ro

 

Economie
29 Iulie, 2026 / 01:30
/ 23 Decembrie, 2022

Prețurile la benzină şi motorină vor înregistra o ușoară majorare

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 dec. /MOLDPRES/. Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunţat pentru următoarele trei zile (24-26 decembrie), prețurile maximale de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard la nivelul de: 22,21 lei/litru - pentru benzina COR 95 (+13 bani); 23,06 lei/litru - pentru motorina standard (+13 bani). Astfel, după o perioadă de peste o lună de scăderi, prețurile la carburanți înregistrează o ușoară majorare, transmite MOLDPRES.

„După trendul de scădere continuă a prețurilor la carburanți, care a rezultat cu o ieftinire în ultima perioadă de aproape 5 lei/litru, iar comparativ cu valorile maximale înregistrate în anul 2022, o reducere cu circa 12 lei/litru la benzină și circa 10 lei/litru (0,5 euro) la motorină, actualmente se înregistrează o ușoară majorare. Schimbarea este generată în mare parte de așteptările piețelor privind reducea de către Federația Rusă a producției de petrol cu 5-7%, de la începutul anului 2023. Bursele au reacționat imediat la declarația oficialilor ruși privind oprirea începând cu anul viitor a vânzărilor către țările care susțin plafonarea prețurilor la țițeiul și produsele petroliere rusești”, indică ANRE.

Totodată, potrivit mai multor surse, se așteaptă că exporturile de petrol ale Rusiei din Marea Baltică ar putea înregistra o scădere cu 20% în luna decembrie față de luna precedentă, după ce Uniunea Europeană și țările G7 au impus sancțiuni și un plafon de preț pentru țițeiul rusesc, începând cu 5 decembrie, rezumă ANRE.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

AIPA a autorizat plăți de aproape 17,5 milioane de lei pentru agricultori

/ Acum 1 zi

Energocom continuă achizițiile de gaze pentru sezonul rece 2026-2027

/ Acum 1 zi

Aeroportul Chișinău amenajează o zonă temporară de pre-îmbarcare pentru a fluidiza traficul de pasageri

/ Acum 1 zi

VIDEO // Drumul de centură de la Slobozia Mare, redeschis circulației. Igor Grosu: „Este o investiție europeană de care vor beneficia transportatorii și cetățenii”

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal a încasat peste 861 de milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână

/ Acum 2 zile

VIDEO // Prim-ministrul Vasile Tofan discută zilnic cu reprezentanții mediului de afaceri: „Vrem să facem lucrurile mai simple și mai rapide, pentru ca antreprenorii să dezvolte afaceri și să creeze locuri de muncă”

/ Acum 3 zile

FOTO// R. Moldova testează noi soiuri de cânepă industrială și soia pentru diversificarea sectorului agricol

/ Acum 4 zile

Piața instrumentelor financiare din Republica Moldova va fi aliniată la standardele UE

/ Acum 4 zile

Republica Moldova instituie cadrul legal care va reglementa piața criptoactivelor

/ Acum 4 zile

Acordarea ajutorului de stat, reglementată printr-o nouă lege

/ Acum 4 zile

Republica Moldova va găzdui o Conferință internațională dedicată convergenței europene

/ Acum 4 zile

VIDEO // Cât costă fructele și legumele de sezon în piețele din Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Prioritățile economice ale noului Guvern, pe agenda discuțiilor cu Directorul General pentru Extindere și Vecinătatea Estică al Comisiei Europene