ro

 

Economie
22 Mai, 2026 / 10:02
/ 30 Noiembrie, 2020

Termenul limită de achitare a impozitului pe avere pentru anul 2020 este data de 28 decembrie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 nov. /MOLDPRES/. Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a finalizat procesul de înmânare a avizelor de plată pentru contribuabilii care au obligația să achite impozitul pe avere. În acest an, ținând cont că ziua de 25 decembrie este zi de odihnă, termenul limită pentru această plată se consideră data de 28 decembrie 2020, transmite MOLDPRES.

Impozitul pe avere se aplică asupra averii persoanelor fizice sub formă de bunuri imobiliare cu destinație locativă şi căsuțe de vacanță (cu excepția terenurilor) a căror totalitate întrunește cumulativ următoarele condiții: valoarea estimată totală constituie 1,5 milioane lei şi mai mult și suprafața totală constituie 120 m2 şi mai mult.

„Contribuabilii care au fost identificați la situația din 1 noiembrie 2020, în calitate de subiecți ai impunerii cu impozitul pe avere sunt informați prin intermediul avizelor de plată despre suma impozitului pe avere ce urmează a fi achitată”, indică SFS.

Serviciul Fiscal de Stat îndeamnă contribuabilii să achite la buget suma impozitului pe avere până la 28 decembrie 2020. Totodată, instituția reiterează că impozitul pe avere poate fi achitat și on-line, prin intermediul serviciului guvernamental de plăți electronice Mpay.

În cazul în care impozitul pe avere nu va fi achitat până la 28 decembrie 2020, pentru fiecare zi de întârziere se va aplica majorarea de întârziere (penalitatea) în mărime de 0,0329% per zi.

Pentru informații suplimentare poate fi contactat Centrul unic de apel al Serviciului Fiscal de Stat la numărul 0 8000 1525, apel gratuit. 

foto: SFS


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii trei ani. Premierul Alexandru Munteanu: „Este un semnal clar că ne mișcăm în direcția corectă”

/ Acum 2 zile

Dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține cotația

/ Acum 2 zile

Noi oportunități de finanțare pentru fermieri: cea de-a II-a ediție a AgroFin, desfășurată la Chișinău

/ Acum 2 zile

Aplicarea taxelor locale, analizată pe platforma CCI: Autoritățile caută soluții pentru crearea unui cadru fiscal echitabil și favorabil investițiilor

/ Acum 2 zile

Proiectele moldovenești din domeniul energiei verzi pot obține finanțare de un milion de dolari

/ Acum 3 zile

ANTA explică transportatorilor moldoveni cum se aplică taxele și amenzile pentru drumurile cu plată din Turcia

/ Acum 3 zile

Euro se ieftinește ușor, iar dolarul își menține valoarea

/ Acum 3 zile

BNM se alătură evenimentului „Noaptea Europeană a Muzeelor” și deschide ușile pentru vizitatori: atracția evenimentului – lingoul de aur de 12 kg

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, despre Conferința investițională „Republica Moldova-UE”: „Vor fi anunțate mai multe acorduri de investiții”

/ Acum 3 zile

Moldelectrica va fi reorganizată pentru alinierea la standardele europene

/ Acum 3 zile

MDED a lansat programul guvernamental „Reușim”, pentru crearea unui mediu de afaceri mai simplu și mai competitiv

/ Acum 3 zile

Subvenții în valoare de peste 31 de milioane de lei pentru agricultori, autorizate în ultima săptămână de AIPA

/ Acum 3 zile

Circa 19 mii de tone de benzină și motorină, importate în ultima săptămână în Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Peste 846 de milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal la buget timp de o săptămână