Termoelectrica a lansat campania „Achiți iarna, fii răsplătit vara”
Chişinău, 26 mai. /MOLDPRES/. Consumatorii care nu au datorii la energia termică vor beneficia și în acest an de servicii gratuite de mentenanță a sistemului de termoficare din interiorul blocului. Pentru aceasta, întreprinderea Termoelectrica SA a lansat campania „Achiți iarna, fii răsplătit vara”, ediția anului 2021, transmite MOLDPRES.
„Sunt invitați să se înscrie în campanie toți administratorii de blocuri care nu înregistrează datorii la încălzire și apă caldă. Cererile pot fi scrise în formă liberă și transmise pe e-mail. Termenul de participare: 31 august 2021”, indică un comunicat al întreprinderii.
Serviciile de spălare hidropneumatică și testarea la presiune a sistemelor interne sunt efectuate, de regulă, de către agenții economici licențiați în acest domeniu și pot costa până la patru mii de lei, cheltuieli ce sunt suportate de către locatarii blocului.
Anul trecut, 20 de clădiri au beneficiat de lucrări gratuite de pregătire a sistemului ingineresc de termoficare.
foto: Termoelectrica
Soluții pentru extinderea capacităților de irigare și măsurile de susținere a producătorilor locali, discutate de ministra Ludmila Catlabuga cu fermierii din Taraclia
Impozitul achitat de persoanele care dau în chirie imobile va fi calculat automat
Guvernatoarea Anca Dragu, la „Black Sea and Balkans Security Forum”: „Obiectivul nostru este construirea unui sistem financiar incluziv, interoperabil și aliniat standardelor europene”
Volumul de gaze naturale consumate în luna aprilie, în scădere
FOTO // Tehnologia revoluționează agricultura: dronele devin instrumente esențiale în cercetarea agricolă
Vernisajul Vinului de Primăvară. Producătorii din Republica Moldova se vor reuni, pe 15 mai, la degustarea vinurilor noi
SUA vor oferi Republicii Moldova 8 milioane de dolari pentru consolidarea securității cibernetice
ANRE introduce reguli noi pentru selectarea furnizorilor de energie electrică
Leul se apreciază față de euro și dolar
Circa 1,6 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută
Antreprenoare din comunitățile aflate în arealul ariilor protejate ale Moldovei, instruite să dezvolte afaceri sustenabile
AIPA a autorizat primele plăți pentru acțiunile prevăzute în Planul de creștere al Republicii Moldova
Peste 13 mii de tone de benzină și motorină, importate în ultima săptămână în Republica Moldova
Ministrul Dorin Junghietu: „Dezvoltarea capacităților de stocare a energiei este o prioritate strategică pentru Republica Moldova”
Peste 1.200 de contestații în achiziții publice au fost înregistrate anul trecut
CEC a introdus modificări la procedura de vot în cadrul alegerilor și referendumurilor locale din 17 mai
Ministrul Dorin Junghietu, la Atena: „Republica Moldova se află într-un amplu proces de transformare a sistemului energetic”
Un copil, operat de cinci ori pe inimă, a fost salvat printr-o procedură inovatoare, realizată în premieră
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, despre drona care a survolat neautorizat spațiul aerian național: „Trebuie să consolidăm capacitățile de apărare și să continuăm investițiile pentru a fi pregătiți să intervenim”
FOTO // Circa 3500 de elevi din clasa a IV-a au susținut testarea națională la matematică în format digital
Cazul minorului decedat într-o unitate militară din Cahul va fi analizat pe platforma Comisiei parlamentare securitate națională și apărare. Igor Grosu: „Trebuie să vedem toate particularitățile”
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ministrul afacerilor externe al Regatului Norvegiei, Espen Barth Eide
Subiecte actuale privind actele de stare civilă și documentarea populației discutate în cadrul ședinței grupurilor de lucru
Toate blocurile noi vor avea infrastructură pentru fibră optică
Președinta Maia Sandu condamnă atacul masiv cu drone lansat asupra Ucrainei: „Presiunea asupra Rusiei nu trebuie să slăbească”
GALERIE FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu reprezentanți ai OSCE despre securitatea regională și conflictul transnistrean
Un bărbat a fost reținut la frontieră pentru deținerea drogurilor
FOTO // Secretarul general al OSCE, Feridun Sinirlioğlu, la Chișinău: „Suntem angajați să consolidăm eforturile pentru soluționarea complexă și pașnică a conflictului transnistrean”
Noi soluții legislative pentru documentarea cetățenilor fără acte de identitate până la 18 ani
Oportunitățile de investiții în Republica Moldova, prezentate la o conferință internațională dedicată industriei automotive