Serverele FBI au fost sparte de hackeri
Washington, 14 nov. /MOLDPRES/. Hackerii au spart recent serverele de e-mail ale FBI. Ei au folosit accesul pentru a încerca să discrediteze un expert în securitate, relatează MOLDPRES cu referire la G4Media.
Prin spargerea serverelor de e-mail ale FBI s-a reușit trimiterea de către hackeri, conform unei estimări, cel puţin a 100.000 de e-mail-uri înainte ca agenţia americană să ia măsuri.
E-mail-urile păreau că sunt trimise chiar de FBI și chipurile avertizau destinatarii în legătură cu un presupus sofisticat atac cibernetic aflat în plină desfăşurare.
E-mail-urile false afirmau că la originea atacului se află Vinny Troia, un expert în securitate, fondator al companiei Shadowbyte.
Scopul hackerilor a fost să-l discrediteze pe Troia şi ar fi reuşit asta, dacă destinatarii n-ar fi aflat că nu FBI a trimis e-mail-urile respective.
Troia este de mai multă vreme ţintă unei comunităţi de hacking, RaidForums, aceştia fiind principalii suspecţi deocamdată. Troia a scris pe Twitter că în spatele atacului s-ar afla un personaj care foloseşte pseudonimul “pompomourin”.
Acţiunea a fost asumată într-un interviu acordat KrebsonSecurity de către așa-numitul «Pompomourin», dar ei insistă că scopul a fost să arate vulnerabilitățile sistemelor FBI şi că, dacă ar fi dorit, ar fi putut să trimită mesaje mai veridice, care nu fie suspectate că sunt false.
Foto: digitalbes.com
O companie feroviară ucraineană suplimentează vagoane pentru cursele Odesa–Chișinău și Kiev–Chișinău
O imagine care înfățișează o fată afgană studiind, desemnată Fotografia Anului 2025 de UNICEF
Șapte morți după un atac rusesc cu rachetă în regiunea Odesa
SUA oferă Ucrainei asistență militară de 800 de milioane de dolari
Rusia a atacat infrastructura energetică din șase regiuni ale Ucrainei. Peste 73 de mii de consumatori au rămas fără electricitate la Odesa
Uniunea Europeană găsește 90 de miliarde de euro pentru Ucraina
Noi fresce „cu detalii și culori extraordinare”, descoperite într-o vilă din apropiere de Pompeii
Mark Rutte exclude aderarea Ucrainei la NATO, dar cere garanții de securitate puternice pentru Kiev
Polonia își minează frontiera cu Rusia și Belarus
Congresul SUA adoptă o strategie de apărare pentru 2026 care contrazice poziția lui Trump față de Europa
Zelenski avertizează: Rusia se pregătește pentru un „an de război”
Merz despre Ucraina: Următorul pas este ca SUA să prezinte Rusiei planul de pace revizuit și să o îndemne să îl accepte
Putin afirmă că Rusia va cuceri militar „teritorii rusești istorice” în Ucraina dacă diplomația eșuează
SUA pregătesc noi sancțiuni împotriva Rusiei dacă Vladimir Putin respinge planul de pace
De Crăciun pe stil nou, meteorologii prognozează ninsori slabe
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj către cetățeni: „Fie ca acest Crăciun să ne ghideze și să ne facă mai buni, mai empatici și mai uniți”
VIDEO // Mesaj de Crăciun din partea Ambasadei SUA: „Credința, familia și libertatea ne unesc”
VIDEO // Președinta Maia Sandu a felicitat cetățenii în ajun de Crăciun pe stil nou
VIDEO // Mesaje de sărbători de la Guvern: premierul și miniștrii urează pace, sănătate și bunăstare cetățenilor
Oficiul Medicilor de Familie Boghenii Noi din raionul Ungheni a fost modernizat cu sprijinul CNAM
Ministrul Educației, Dan Perciun: „Salariile mai mari pentru profesori, o necesitate vitală”. Când vor fi operate majorările
VIDEO // Ambasadoarea UE, mesaj de sărbători: „Sunteți o națiune curajoasă care se îndreaptă spre UE. Vă vom primi cu brațele deschise”
Comisia ad-hoc a decis să propună încetarea procedurii disciplinare inițiate în privința fostului Procuror General interimar, Dumitru Robu
BTA: Primul geodez bulgar ajuns în Antarctica a contribuit la construcția laboratorului de cercetare de la baza Bulgariei de pe Insula Livingston
Peste 400 de salvatori și pompieri vor fi la datorie de Crăciun pe stil nou
FOTO // Colindători și urători din întreaga țară au adus tradițiile și bucuria sărbătorilor de iarnă la Parlament
VIDEO // Sărbătoare pe străzile capitalei. Caravana Salvatorilor și Pompierilor pornește în ajun de Crăciun
Avertizare hidrologică: pe râurile mici, lacuri și anumite sectoare ale Prutului se va forma gheață
FOTO // Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău a atins pragul de 6 milioane de pasageri în 2025, un record istoric
PMAN a fost redeschisă pentru circulația tuturor mijloacelor de transport