
Pe drumurile publice naționale se circulă fără dificultăți
Chişinău, 1 mar. /MOLDPRES/. Pe drumurile publice naționale se circulă fără dificultăți. Administratorii drumurilor continuă să desfășoare pe traseele naționale lucrări de patrulare și combatere a lunecușului în regiunile, unde este necesară intervenția acestora transmite MOLDPRES cu referire la informația de azi dimineață a Administrației de Stat a Drumurilor (ASD).
În ultimele 24 de ore, în nordul și centrul țării s-au înregistrat precipitații sub formă de ninsori slabe, în sudul țării a plouat, starea părții carosabile în zonele de nord și centru fiind înzăpezită, pe alocuri lunecuș, în zona de sud – umedă.
„În această perioadă, unitățile teritoriale ale SA "Drumuri” au efectuat pe drumurile publice naționale din nordul și centrul țării lucrări de patrulare și combatere a lunecușului, în sudul țării – lucrări de patrulare. În procesul tehnologic desfășurat au fost puse în funcțiune 37 de utilaje speciale și antrenați 55 de muncitori rutieri”, indică ASD.
Pentru astăzi, meteorologii au anunțat valori termice încadrate între 1-6 grade Celsius, noaptea mercurul termometrelor vor coborî până la 5 grade Celsius sub zero, în toată țara se așteaptă ninsori.
foto: ASD
Anca Dragu, la Washington: Colaborarea cu FMI a fost un factor determinant în progresul realizat de Moldova în domenii-cheie
În premieră, blocurile de locuit pot beneficia de subvenții directe de la stat pentru lucrări de eficiență energetică
SFS atenționează: ordinul de modificare a termenului de prezentare a Declarației cu privire la impozitul pe venit este fals
Mai mulţi viticultori din raionul Cahul au creat un cluster, ce le-a permis să sporească exporturile spre piaţa europeană
Fondul Internațional pentru Dezvoltare Agricolă are un nou director de ţară în R. Moldova
Agricultorii din Republica Moldova beneficiază în acest an de mai multe opțiuni de finanțare
Euro scade ușor, iar dolarul crește cu 13 bani
Discuții la nivel înalt între BNM și Grupul Băncii Mondiale despre stabilitate macroeconomică și integrarea europeană a Republicii Moldova
Statul instituie un mecanism național pentru a preveni importul de pește provenit din pescuit ilegal
Cardinalii Bisericii Catolice se vor întâlni pentru a discuta despre alegerea unui nou papă
Specialiștii recomandă cetățenilor să evite procurarea florilor din plastic pentru vizita la cimitir de Paștele Blajinilor
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, va participa la Summitul pentru Energie din Balcani
De 11 ani, cetățenii Republicii Moldova pot călători fără vize în Uniunea Europeană și spațiul Schengen
Președinta Maia Sandu de Paștele Blajinilor: „Gândurile noastre se întorc spre cei dragi care nu mai sunt printre noi, dar rămân în inimile noastre”
De Ziua Drapelului de Stat, clădirea Serviciului Vamal a fost iluminată în culorile tricolorului
REPORTAJ MOLDPRES: Ungheni, cap de pod, poartă europeană de vest, localitatea ce dă speranţe R. Moldova
În sectoarele capitalei sunt organizate târguri cu produse și mărfuri autohtone
Pompierii îndeamnă cetățenii să respecte măsurile de prevenire a incendiilor de Paștele Blajinilor
Președinta Maia Sandu de Ziua Drapelului de Stat: „Să purtăm tricolorul nu doar în piept, ci și în suflet”
Mormântul Papei Francisc din bazilica Santa Maria Maggiore a fost deschis publicului
Duminică, vremea se răcește
De Ziua Drapelului de Stat, un tricolor a fost arborat în vârful unui pilon instalat pe „Linia independenței energetice a țării - Vulcănești - Chișinău”
De Paștele Blajinilor, în capitală va fi asigurat transport gratuit spre cimitirul „Sfântul Lazăr”
Președinta Maia Sandu la 35 de ani de la adoptarea tricolorului: „Sub acest steag, am ales mereu pacea, libertatea și dreptatea”
Premierul Dorin Recean: „Sub tricolor, Moldova a revenit la grafia latină și la limba română, a cerut libertatea și a făurit drumul independenței”