
Vladimir Bolea a prezentat raportul de activitate al Ministerului Agriculturii
Chişinău, 8 aug. /MOLDPRES/. Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, a prezentat astăzi acțiunile realizate de către echipa instituţiei, la un an de la investirea Guvernului, transmite MOLDPRES.
„În scopul eficientizării activității producătorilor agricoli, asigurării securității alimentare a țării și în vederea sporirii bunăstării și siguranței consumatorilor, ministerul de comun cu autoritățile de profil din țară și de peste hotare a fost întreprins un șir de activități”, a declarat Bolea.
Printre cele mai importante acţiuni ministrul a numit alocarea sumei de 1,75 miliarde de lei (mai puţin de un miliard de euro) pentru Fondul Național pentru Dezvoltarea Agriculturii și Mediului Rural, cu peste 60% mai mult față de anul trecut; acordarea a peste 300 milioane de lei pentru a compensarea integrală a accizelor la motorina utilizată în anul 2022 de producătorii agricoli mici și mijlocii; dublarea cotelor de export în UE pentru șapte produse agricole moldovenești: prune, mere, roșii, struguri de masă, usturoi, cireșe și suc de struguri etc.
„De asemenea, este de remarcat extinderea listei de produse social importante și plafonarea adaosului comercial permis (ulei dezodorizat, carne de porc, carne de pasăre, pește congelat, zahăr din sfeclă, paste, ouă, cartofi, ceapă, varză albă, morcov și sfeclă roșie în stare proaspătă), consolidarea cadrului de subvenționare în agricultură prin îmbunătățirea accesului producătorilor micro mici și mici, tineri fermieri și femei fermier la ajutor din partea statului. Totodată, a fost majorat plafonul de subvenționare în scopul încurajării asocierii producătorilor agricoli; dezvoltării infrastructurii post-recoltare și procesare; producerii laptelui/cărnii, renovării fermelor; achiziționării utilajului și instalațiilor de producere a energiei regenerabile; sprijinirii competitivității sectorului vitivinicol”, a relevat Vladimir Bolea.
Conform oficialului, pentru perioada următoare, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare are setate mai multe priorități urgente, care se referă la: aprobarea Strategiei naționale de dezvoltare agricolă și rurală 2022-2027; aprobarea Programului privind securitatea alimentară a țării 2022-2024; ajustarea mecanismului de subvenționare; facilitarea obținerii autorizațiilor de mediu pentru folosința specială a apelor/irigarea terenurilor agricole, în condițiile climatice extreme; scutirea de plata accizelor la importul de păcură/combustibil utilizat de întreprinderile de procesare a producției de origine vegetală; penetrarea noilor piețe de desfacere.
Un brand din Moldova, model de succes pe piața din Kazahstan
UE sprijină modernizarea a 19 întreprinderi agricole din mediul rural cu granturi de peste 380 mii de lei
Constantin Borosan va prelua din 1 septembrie funcția de director al ANRE
Raionul Căușeni a primit, în ultimii patru ani, investiții de la Guvern de peste 380 de milioane de lei. Dorin Recean: „Vom continua să investim în fiecare localitate”
GALERIE FOTO // Circulație deschisă pe podul peste râul Bâc și pe pasajul peste calea ferată de pe drumul M1
Două proiecte pentru consolidarea sănătății animalelor în R. Moldova, aprobate de Guvern
Circulația a fost deschisă pe podul peste râul Bâc și pe pasajul peste calea ferată de pe drumul M1 #MoldovaPoate
Reformele în sectorul energetic din Republica Moldova, descrise de revista „The Economist” drept un exemplu remarcabil în regiune
Euro și dolarul se apreciază
După un secol de interdicții, la Paris s-a deschis sezonul scăldatului în Sena
Restricții de circulație în centrul Capitalei. Ce străzi vor fi închise în următoarele zile
Avertizare hidrologică: Cod galben și roșu de scurgeri reduse de apă pe râuri. Autoritățile vin cu recomandări
Zborul Paris – Chișinău a întârziat din cauza unei defecțiuni tehnice. Autoritatea Aeronautică anunță verificări
Consulatul Onorific al Moldovei la Zürich a fost inaugurat oficial
R. Moldova a achiziționat 4.442 de flacoane de vaccin antirabic
Republica Moldova și Elveția își vor consolida relațiile bilaterale
Serviciul Vamal a identificat taxe neplătite de peste 3 milioane de lei în urma verificărilor din ultima săptămână
Meteorologii anunță pentru sâmbătă vreme caldă și ploi în nordul țării
Un templu pre-incaș a fost descoperit în Bolivia
Târguri cu produse locale vor fi desfășurate în mai multe sectoare ale capitalei
CEC a acreditat primii observatori pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025
Primul Summit Moldova – Uniunea Europeană: UE anunță acordarea primei tranșe de 270 de milioane de euro din Planul de creștere pentru Moldova
Republica Moldova a găzduit primul Summit bilateral Moldova–Uniunea Europeană
Mesajul președintei Maia Sandu de la Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „Summitul de la Chișinău este un răspuns la rezultatele pe care Republica Moldova le înregistrează în procesul de modernizare”