R. Moldova va contracta 300 mln de euro pentru a asigura securitatea furnizării gazelor naturale
Chişinău, 15 iul. /MOLDPRES/. Parlamentul a ratificat astăzi Acordul de împrumut dintre Republica Moldova și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) în vederea implementării proiectului „Securitatea furnizării gazelor naturale”, transmite MOLDPRES.
Potrivit documentului, Guvernul Moldovei va contracta un împrumut în sumă de 300 de milioane de euro, în scopul creării stocurilor strategice de gaze naturale și diversificării surselor de aprovizionare. Astfel, vor fi diminuate riscurile legate de posibilele limitări sau sistări în furnizarea gazelor naturale în contextul situației politice și al evoluției piețelor energetice din regiune.
Creditul va fi debursat în două tranșe - a câte 100 mln și 200 mln de euro. Acordul de împrumut dintre R. Moldova și BERD a fost semnat la 23 iunie curent.
Documentul intră în vigoare la data publicări iîn Monitorul Oficial al Republici Moldova.
Produsele moldovenești, promovate pe piața chineză. Vicepremierul Mihai Popșoi și ministrul Zhang Zhu au discutat despre extinderea exporturilor
Italia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova: Noi oportunități pentru agricultură
Din 25 mai 2026 intră în vigoare noi cerințe privind introducerea mărfurilor în România
Republica Moldova ar putea fi inclusă în lista destinațiilor turistice pentru cetățenii chinezi
Alte peste o mie de familii din Moldova vor primi vouchere pentru electrocasnice eficiente energetic
FOTO // Potențialul agroalimentar al Republicii Moldova, prezentat la un forum de afaceri desfășurat la Roma
Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar
China va sprijini implementarea unor proiecte în Republica Moldova în domeniul energiei regenerabile și al stocării energiei
China, deschisă pentru creșterea importurilor de vinuri și produse agroalimentare din Republica Moldova. Discuțiile purtate de Mihai Popșoi la Beijing
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre Acordul cu FMI: „Este un indicator important pentru partenerii internaționali”
Aniversarea Convenției Primarilor în Regiunea Parteneriatului Estic, la Chișinău: Ambasadoarea Iwona Piórko: „O oportunitate de a recunoaște rezultate concrete și de a stabili acțiuni comune de viitor”
Cerințele pentru exportul de grâu din Republica Moldova în Indonezia vor fi modificate din 1 iunie
Parlamentul simplifică raportarea financiară pentru întreprinderi
Acord semnat la Roma: Republica Moldova va beneficia de asistență în domeniul agriculturii și dezvoltării rurale, printr-un proiect de 4 milioane de euro
Republica Moldova și Slovacia își extind cooperarea în domeniul apărării
ANSP: risc scăzut pentru Republica Moldova în contextul focarelor de Ebola
Acord semnat la Chișinău. Republica Moldova și Islanda vor opera curse aeriene directe
„Restart în educație”, un nou model de guvernanță pentru școli. Ministrul Dan Perciun: „Ne propunem să creăm o legătură mult mai clară între politicile Ministerului Educației și ceea ce se întâmplă efectiv în școli”
Infrastructura feroviară, verificată în urma ploilor puternice. Specialiștii vor instala senzori pentru a monitoriza stabilitatea terenurilor
FOTO // Institutul Mamei și Copilului a fost dotat cu echipamente medicale moderne
VIDEO // Peste 70% din consumul de energie electrică, asigurat din surse regenerabile. Ministrul Dorin Junghietu: „O dependență mai mică de importuri și o siguranță mai mare pentru cetățeni”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Traian Băsescu a mulțumit președintei Maia Sandu pentru acordarea cetățeniei R. Moldova: „Rămân devotat cauzei integrării țării în UE”
DOC // Raport: Reforma justiției avansează, 60% dintre judecătorii supuși vettingului au fost evaluați
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
DOC // Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a primit cetățenia R. Moldova. Maia Sandu: „Îi mulțumesc pentru că a oferit țării noastre sprijin neîncetat”
MAE ucrainean califică drept „șantaj nerușinat” amenințarea Moscovei cu atacuri asupra Kievului
Crește numărul beneficiarilor de tratamente compensate. Circa 169 de mii de persoane au beneficiat în aprilie de medicamente și dispozitive compensate
Ambasadorul R. Moldova în Japonia, Sergiu Mihov, a înmânat copiile scrisorilor de acreditare
O femeie din Ucraina a fost condamnată după ce a încercat să scoată 35 de mii de dolari din Republica Moldova