față de euro și dolar
Circa 1,6 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută
Antreprenoare din comunitățile aflate în arealul ariilor protejate ale Moldovei, instruite să dezvolte afaceri sustenabile
AIPA a autorizat primele plăți pentru acțiunile prevăzute în Planul de creștere al Republicii Moldova
Peste 13 mii de tone de benzină și motorină, importate în ultima săptămână în Republica Moldova
Ministrul Dorin Junghietu: „Dezvoltarea capacităților de stocare a energiei este o prioritate strategică pentru Republica Moldova”
Lucrări de reconstrucție a terminalului de pasageri al Aeroportului Internațional „Eugen Doga” – Chișinău. Procedura de licitație a fost relansată
Săptămâna începe cu ieftinirea carburanților: motorina coboară sub pragul de 30 de lei
Serviciul Vamal a colectat un miliard de lei în ultima săptămână
De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea accizei la motorină
Euro și dolarul încep săptămâna cu apreciere
Amenzi de 485 de mii de lei aplicate de Fisc pentru activitate ilicită de întreprinzător
Parlamentul rus a adoptat un proiect de lege care permite armatei să invadeze țări străine
FOTO // Sportivii moldoveni au obținut două medalii de bronz la Campionatul European de lupte U-17 din Bulgaria
DOC // Accidentele rutiere vor fi înregistrate într-un registru unic, la nivel național
Peste 1.560 de drone au fost lansate asupra Ucrainei în 24 de ore. Kievul, ținta principală a unui nou atac masiv
Moneda unică europeană își continuă ieftinirea
Președintele chinez, Xi Jinping, l-a primit pe omologul său american, Donald Trump
De Ziua Europei, președinta Maia Sandu a reafirmat angajamentul Republicii Moldova pentru aderarea la UE: „De patru ani deja, Moldova urmează cu hotărâre calea europeană”
Mesajul Președintei Maia Sandu la recepția organizată cu ocazia Zilei Europei
Agenda evenimentelor, joi, 14 mai
Vremea rece se va menține și joi, însă ploile contenesc
Un băiețel de peste 5 kg a venit pe lume la maternitatea „Gheorghe Paladi” din Chișinău
Oficiul Medicilor de Familie Corbu a fost modernizat
Maia Sandu, la Nisporeni: întâlniri cu cetățenii și autoritățile locale
Summit B9 // Mark Rutte: Avem nevoie de o Europă mai puternică într-o NATO mai puternică
Republica Moldova, subiect de securitate la summitul B9 de la București // Nicușor Dan: „Important este să ajutăm Moldova să țină piept agresiunii Rusiei”