ro

 

Economie
07 Ianuarie, 2026 / 19:47
/ 01 Decembrie, 2022

Republica Moldova va primi de la FMI 27 de milioane de dolari

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 dec. /MOLDPRES/. Fondul Monetar Internaţional (FMI) a anunţat aseară că împreună cu autoritățile Republicii Moldova au ajuns la un acord la nivel de experți privind politicile necesare pentru finalizarea celei de-a doua evaluări a programului susținut prin Mecanismul extins de creditare și Mecanismul de finanțare extinsă, transmite MOLDPRES.

„Acest acord urmează a fi aprobat de Consiliul de directori executivi al FMI în urma solicitării autorităților Republicii Moldova, ședința respectiva fiind preconizată pentru luna ianuarie 2023. Finalizarea celei de-a doua evaluări a programului va permite Republicii Moldova să acceseze 20,65 milioane drepturi speciale de tragere (circa 27 milioane de dolari). Astfel, suma totală a debursărilor efectuate în cadrul programului va constitui circa 287 milioane de dolari”, indică FMI.

Politica bugetar-fiscală prevăzută în proiectul Bugetului de stat pentru anul 2023 și convenită cu experții FMI se va axa pe atenuarea efectelor economice și sociale nefaste ale invaziei Federației Ruse în Ucraina și ale celor aferente șocului energetic. În cadrul bugetar aprobat se va acorda prioritate măsurilor luate ca răspuns la creșterea costurilor de trai și măsurilor de asigurare a securității energetice. Mobilizarea veniturilor pe intern, eficientizarea cheltuielilor și consolidarea guvernanței și transparenței bugetare vor contribui la consolidarea disciplinei bugetar-fiscale și la asigurarea sustenabilității datoriei. Pentru a obține finanțare concesională și granturi de la partenerii externi de dezvoltare, vor fi necesare politici consecvente și un impuls susținut al reformelor, conform sursei citate.  

În același timp, FMI estimează că există riscuri semnificative de înrăutățire a situației. „Prețurile înalte la resursele energetice, întreruperile în livrarea gazelor naturale și energiei electrice, escaladarea războiului Rusiei împotriva Ucrainei și creșterea costurilor de trai ar putea înrăutăți perspectivele economice, măcina încrederea și ar pune la încercare coeziunea socială, agravând și mai mult situația și așa dificilă de luare a deciziilor de politici. Pe de altă parte, pe o notă pozitivă, remarcăm că implementarea rapidă a reformelor preconizate în cadrul programului și sprijinul continuu din partea partenerilor externi ar putea contribui la sporirea atractivității investiționale a Moldovei și la promovarea agendei sale de integrare europeană”, a explicat FMI.

În perioada 31 octombrie – 29 noiembrie 2022, o misiune a Fondului Monetar Internațional (FMI) condusă de dl Ruben Atoyan a purtat discuții la Chișinău și apoi de la distanță cu autoritățile Republicii Moldova în contextul celei de-a doua evaluări a programului susținut prin Mecanismul extins de creditare (ECF) și Mecanismul de finanțare extinsă (EFF).

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Serviciul Fiscal de Stat anunță modificări la completarea Declarației privind TVA, aplicabile din 2026

/ Acum 4 zile

România va construi primii cinci kilometri din Autostrada Ungheni – Chișinău, o continuare a Autostrăzii Unirii

/ Acum 4 zile

Ultimul tronson al Autostrăzii Unirii intră în licitație. Secretarul de stat Horațiu Cosma: „Autostrada nu mai este un proiect pe hârtie, ci o realitate istorică”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova a crescut de 12 ori capacitatea de producere a energiei regenerabile în ultimii cinci ani

/ Acum 5 zile

Moldelectrica a realizat primele tranzacții în cadrul Pieței Energiei Electrice de Echilibrare

/ Acum 5 zile

ANRE constată o tendință de scădere la prețul carburanților la finalul anului trecut. Factorii care vor influența costurile în 2026

/ Acum 5 zile

SFS intensifică controalele fiscale în ianuarie 2026: comerțul și transportul, în vizor

/ Acum 5 zile

Leul se întărește față de moneda euro, dar pierde teren în fața dolarului în acest weekend

/ Acum 5 zile

Drumurile naționale, monitorizate și sigure în prima zi a anului 2026

/ Acum 6 zile

ADMA extinde sprijinul pentru fermieri: peste 400 de agricultori finanțați în 2025

/ Acum 6 zile

Din prima zi a anului 2026, drumarii sunt în teren pentru siguranța circulației rutiere

/ Acum 6 zile

Reguli noi pentru persoanele fizice care prestează servicii independent

/ Acum 6 zile

Granturi pentru antreprenorii locali: acces extins la finanțare nerambursabilă și creștere cu 36 la sută a companiilor beneficiare

/ Acum 7 zile

Programul EcoVoucher va continua și în 2026, cu un buget planificat de circa 40 de milioane de lei