Refugiații din Ucraina au avut o influență pozitivă asupra economiei moldovenești, potrivit unei analize
Chişinău, 24 mar. /MOLDPRES/. Refugiații din Ucraina, care au fugit din calea războiului, au avut o influență pozitivă asupra economiei moldovenești. Aceștia, fiind cazați pe teritoriul țării noastre, au consumat bunuri aducând bani în bugetul național. Totodată, au salvat ramura HoReCa, cazându-se în hotelurile, motelurile și pensiunile turistice din Republica Moldova. Concluziile se conțin într-o analiză efectuată de expertul în politici economice la Institutul pentru Dezvoltare și Inițiative Sociale (IDIS) „Viitorul”, Veaceslav Ioniță, informează MOLDPRES.
Potrivit lui Ioniță, un prim aspect important al războiului din Ucraina este faptul că exporturile moldovenești în 2022 au explodat. Astfel, dacă în 2021 acestea au totalizat 3,1 mlrd de dolari, anul trecut exporturile au atins cifra de 4,3 mlrd de dolari. „Noi exportăm în Ucraina, și respectiv mărfurile ucrainene le importăm și exportăm în alte țări. Din acest export de bunuri, circa 850 de mln de dolari, bunuri livrate peste hotare de către Republica Moldova, sunt generate de fluxurile de mărfuri din și spre Ucraina”, a spus expertul.
El a menționat că agenților economici moldoveni, în special celor din domeniul transportului, războiul din Ucraina le-a adus venituri financiare. Astfel, dacă pandemia a prăbușit sectorul serviciilor de transport, de mărfuri și de pasageri la 250 mln de dolari în 2020, anul trecut, estimativ, volumul serviciilor de transport a ajuns la 480 mln de dolari. Dintre acestea, până la 150 mln de dolari au fost generate de deservirea, fie a pasagerilor, fie a mărfurilor, care au venit din Ucraina sau au plecat spre Ucraina.
Veaceslav Ioniță a remarcat că bugetul național în 2022, datorită reducerii consumului din partea populației, a avut o creștere modestă. Însă, refugiații ucraineni au contribuit la formarea lui. „Ucrainenii care trăiesc în Republica Moldova consumă bunuri și servicii. Astfel, ei generează venituri sub formă de TVA și accize la bugetul de stat. Cinci mii dintre ucraineni muncesc deja în țara noastră. Aceștia plătesc asigurări sociale, medicale și alte taxe și impozite”, a precizat analistul economic.
De la începutul războiului, circa 1 milion de cetățeni ucraineni au intrat în Republica Moldova, iar peste 100 de mii dintre aceștia rămân în continuare pe teritoriul țării noastre.
Plățile prin EVO rămân avantajoase: campania de 10% cashback, extinsă până la sfârșitul anului
Agenția Navală: Republica Moldova a fost exclusă din Lista Neagră a Memorandumului de la Paris privind Controlul Statului Portului
Gala contribuabilului onest // 100 de agenți economici au primit certificate de credibilitate
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Lucrările la Linia Vulcănești-Chișinău au fost finalizate. Operarea comercială a Liniei ar urma să înceapă către finele lunii august”
Rapoartele de activitate ale Curții de Conturi pentru anii 2024 - 2025, audiate de Comisia parlamentară pentru control al finanțelor publice
FOTO // Lucrările de reparație a drumului R26 între Zaim și Căușeni au ajuns la 76%
Subvenții pentru fermieri: circa 54 de milioane de lei, autorizate spre plată în luna iunie
Republica Moldova și România își extind cooperarea pentru dezvoltarea proiectelor de infrastructură
Record pe bursa energiei electrice: 542 MWh tranzacționați într-o singură zi, echivalentul a circa 4% din consum
Ministrul Dorin Junghietu, la Montreal: „Eficiența energetică este cea mai bună investiție pentru a reduce facturile cetățenilor”
Investiții pentru dezvoltarea localităților: Documentul unic de program a fost completat cu peste 115 proiecte noi
Guvernul demarează procesul de reorganizare a APP. Instituția va trece în coordonarea MDED
Google a desemnat Coob Ads drept official Google Ads Sales Representative în Moldova
Curs valutar anunțat de BNM pentru prima zi a lunii iulie: cât costă euro și dolarul
VIDEO // Ministrul suedez al Apărării, în vizită la Chișinău. Anatolie Nosatîi: „Continuăm să construim o armată modernă și nu suntem singuri în acest drum”
Piața chineză, oportunitate strategică pentru exportatorii din R. Moldova. Ambasadorul Petru Frunze: „Ne propunem să facilităm accesul și să diversificăm gama de produse exportate”
FOTO // Valută străină, aur și țigări, depistate la Aeroport. Mai multe persoane, riscă sancțiuni
FOTO // Circa 90 de absolvenți ai USMF „Nicolae Testemițanu” au fost repartizați în câmpul muncii
Cronica ARHIVELOR // Ion Ciocanu, figură de referință a culturii basarabene și a criticii literare
OPINIE // Formarea rapidă a noului Guvern, un semnal obligatoriu de stabilitate pentru partenerii externi ai R. Moldova
Fenomenul climatic El Niño ar urma să atingă o intensitate puternică între iulie şi septembrie
FOTO // Festivalul de Film și Istorii „Memorie și Identitate” a început la Mereni. Ministrul Culturii: „O societate care își cunoaște trecutul este greu de manipulat”
Noi cazuri de fraude telefonice. Poliția îndeamnă cetățenii să nu ofere date personale și să nu transmită bani necunoscuților
Specialiștii muzeali din Republica Moldova, în vizită de studiu la Maramureș
VIDEO // Pepenii verzi și galbeni au apărut în piețele din Chișinău. La ce preț se vând
Secretarul general al Guvernului: „Reformele trebuie să continue, indiferent de schimbările politice”
Premierul bulgar anunță că se va opune celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei
ARMENPRESS: Progresele Armeniei în procesul de liberalizare a vizelor sunt impresionante, afirmă Ursula von der Leyen
Ministrul Educației, despre discuțiile în contradictoriu cu premierul Alexandru Munteanu: „Am spus ceea ce gândesc pe subiectul politicii fiscale”
CNAS a finanțat pensiile și alocațiile sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare