ro

 

Economie
28 Martie, 2026 / 14:12
/ 24 Octombrie, 2022

Serviciul Vamal a încasat peste 762 mln de lei în ultima săptămână

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 oct. /MOLDPRES/. În perioada 17 - 23 octombrie, Serviciul Vamal a încasat la bugetul de stat peste 762,5 milioane de lei (circa 38,1 mln de euro), cu 7 la sută mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut, informează MOLDPRES.

Potrivit Serviciului Vamal, persoanele fizice au introdus bunuri a căror valoare în vamă depășește limita neimpozabilă, fiind încasate plăți în valoare de peste 18,7 milioane de lei, ceea ce reprezintă 2,6% din totalul sumei încasate. Banii colectați de la contribuabili sunt vărsați direct în bugetul de stat și redistribuiți pentru salarii, dezvoltarea infrastructurii, proiecte sociale ș.a.

De asemenea, pe parcursul săptămânii trecute, au fost perfectate 12 044 de declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 75 377 de traversări.

La capitolul combaterea fraudelor, în perioada vizată au fost constatate 87 de încălcări ale legislației vamale și aplicate amenzi în sumă de peste 834 mii de lei.

De la începutul anului curent, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat circa 26,8 miliarde de lei, cu 20,5% mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut.

Foto: Serviciul Vamal


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

CNMC avertizează asupra riscului de deconectări temporare în orele de vârf

/ Acum 1 zi

Memorandum de colaborare cu Agenția Slovaciei pentru Investiții și Dezvoltarea Comerțului, semnat la Bratislava

/ Acum 1 zi

Republica Moldova s-ar putea confrunta cu dificultăți în asigurarea energiei electrice. Dorin Junghietu: „Există riscul să nu avem suficientă energie”

/ Acum 1 zi

„Moldova este deschisă pentru afaceri. Și momentul este acum” — mesajul transmis de Maia Sandu la forumul economic de la Bratislava

/ Acum 1 zi

Moldova, Germania și Ucraina își unesc eforturile pentru consolidarea securității energetice și protecția infrastructurii critice

/ Acum 1 zi

Peste 44 de mii de contoare inteligente pentru electricitate, instalate în gospodăriile din țară

/ Acum 1 zi

ANTA cheamă operatorii la colaborare pentru asigurarea stabilității serviciilor de transport rutier de persoane

/ Acum 1 zi

Noi reguli pentru comercializarea motorinei: decizia aprobată de Guvern

/ Acum 1 zi

VIDEO // Vicepremierul Vladimir Bolea: „Mai mult de jumătate din cursele regulate de pasageri nu sunt efectuate în prezent”

/ Acum 1 zi

Mecanismul de stabilire a prețurilor la carburanți va fi modificat pe durata stării de urgență

/ Acum 1 zi

VIDEO // Tarifele pentru transportul rutier, ajustate temporar prin decizie de Guvern

/ Acum 1 zi

Facilități pentru antreprenori: sancțiuni reduse și reguli noi în achizițiile publice

/ Acum 2 zile

Energocom: Necesarul de energie electrică pentru ziua de joi este acoperit integral

/ Acum 2 zile

SFS: Cota TVA în sectorul HoReCa rămâne neschimbată în perioada stării de urgență