Un raport în domeniul managementului deșeurilor din plastic a fost publicat în Monitorul Oficial
Chişinău, 9 iul. /MOLDPRES/. Modul de gestionare a deșeurilor din plastic continuă să fie necorespunzător, aducând prejudicii mediului și sănătății publice, iar factorii de decizie întârzie cu punerea în aplicare a unor măsuri eficiente ce ar îmbunătăți starea lucrurilor în acest domeniu. Despre aceasta indică un raport al Curții de Conturi al auditului performanței de mediu în domeniul managementului deșeurilor din plastic, publicat în Monitorul Oficial de vineri, 9 iulie, transmite MOLDPRES.
Potrivit raportului, lacunele cadrului juridic și lipsa colaborării la nivel interinstituțional tergiversează dezvoltarea unui sistem de management integrat al deșeurilor din plastic, care ar asigura o gestiune intercomună, eficace și durabilă a acestora.
„Principalele provocări cu care se confruntă Republica Moldova în ceea ce privește managementul deșeurilor din plastic țin de sortarea necalitativă a acestor deșeuri și de lipsa potențialului de a le transforma în materie primă. Dezvoltarea segmentului de prelucrare a deșeurilor necesită o conlucrare strânsă între două domenii strategice: mediu și economie. Însă, pentru moment, această dezvoltare este identificată drept una slabă în vederea soluționării problemelor în domeniu, atingerii obiectivelor trasate, precum și punerii în mișcare a proceselor inovatoare, care să aducă plusvaloare atât mediului, cât și economiei”, indică documentul.
Conform Curţii de Conturi, lipsa capacităților instituționale de monitorizare și control privind bunurile din plastic interzise spre comercializare încurajează plasarea ilicită pe piață și importul pungilor din plastic, în valoare de 169 de milioane de lei numai în anul 2020.
Raportul a fost remis Președinției, Parlamentului, Guvernului, Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului etc. pentru examinarea rezultatelor auditului și luare de atitudine, conform competențelor, cu aprobarea unui plan de măsuri de remediere a situațiilor constatate.
Sursă: monitorul.gov.md
Republica Moldova crește continuu capacitățile de producere a energiei din surse regenerabile. Fotovoltaicele domină clasamentul
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Inflația este determinată de evoluțiile externe, în special conflictul din Orientul Mijlociu”
Curtea de Conturi ar putea avea mai multă autonomie financiară
Energizarea Liniei electrice Vulcănești-Chișinău ar putea avea loc în luna iunie
Curtea de Conturi a depistat deficiențe în administrarea bunurilor confiscate de stat
Ministerul Agriculturii anunță discuții cu procesatorii de lapte după problemele semnalate în mai multe raioane
Noi proiecte de investiții în Republica Moldova. Premierul Alexandru Munteanu va avea o întrevedere cu ministrul delegat al Franței pentru Afaceri Europene, Benjamin Haddad
Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru compensarea pierderilor suportate de fermierii afectați de seceta și arșița din 2025
Impozite de 5,7 milioane de lei, achitate de antreprenorii independenți
Euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
VIDEO // Cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova poate acoperi până la 7 la sută din consumul de electricitate al țării
Soluții pentru extinderea capacităților de irigare și măsurile de susținere a producătorilor locali, discutate de ministra Ludmila Catlabuga cu fermierii din Taraclia
Impozitul achitat de persoanele care dau în chirie imobile va fi calculat automat
Guvernatoarea Anca Dragu, la „Black Sea and Balkans Security Forum”: „Obiectivul nostru este construirea unui sistem financiar incluziv, interoperabil și aliniat standardelor europene”
FOTO, VIDEO // Șefa statului Maia Sandu, întâmpinată de președintele eston Alar Karis, la Tallinn
CEC anunță ziua tăcerii, înainte de alegerile locale noi și referendumurile de duminică
VIDEO // Adunarea Cetățenească privind reforma administrației publice locale, organizată la Chișinău. Speakerul Igor Grosu: „Avem nevoie de discuții, maturitate civică și politică”
FOTO // Vernisajul Vinului de Primăvară a reunit la Chișinău 66 de vinării și peste 500 de vinuri
FOTO // Alte două curți, modernizate în cadrul Programului guvernamental „Curtea Europeană”, inaugurate la Chișinău
Ziua Internațională a Familiei marcată sâmbătă printr-un festival la Grădina Botanică din Chișinău
VIDEO // Satoshi va evolua în această seară cu numărul 16 în marea finală Eurovision 2026
Opt cazuri de febră Q înregistrate în Republica Moldova. ANSP intensifică măsurile de supraveghere
Volodimir Zelenski amenință cu represalii după sângerosul atac rusesc asupra Kievului
România raportează un caz de hantavirus confirmat în urma testării de laborator
METEO // Ploi cu descărcări electrice, în weekend
Trafic suspendat în centrul Chișinăului. Transportul public va fi redirecționat
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 16 mai
VIDEO // Bazinul USM, la etapa finală a lucrărilor de renovare
Peste 950 de profesori vor evalua examenele naționale din 2026
Mihai Isac: „Pacea durabilă nu poate fi separată de justiție, iar crima nu trebuie să rămână nepedepsită”. Mesajul transmis la Ministeriala Consiliului Europei de la Chișinău