Preţul la energia electrică va rămâne neschimbat în următoarele două luni
Chişinău, 30 iun. /MOLDPRES/. Preţul la energia electrică va rămâne neschimbat în lunile iulie și august curent. Anunțul a fost făcut astăzi de către viceprim-ministrul Andrei Spînu, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, transmite MOLDPRES.
Oficialul a prezentat ultimele decizii privind situația livrărilor de energie electrică pentru următoarele două luni. „Pentru 70% din consumul pe ţară a fost încheiat un contract cu MGRES pentru 2 luni: iulie şi august, la preţul de 59.9 $/MWh. Totodată, pentru 30% din consum a fost încheiat un contract cu AtomEnergo (companie de stat ucraineană), pentru luna iulie, la prețul de 77 USD/MWh. Costul mediu ponderat pentru luna iulie este de 65.03 USD/MWh”, a scris Andrei Spînu pe o rețea de socializare.
După ce licitaţia organizată de compania statului Energocom pentru achiziția energiei electrice a fost anulată, pentru luna mai Energocom a negociat cu Centrala termoelectrică de la Cuciurgan un nou contract privind livrarea energiei electrice, doar pentru o lună. Ulterior, Comisia Situații Excepționale a dispus ca Energocom să cumpere și pentru lunile iunie, iulie și august energie electrică în baza negocierilor directe. Astfel, furnizorii încheie cu Energocom contracte bilaterale pentru asigurarea cantităților de energie electrică necesară, iar în cazul modificării tarifelor, sunt semnate acorduri adiționale.
Foto: stringfixer.com
Curtea de Conturi va avea proceduri noi de bugetare
Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică
Transportatorii moldoveni vor beneficia de încă 300 de autorizații pentru curse în Azerbaidjan
Taxele vamale la import pentru baterii de stocare a energiei și turbine eoliene vor fi eliminate
Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se ieftinesc
Agricultorii, la masa discuțiilor cu conducerea MAIA și MF. Autoritățile analizează noi mecanisme de sprijin financiar și fiscal
Ministrul Energiei solicită respectarea termenelor de finalizare a lucrărilor necesare pentru inițierea procesului de energizare a Liniei Vulcănești-Chișinău
Infrastructura de irigare va fi modernizată cu un sprijin financiar de 60 de milioane de euro
Republica Moldova va primi 150 de milioane de euro pentru modernizarea unor drumuri strategice
ANRE: facturile consumatorilor finali nu sunt afectate de prețurile pentru „furnizarea de ultimă opțiune”
Ministrul Dorin Junghietu, la Forumul Național al Construcțiilor Eficiente Energetic: „Fiecare leu investit în eficiență energetică produce un efect economic semnificativ”
Compensațiile la energie vor fi menținute și în următorul sezon rece
Ministra Agriculturii, după protestul fermierilor: „Voi continua să pun accent pe dialog, pentru a identifica soluții la toate revendicările”
Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei scade sub pragul de 29 de lei
REPORTAJ MOLDPRES // Energia solară, bateriile și transportul electric: tehnologiile verzi dezvoltate în China care ar putea interesa Republica Moldova
Republica Moldova și Suedia vor coopera pentru armonizarea legislației cu normele UE
Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova
VIDEO // Ministerul Mediului îndeamnă comunitățile de pe malurile Nistrului să participe la acțiuni de salubrizare
Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea primului cluster de negocieri cu Uniunea Europeană, susține șeful diplomației mooldovenești
Rusia îşi recheamă ambasadorul în Armenia
Guvernul finanțează un proiect care va transforma infrastructura de mediu din raionul Nisporeni
Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova este tot mai respectată pe plan internațional”
Bruxelles-ul și Chișinăul discută investițiile și integrarea economică europeană a Republicii Moldova
Cod galben de instabilitate atmosferică în toată țara: ploi însoțite de descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului
CEC anunță ziua tăcerii, înainte de turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar
Republica Moldova a găzduit conferința anuală a supraveghetorilor bancari din Europa Centrală și de Sud-Est
Grădina Botanică a USM își deschide gratuit porțile pentru familii de 1 iunie
VIDEO // Filieră de migrație ilegală destructurată la frontiera moldo-română. Au fost reținute 14 persoane
Portalul EVO introduce alerte pentru prevenirea fraudelor online și apelurilor false
UNICEF va dota 65 de centre de resurse din grădinițe cu instalații senzoriale pentru susținerea incluziunii copiilor