Trafic aerian în creștere pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău în luna noiembrie 2025
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău continuă să înregistreze o evoluție ascendentă a traficului aerian, menținând trendul de creștere constantă din ultimele luni. Potrivit instituţiei aeroportuare, luna noiembrie 2025 a confirmat dinamica pozitivă, depășind prognozele stabilite pentru această perioadă, transmite MOLDPRES.
„În total, în luna noiembrie au fost procesați 459.474 de pasageri îmbarcați și debarcați, ceea ce reprezintă 114,9% din volumul prognozat. Comparativ cu aceeași lună a anului 2024, traficul de pasageri a crescut cu 49,6%, echivalentul unei majorări de 152.324 de pasageri. Activitatea operațională s-a menținut la un nivel ridicat, fiind înregistrate 3.476 de mișcări de aeronave (aterizări și decolări). În același timp, prin aeroport au fost transportate 263,5 tone de mărfuri, confirmând rolul crescând al infrastructurii aeroportuare și în segmentul cargo”, estimează sursa citată.
Cele mai mari creșteri ale numărului de pasageri au fost consemnate pe următoarele destinații internaționale: Istanbul (+12.403), Sharm el-Sheikh (+9.787), București (+8.550), Paris (+7.472), Larnaca (+6.587), Bruxelles (+6.090), Barcelona (+5.634), Erevan (+5.616), Berlin (+5.596), Dubai (+5.525), Bologna (+4.630), Londra (+4.282), Atena (+3.841), Veneția (+3.399), Verona (+3.210)
Extinderea rețelei de rute a contribuit semnificativ la creșterea generală. 49.630 de pasageri au călătorit pe noile rute lansate, reprezentând 8,46% din traficul total din luna noiembrie. Cele mai solicitate noi destinații au inclus Napoli (6.330), Dortmund (6.184), Nürnberg (5.632), Bruxelles (4.689), Alicante (4.122), Karlsruhe (3.949), Memmingen (3.835), Billund (3.177), Bari (3.040), Sofia (2.949), Katowice (2.696), Bremen (1.396), Torino (870), Copenhaga (761).
Evoluția lunii noiembrie confirmă trendul consolidat al aeroportului de a deveni un hub regional dinamic, cu o rețea de destinații în plină expansiune și cu un interes tot mai mare din partea pasagerilor pentru zborurile operate din și spre capitală. Autoritățile aeroportuare evidențiază că extinderea rutelor, creșterea capacităților operaționale și diversificarea serviciilor contribuie decisiv la această performanță.
Aeroportul „Eugen Doga” – Chișinău își menține astfel poziția de infrastructură strategică pentru mobilitatea regională și conectivitatea Republicii Moldova la principalele destinații europene și internaționale.
Companiile locale și internaționale sunt invitate să participe la modernizarea termoficării din Chișinău și Bălți
Un nou sens giratoriu și o platformă de îmbarcare vor fi construite în sectorul Botanica din Chișinău
Ministerul Agriculturii: „Nu există embargo asupra vinurilor moldovenești pe piața Ucrainei”
Programul „Curtea Europeană” își reia lucrările în Chișinău: accent pe calitate și responsabilitate
FOTO // Prim-ministrul Alexandru Munteanu apreciază antreprenoriatul din Nisporeni: „Cel care muncește, reușește”
Prestatorii de servicii cosmetologice și frizerie, monitorizați pe parcursul anului 2026 pentru risc sporit de neconformare fiscală
Cotație în creștere pentru euro în ultimele zile din februarie
Modificări privind rambursarea TVA pentru agricultori aprobate de Ministerul Finanțelor
FOTO // Piața cerealelor, analizată la Ministerul Agriculturii: importuri reduse și tendințe regionale stabile în 2026
Agenția Navală a Republicii Moldova lansează un număr unic de informare și contact pentru cetățeni
ATENŢIE, FALS! Serviciul Fiscal de Stat avertizează asupra unor notificări înșelătoare transmise contribuabililor
Proiectul liniei electrice Strășeni–Gutinaș și modernizarea sistemului energetic, discutate la Washington
FOTO // Teatrul „B. P. Hașdeu” din Cahul va avea un sediu nou. Vladimir Bolea: „O așteptare de peste 30 de ani se apropie de final”
Legislativul a adoptat noi mecanisme de exercitare a căilor de atac în domeniul achizițiilor publice, sectoriale și concesiunilor
Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu șefa Oficiului Ambasadei Norvegiei la Chișinău, Kamilla Kolshus
Participarea vicepremierului pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, la evenimentele de comemorare a eroilor căzuți pe Nistru
Instrument nou pentru aplicarea corectă a normelor privind substanțele periculoase
Sectorul agricol din Republica Moldova înregistrează creșteri: producția globală a urcat cu aproape 14% în anul 2025
Reluare limitată a zborurilor în Emiratele Arabe Unite. Recomandările MAE pentru cetățenii moldoveni
Programare online la serviciile cadastrale pentru şase raioane şi municipiul Bălţi care trec la sistemul digital de rezervare
Câștigul salarial mediu lunar brut, în creștere cu circa 9 la sută în trimestrul IV din 2025
Atenţie, fals! Fraudă online în numele MPay și EVO. Cetățenii, vizați prin SMS-uri false privind „taxe de drum restante”
Proiecte rutiere, feroviare și logistice, discutate la Chișinău cu o delegație a Republicii Elene
1992 - Războiul care nu se uită // „Datoria mai presus de frică”. Mărturiile generalului Victor Gusleacov
FMI confirmă credibilitatea Băncii Naționale a Moldovei și eficiența politicilor sale monetare
Încasările Fiscului la buget au crescut cu peste 13 la sută în primele două luni din 2026
GALERIE FOTO // Ziua Memoriei și Recunoștinței, în obiectivul MOLDPRES: omagiu eroilor căzuți pentru Independența Republicii Moldova
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Un tren a fost lovit de o dronă în regiunea ucraineană Dnipropetrovsk. Sunt morți și răniți
Peste 81.000 de persoane și-au achitat prima de asigurare medicală în primele două luni ale anului 2026