Statul va rambursa producătorilor agricoli TVA-ul
Chișinău, 8 dec. /MOLDPRES/. Statul va rambursa producătorilor agricoli Taxa pe Valoare Adăugată (TVA) pentru acoperirea datoriilor la mai multe tipuri de impozite și taxe de stat. Un proiect de lege în acest sens a fost adoptata astăzi în lectura a doua de Legislativ, comunică MOLDPRES.
Documentul a fost elaborat în scopul diminuării impactului negativ asupra agenților economici din domeniul agriculturii și industriei alimentare, cauzat de calamitățile naturale, de creșterea prețurilor la inputuri, de ruperea lanțurilor logistice urmare a războiului Rusiei în Ucraina, de embargoul impus de către Federația Rusă asupra producției de origine vegetală din țara noastră.
Astfel, rambursarea TVA se va efectua pentru perioadele aprilie 2022 – iunie 2023 inclusiv. Se vor încadra în programul respectiv agenții economici care activează în domeniul agriculturii și care au suportat pierderi ale producției agricole de peste 50%, pe o suprafață de minim 50% din totalul terenurilor, ca urmare a calamităților naturale produse în anul 2022.
Foto simbol
Premierul Alexandru Munteanu, despre rezultatele primei Conferințe investiționale Republica Moldova – UE: beneficii pentru cetățeni și mediul de afaceri
Energie verde mai accesibilă: statul elimină unele taxe pentru echipamente și sisteme de stocare
Aprobat de Guvern: reguli noi pentru stocarea gazelor naturale destinate regiunii transnistrene
VIDEO // Proiectul politicii fiscale pentru 2027, propus spre consultări publice. Andrian Gavriliță: „Obiectivul este ca fiecare cetățean care muncește să câștige mai mult, iar fiecare antreprenor să poată investi ușor”
Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Guvernul aprobă majorarea stocurilor de gaze naturale
Aproape 1.900 de hectare din raionul Briceni vor fi conectate la un sistem modernizat de irigare
Proiect votat de Parlament. Transportul feroviar va putea beneficia de cofinanțare pentru a spori mobilitatea în unele localități
Votat de Parlament. Reguli europene și cerințe financiare mai stricte pentru societățile de investiții
Lucrările la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate
Fonduri europene și proiecte comune: Moldova intră în rețelele GECT
Investiții de peste 20 de milioane de dolari în sectorul producerii laptelui: 13 ferme au beneficiat de finanțare prin programul AGGRI
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații: clădirile noi vor fi dotate cu infrastructură pentru fibră optică
FOTO // Igor Grosu la Adunarea Generală a Asociației Businessului European: „Moldova devine parte a unui spațiu economic european tot mai integrat, mai predictibil și mai atractiv pentru investiții”
Expoziția națională „Produs autohton” revine la Moldexpo în perioada 28-30 august. Companiile sunt invitate să depună cereri de participare
VIDEO // Ministerul Culturii îi îndeamnă pe cetățeni să lase telefonul și să descopere arta
Republica Moldova a inaugurat un Consulat Onorific în Danemarca
Șase cetățeni moldoveni au decedat în accidentul din Ungaria
O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes
Sportivii moldoveni au cucerit șase medalii la Campionatul Mondial Universitar al sporturilor de contact din Brazilia
Limba rusă a pierdut statutul de limbă protejată în Ucraina
VIDEO // Localitățile Roșcani, Telița și Calfa au aprobat decizia finală de amalgamare voluntară
Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei
Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice
UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”
BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”