ro

 

Economie
30 Iunie, 2026 / 00:56
/ 05 Februarie, 2021

Termoelectrica a avut anul trecut peste o mie de intervenții la rețeaua de termoficare din Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 feb. /MOLDPRES/. Sistemul de termoficare al municipiului Chișinău necesită intervenții zilnice, transmite MOLDPRES.

Potrivit Directorului general al Termoelectrica, Veacesav Eni, funcționarea normală a sistemului de termoficare din municipiul Chișinău necesită intervenții zilnice. „Pentru ca beneficiarii să aibă căldură este nevoie de intervenția zilnică și concomitentă a sute de colegi în activități ce țin de monitorizare și intervenție”, a spus Eni.

Astfel, pe parcursul anului 2020, echipa Serviciului Rețele Termice al Termoelectrica a efectuat 1150 de intervenții la rețeaua de termoficare și 250 la punctele de racordare ale consumatorilor. Circa 350 de specialiști au fost implicați în lucrări pentru întreținerea infrastructurii.

Pe parcursul aceluiași an, Termoelectrica a reabilitat capital 50 de tronsoane de conducte termice, cu lungimea totală de cca 15 km și a efectuat lucrări de restabilire sau reparație capitală a izolației termice pentru cca  8,5 km de conducte termice supraterane.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Parlamentul aprobă crearea stocurilor de urgență de produse petroliere

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu: „Guvernul nu trebuie să se grăbească cu reforma fiscală. Proiectul trebuie revizuit înainte de aprobare”

/ Acum 3 zile

Carburanții se ieftinesc: prețuri mai mici cu 10 lei la motorină și 4 lei la benzină comparativ cu maximele atinse după declanșarea crizei din Orientul Mijlociu

/ Acum 3 zile

Circa 50 de companii autohtone vor participa la Expoziția „Republica Moldova prezintă”, organizată la Brașov

/ Acum 3 zile

Dolarul se ieftinește ușor, iar euro își menține valoarea

/ Acum 4 zile

DOC // Ministerul Energiei a publicat memorandumul pentru construcția unei centrale electrice pe gaze de circa 100 MW

/ Acum 4 zile

Prețurile la carburanți continuă să scadă. Motorina coboară sub pragul de 25 de lei

/ Acum 4 zile

Investițiile unui operator aerian, respinse de autorități după verificări privind securitatea statului

/ Acum 4 zile

FOTO // Ministrul Dorin Junghietu: „Testările și energizarea Liniei Electrice Vulcănești - Chișinău urmează să înceapă la sfârșitul lunii curente”

/ Acum 4 zile

DOC // Noi facilități pentru investițiile în energie regenerabilă și stocarea electricității

/ Acum 4 zile

Dolarul se apreciază, iar cotația euro scade ușor

/ Acum 5 zile

Moldova accelerează integrarea în rețeaua europeană de transport. O Declarație de intenție pentru modernizarea coridoarelor rutiere strategice și reformarea sectorului drumurilor a fost semnată la Bruxelles

/ Acum 5 zile

Republica Moldova va putea dezvolta mai rapid interconectările energetice cu UE: proiect aprobat de Guvern

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu reprezentanți ai BERD: „Viitorul economiei Republicii Moldova se construiește prin reforme, investiții și încrederea partenerilor”