ro

 

Economie
15 Decembrie, 2025 / 10:11
/ 01 Iulie, 2022

Salariile angajaților de la CFM vor fi majorate cu circa 70%, începând cu luna iulie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 iul. /MOLDPRES/. Salariile angajaților Întreprinderii de Stat „Calea Ferată din Moldova” (CFM) vor fi majorate, începând cu luna iulie curent, cu circa 70%, transmite MOLDPRES.

Decizia a fost aprobată de conducerea întreprinderii, în comun cu Agenția Proprietății Publice, și vizează toți angajații CFM.

Totodată, întreprinderea a anunțat că, la data de 31 mai curent, au fost achitate integral restanțele salariale față de lucrătorii CFM, acumulate pe parcursul anilor precedenți.

De asemenea, începând cu 1 iunie anul trecut, salariile curente au început a fi plătite fără întârziere. „Concomitent, au fost stinse și restanțele la salariile neachitate din perioadele precedente. Redresarea situației economico-financiară a întreprinderii a fost posibilă datorită bunei gestionări a activităților operaționale, dar și a acțiunilor de dezvoltare și menținere a infrastructurii”, se menționează într-un comunicat de presă al CFM.  

Ministerul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale a anunțat la începutul lunii iunie curent că, în următorii doi ani, Calea Ferată din Moldova va trece printr-o reformă complexă. Un prim obiectiv este monitorizarea Planului de acțiuni pentru anii 2022-2024 privind activitatea întreprinderii. Printre principalele reforme care urmează a fi implementate în această perioadă se numără: reorganizarea CFM din Întreprindere de Stat în Societate pe Acțiuni și divizarea CFM în două societăți pe acțiuni independente, o unitate responsabilă pentru infrastructura feroviară și cealaltă responsabilă pentru transportul de pasageri și mărfuri.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Mărar de import, nimicit după depistarea unui nivel periculos de pesticide

/ Acum 2 zile

România va sprijini Republica Moldova prin expertiză în dezvoltare regională și reducerea riscului seismic

/ Acum 3 zile

Leul se apreciază față de dolar

/ Acum 3 zile

Interes în creștere pentru obligațiunile de stat. 51,5 milioane lei atrase doar în decembrie

/ Acum 3 zile

Moldova își consolidează rolul regional în conectivitate și securitate. Vladimir Bolea: „Suntem un partener responsabil și predictibil”

/ Acum 3 zile

Reviriment industrial în Republica Moldova: producția, în creștere pe fondul investițiilor

/ Acum 3 zile

O nouă companie intră pe piața Republicii Moldova cu investiții în energie regenerabilă și soluții digitale avansate

/ Acum 3 zile

BNM a redus rata de bază la principalele operațiuni de politică monetară

/ Acum 3 zile

VIDEO // Peste 500 de declarații de tranzit comun, înregistrate în NCTS: proceduri simplificate și economisire de timp și resurse

/ Acum 3 zile

Prețuri mai mici și servicii mai calitative: Constantin Borosan explică beneficiile lansării bursei de energie electrică

/ Acum 3 zile

Drumarii anunţă progrese importante în modernizarea infrastructurii rutiere în 2025

/ Acum 3 zile

VIDEO // Peste 10 tone de margarină pentru torturi, distruse de ANSA

/ Acum 3 zile

Sancțiuni de peste 630 de mii de lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător

/ Acum 3 zile

Republica Moldova solicită ONU elaborarea unui nou profil de țară în domeniul locuințelor, administrării terenurilor și dezvoltării urbane