ro

 

Economie
28 Mai, 2026 / 15:40
/ 21 Decembrie, 2022

Republica Moldova va primi circa 44 milioane de dolari pentru finanțarea bugetului de stat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 dec. /MOLDPRES/. Republica Moldova va beneficia de un grant în valoare de 43,76 milioane de dolari pentru finanțarea necesităților bugetului de stat. Un acord în acest sens a fost aprobat astăzi de membrii Comisiei parlamentare economie, buget și finanțate, comunică MOLDPRES.

Acordul de grant „Fondul fiduciar multidonator pentru cofinanțarea Programului „Moldova, măsuri în situație de urgență, reziliență și competitivitate. Operațiunea de politici de dezvoltare” a fost semnat pe 9 decembrie curent între țara noastră, pe de o parte, și Banca Internațională pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Asociația Internațională pentru Dezvoltare, pe de altă parte.

Grantul urmează a fi debursat într-o singură tranșă, până la data de 31 mai 2023.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Cooperarea în domeniul energetic dintre Republica Moldova și România, discutată în cadrul unei conferințe desfășurată la Chișinău. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Ne unește proiectul unui viitor liber, prosper, sigur și împreună”

/ Acum 1 zi

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 1 zi

FOTO // Oportunitățile investiționale ale R. Moldova, prezentate la „Economic Diplomatic Club Bucharest”. Ambasadorul Mihai Mîțu: „Țara noastră rămâne deschisă investițiilor”

/ Acum 1 zi

România accelerează proiectul strategic Vulcănești–Chișinău: „Un pilon al securității energetice și al viitorului european al Republicii Moldovai”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va găzdui prima ediție a Expoziției internaționale „China Expo Auto, Mobilitate și Agrotech”

/ Acum 2 zile

Acord semnat la Chișinău. Republica Moldova și Islanda vor opera curse aeriene directe

/ Acum 2 zile

Infrastructura feroviară, verificată în urma ploilor puternice. Specialiștii vor instala senzori pentru a monitoriza stabilitatea terenurilor

/ Acum 2 zile

VIDEO // Peste 70% din consumul de energie electrică, asigurat din surse regenerabile. Ministrul Dorin Junghietu: „O dependență mai mică de importuri și o siguranță mai mare pentru cetățeni”

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește ușor

/ Acum 2 zile

AIPA a recepționat peste 500 de cereri pentru compensarea accizei la motorină

/ Acum 2 zile

De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea pierderilor provocate de seceta din 2025

/ Acum 2 zile

Guvernatoarea Băncii Naționale, Anca Dragu: „Economia Moldovei va continua să crească în 2026, dar inflația rămâne o provocare” majoră

/ Acum 3 zile

FOTO // Republica Moldova va participa la China International Import Expo. Vicepremierul Mihai Popșoi: „O platformă importantă care va deschide noi oportunități pentru exportatorii noștri”

/ Acum 3 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 871 de milioane de lei în ultima săptămână