ro

 

Economie
24 August, 2026 / 07:08
/ 18 Februarie, 2021

Producători moldoveni de mere s-au întâlnit online cu potențiali cumpărători din alte state

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 feb. /MOLDPRES/. Producători de mere din cadrul Asociației Producătorilor și Exportatorilor Moldova Fruct au participat astăzi la o activitate pilot de întâlnire online cu potențiali cumpărători din Germania, Belgia, Ucraina, alte state, transmite MOLDPRES.

Evenimentul a fost organizat de Moldova Fruct cu suportul proiectului Agricultura Performanta in Moldova (APM), susținut de Agenția SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID).  

Producătorii și-au prezentat oferta de mere, livezile și facilitățile de care dispun, cu ajutorul tururilor virtuale elaborate în anul 2020. La rândul lor, eventualii cumpărătorii au manifestat interes pentru prune, cireșe și caise.

„Discuția de astăzi le dă posibilitate producătorilor să se pregătească bine pentru noul sezon, să cunoască cerințele cumpărătorului și să se ajusteze la standardele pieței externe”, a opinat Tatiana Burcă, specialist marketing în cadrul APM.

Proiectul USAID Agricultura Performantă în Moldova şi-a propus în perioada 2016-2021 să contribuie la dezvoltarea sectorului agricol pentru a impulsiona creșterea economică și schimbările în localitățile rurale, sporind bunăstarea locuitorilor țării noastre. Pentru atingerea acestui obiectiv, proiectul APM, împreună cu antreprenorii agricoli, Asociațiile utilizatorilor de apă pentru irigare și alți parteneri, contribuie la majorarea profitabilității fiecărui hectar de teren agricol, creșterea calității și productivității produselor cultivate, sporirea vânzărilor pe piața locală și internațională și încurajarea parteneriatelor în sectorul agricol.

foto: Moldova Fruct


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

CFM: Agricultorii moldoveni au prioritate la transportul cerealelor pe calea ferată

/ Acum 3 zile

Activitatea industriei avansează: creștere cu 7,9 la sută a producției în prima jumătate a anului

/ Acum 3 zile

Reguli mai simple pentru instalarea panourilor fotovoltaice, pompelor de căldură și sistemelor de stocare a energiei

/ Acum 3 zile

Energocom a asigurat necesarul de energie pentru ziua de joi

/ Acum 3 zile

VIDEO // Ministrul Energiei: „Situația privind aprovizionarea cu carburanți continuă să se îmbunătățească”

/ Acum 3 zile

FOTO // Drum reparat pentru locuitorii a trei sate din raionul Hâncești

/ Acum 3 zile

Cazeina și cazeinații din produsele alimentare vor fi supuși unor noi reguli de calitate

/ Acum 3 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește ușor

/ Acum 4 zile

Moldova lansează licitația pentru studiul de fezabilitate al tronsonului autostrăzii A8 Ungheni-Chișinău

/ Acum 4 zile

Producția de cereale și oleaginoase, evaluată de autorități și agricultori

/ Acum 4 zile

Noul ministru al Agriculturii, selectat dintr-un „cerc foarte restrâns”. Anunțul premierului Vasile Tofan

/ Acum 4 zile

Salariile angajaților din sectorul bugetar vor crește din 1 ianuarie 2027. Premierul Vasile Tofan: „Reforma va asigura majorarea salariilor pe termen lung, nu doar într-un singur an”

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Vladimir Bolea: „CFM trebuie să atragă tranzitul cerealelor ucrainene pentru a-și suplimenta veniturile”

/ Acum 4 zile

Energocom: necesarul de energie electrică este acoperit integral pentru 19 august