SFS avertizează contribuabilii: 26 decembrie este termenul limită pentru achitarea impozitului pe avere 2025
Serviciul Fiscal de Stat anunță că termenul limită de achitare a impozitului pe avere pentru anul 2025 este 26 decembrie. Impozitul se aplică bunurilor imobiliare cu destinație locativă și caselor de vacanță, cu excepția terenurilor, care la 1 noiembrie 2025 întrunesc cumulativ două condiții: valoare estimată de cel puțin 3,22 milioane de lei și suprafață totală de minimum 120 de metri pătrați, transmite MOLDPRES.
Potrivit instituției, contribuabilii identificați ca subiecți ai impunerii au primit avizele de plată aferente. Cei care nu au recepționat documentele sunt îndemnați să se adreseze subdiviziunii Serviciului Fiscal de Stat din raza teritorială.
Deținătorii de semnătură electronică pot genera avizele de plată pentru anul 2025 prin serviciul „Vizualizarea impozitului în baza fișei imobilului”, disponibil pe pagina oficială a instituției. Plata impozitului poate fi efectuată și online, prin serviciul guvernamental MPay, selectând opțiunea „Impozitul pe avere”.
SFS atenționează că neachitarea impozitului până la data de 26 decembrie 2025 atrage aplicarea unei penalități de 0,0247% pentru fiecare zi de întârziere. Informații suplimentare pot fi consultate în Baza generalizată a practicii fiscale, compartimentul „Impozitul pe avere”, sau la numărul 0 8000 1525, linie gratuită a Centrului unic de apel.
Carolina Gargaun și Viorel Doagă au fost numiți în funcția de directori adjuncți ai Serviciului Vamal
Vama a raportat în ultima săptămână încasări de peste 987 milioane de lei
VIDEO, FOTO // BNM lansează o monedă comemorativă dedicată Reginei Maria
Curs valutar anunțat de BNM: Euro scade, dolarul crește ușor
Podul peste Prut la Ungheni, începutul unui proces amplu de modernizare. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „Vom dezvolta infrastructura de conectare a Republicii Moldova cu Uniunea Europeană”
Turismul moldovenesc atinge un nou record în 2025. Expert: „Cel mai bun an din istorie”
Moldova marchează 32 de ani de la introducerea monedei naționale. Mesajul premierului Alexandru Munteanu
Sistemul de monitorizare a reziduurilor în sectorul agroalimentar, consolidat în cadrul unui proiect susţinut de UE-UNIDO
VIDEO // Sectorul ovinelor și caprinelor, prioritate națională în sectorul agroindustrial: măsuri pentru stimularea producției și procesării laptelui
Femeile din satele Moldovei, motor al dezvoltării rurale: LEADER oferă recomandări pentru politici mai echitabile
Oficiul Național al Viei și Vinului, premiat la Londra și București pentru strategii eficiente de promovare
Ludmila Catlabuga, la Istanbul: „Moldova susține obiectivul Zero Waste și investițiile în sisteme alimentare durabile”
R. Moldova beneficiază de 28 milioane de euro anual din partea Elveției pentru proiecte de dezvoltare
Prioritățile sectorului energetic și reformele planificate pentru 2025, discutate la Ministerul Energiei
DOC // Rectificările la bugetul de stat pentru 2025 au fost publicate în Monitorul Oficial și au intrat în vigoare
Atenție, șoferi! Restricții majore de trafic în centrul capitalei în acest weekend
BTA: Sondajul arată schimbări în cursa pentru primăria București, un candidat se retrage
Alertă alimentară: ANSA recheamă un lot de ouă din cauza antibioticelor
Planul de Creștere pentru Moldova: Progresele în realizarea Agendei de reforme, discutate la Guvern
Artă timișoreană la Chișinău: pictură și ceramică în expoziția „Culorile pământului 2”
Președinta Maia Sandu avertizează: „Kremlinul nu își schimbă atitudinea față de Republica Moldova. Riscurile vor crește”
Președinta Maia Sandu, despre camionul cu muniții capturat la vamă: „Investigațiile continuă, persoanele implicate trebuie trase la răspundere”
Mark Rutte anunță măsurile luate de NATO pentru protejarea României de dronele rusești
GALERIE FOTO // Expoziția „ROYAL”, un omagiu adus Reginei Maria, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
Președinta Maia Sandu: „Dronele sunt un pericol real. Consolidăm apărarea pentru protecția cetățenilor”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu Înaltpreasfințitul Vladimir și cu Înaltpreasfințitul Petru
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu ambasadoarea Republicii Franceze în Republica Moldova, Dominique Waag
Consiliul Național de Securitate a aprobat Planul de consolidare a rezilienței democratice pentru următorii doi ani
FOTO // Lucrările de modernizare a Stației Chișinău au ajuns la un progres de aproape 80%
VIDEO // CNS a aprobat Planul de consolidare a rezilienței democratice. Președinta Maia Sandu: „Măsurile vor fi aplicate pentru a avea un stat mai puternic și mai pregătit la următoarele alegeri”