Serviciul Vamal a încasat peste 658,4 mln de lei în ultima săptămână
Chişinău, 15 aug. /MOLDPRES/. În perioada 8-14 august, Serviciul Vamal a încasat la bugetul de stat peste 658,4 milioane de lei (circa 32,9 mln de euro), cu 10,8% mai mult față de sarcina bugetară stabilită pentru acest interval, transmite MOLDPRES.
Potrivit instituției, persoanele fizice au introdus bunuri a căror valoare în vamă depășește limita neimpozabilă, fiind încasate plăți în valoare de peste 16,6 milioane de lei, ceea ce reprezintă 2,5% din totalul sumei încasate în această perioadă. Banii colectați de la contribuabili sunt vărsați în bugetul de stat și redistribuiți pentru salarii, dezvoltarea infrastructurii, proiecte sociale ș.a.
De asemenea, pe parcursul săptămânii trecute, au fost perfectate 11 179 de declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 94 032 de traversări. La capitolul combaterea fraudelor, în această perioadă au fost constatate 53 de încălcări ale legislației vamale și aplicate amenzi în sumă de peste 216 mii de lei.
De la începutul anului curent, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat 19,7 miliarde de lei, cu 21,8% mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut.
Foto: Serviciul Vamal
FOTO // Teatrul „B. P. Hașdeu” din Cahul va avea un sediu nou. Vladimir Bolea: „O așteptare de peste 30 de ani se apropie de final”
Legislativul a adoptat noi mecanisme de exercitare a căilor de atac în domeniul achizițiilor publice, sectoriale și concesiunilor
Drumarii intervin pe mai multe tronsoane naționale: lucrări de plombare cu asfalt rece în desfășurare
DOC // 1,82 miliarde de lei pentru drumurile naționale în 2026: Programul Fondului rutier, publicat în Monitorul Oficial
Cotații în ușoară creștere, anunțate pentru euro și dolar
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, la Bruxelles: „Cooperarea Republicii Moldova cu UE continuă să se consolideze, cu rezultate importante în diverse domenii”
Progresele Republicii Moldova în domeniul digital și prioritățile comune, discutate de vicepremierul Eugeniu Osmochescu cu vicepreședinta executivă a Comisiei Europene
Autoritățile mobilizează companiile „Drumuri” după degradarea carosabilului: intervenții urgente și program amplu de reparații rutiere
VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Moldova nu denunță acordurile comerciale cu CSI, dar exporturile agroalimentare se reorientează spre UE”
VIDEO // Importul de carne de pasăre din Ucraina, reluat treptat: Ministerul Agriculturii pune condiții stricte de siguranță alimentară
Conferința AgTech 2026, organizată în martie la Chișinău: digitalizarea și tehnologiile inteligente devin priorități pentru agricultura din R. Moldova
Ministrul Dorin Junghietu, la Transatlantic Gas Security Summit: „Parteneriatul cu SUA este esențial pentru consolidarea securității energetice în Europa Centrală și de Est”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la aprobarea Fondului Rutier 2026: „Drumuri europene, zero toleranță la corupție”
Fondul Rutier 2026, pus în aplicare. Vladimir Bolea: „1,8 miliarde de lei pentru drumurile naționale - infrastructura nu este un lux, este o necesitate”
Preţul petrolului a trecut de 80 de dolari per baril, după izbucnirea războiului în Orientul Mijlociu
Agenda Festivalului „Mărțișor” 2026 // 2 martie, evenimente la Sala cu Orgă, Filarmonică și Palatul Național
Șeful Consiliului Suprem de Securitate al Iranului respinge orice negocieri cu SUA
Euro și dolarul se apreciază ușor la început de martie
Parlamentari britanici, la Chișinău: securitatea și cooperarea, pe agenda discuțiilor
Donald Trump vorbește despre un război de „patru săptămâni” în Iran
Ziua Memoriei și Recunoștinței, marcată în Republica Moldova: 34 de ani de la Războiul de pe Nistru
GALERIE FOTO // Deschiderea Festivalului Internațional de Muzică - Mărțișor 2026
Președinta Republicii Moldova a participat la inaugurarea Festivalului Internațional de Muzică „Mărțișor”
Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău, în acorduri de vals: omagiu adus marelui compozitor
BTA: Bulgarii sărbătoresc primăvara printr-o tradiție veche de secole - Martenitsa
Agenda evenimentelor, luni, 2 martie
„Legenda Mărțișorului”, pe scena din Franța. Victoria Ștefaniuc: „Este o punte spre a fi împreună”
1992 - Războiul care nu se uită // Vladimir Coica, eroul fără medalii: „Nu te puteai gândi că te vor ucide, am trăit din curaj”
Ambasadorul Alexandr Roitman: Moldovenii din Israel sunt îndemnați să rămână în adăposturi și să evite deplasările
GALERIE FOTO // Festivalul Internațional de Muzică „Mărțișor” – tradiție, emoție și artiști de renume, în imagini de colecție