ro

 

Economie
14 August, 2026 / 11:01
/ 05 Aprilie, 2023

UE acordă Republicii Moldova 50 mln de euro

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 apr. /MOLDPRES/. Uniunea Europeană a acordat astăzi Republicii Moldova un grant de 10 milioane de euro. Alte 40 mln de euro vor fi oferite țării noastre la începutul lunii mai sub formă de împrumut. Banii fac parte din asistența macrofinanciară acordată Chișinăului, în valoare totală de 150 mln de euro. Anunțul a fost făcut azi pe pagina oficială a Comisiei Europene, informează MOLDPRES.

În comunicatul de presă al Comisiei Europene este precizat că banii sunt acordați după ce „Moldova a îndeplinit condițiile convenite cu UE pentru eliberarea acestei plăți”.  

„Moldova a consolidat guvernanța sectorului public, cu acțiuni întreprinse pentru îmbunătățirea managementului proiectelor de investiții publice. Guvernul a făcut progrese în ceea ce privește guvernarea sectorului financiar, prin adoptarea unei noi strategii de management al finanțelor publice. Autoritățile moldovenești au făcut progrese și în ceea ce privește întărirea statului de drept. Parlamentul a adoptat și un nou program de recuperare a bunurilor infracționale”, a specificat sursa citată. 

Comisia Europeană susține că sprijinul va ajuta Moldova să abordeze nevoile sale urgente de finanțare și să sprijine stabilitatea macroeconomică generală, permițând în același timp reforme ample și ambițioase.

Prima tranșă de 50 mln de euro din asistența macrofinanciară acordată de UE țării noastre a fost debursată în august 2022. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Republica Moldova își modernizează sectorul piscicol printr-un program strategic până în 2030

/ Acum 1 zi

VIDEO // Conferința Națională Vitivinicolă revine la Chișinău cu ediția a XI-a, pe 25 august

/ Acum 1 zi

Fermierii mai au două zile pentru a solicita plățile directe pentru lapte

/ Acum 1 zi

Un nou sens giratoriu va fi amenajat la intrarea în municipiul Cahul

/ Acum 1 zi

Zece kilometri de pe drumul național R3 din raionul Cimișlia vor fi reabilitați

/ Acum 1 zi

Republica Moldova oferă Ucrainei o reducere de 50% la tranzitul feroviar pentru a atrage milioane de euro la CFM: „Este o înțelegere avantajoasă din punct de vedere economic pentru ambele părți”

/ Acum 1 zi

Energocom a rezervat volumele de energie necesare pentru miercuri: consumatorii sunt îndemnați să economisească

/ Acum 1 zi

Plafonul pentru operațiunile valutare fără autorizarea BNM va fi majorat până la 100 de mii de euro. Vasile Tofan: „Un nou pas spre simplificarea procedurilor pentru cetățeni”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Moldova, pregătită să faciliteze tranzitul cerealelor ucrainene. Vicepremierul Bolea anunță soluții rapide, inclusiv redresarea CFM

/ Acum 1 zi

Prim-ministrul a dispus schimbarea unor proceduri fiscale, după ce un antreprenor a ratat facilitățile din cauza unei întârzieri la depunerea declarației fiscale

/ Acum 1 zi

Moldelectrica va fi reorganizată: decizia aprobată de Guvern

/ Acum 2 zile

Obligațiile fiscale din plățile salariale au crescut cu peste 10 la sută în prima jumătate a anului curent

/ Acum 2 zile

Un nou serviciu lansat de ASP: cererile pentru autorizațiile de comerț cu mărfuri strategice vor putea fi depuse online

/ Acum 2 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor