ro

 

Externe
07 Iunie, 2026 / 00:54
/ 19 Martie, 2023

Acordul privind cerealele a fost extins pentru 60 de zile, a afirmat Rusia

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Moscova, 19 mar. /MOLDPRES/. Rusia a notificat toate părţile acordului privind cerealele că acesta a fost extins pentru 60 de zile, a transmis sâmbătă agenţia rusă de ştiri RBC, citând-o pe purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe Maria Zaharova, relatează MOLDPRES cu referire la Reuters și Agerpres.

Turcia şi ONU au anunţat mai devreme sâmbătă că acordul a fost prelungit, fără a preciza pentru ce perioadă, în timp ce un membru al guvernului ucrainean a afirmat că prelungirea este de 120 de zile.

Acordul asupra "Iniţiativei privind cerealele de la Marea Neagră", semnat pe 22 iulie 2022 pentru 120 de zile între Naţiunile Unite, Ucraina, Rusia şi Turcia, a fost reînnoit în noiembrie pentru 120 de zile.

Atât Ucraina, cât şi Rusia sunt mari exportatoare de cereale şi îngrăşăminte. Occidentul a aplicat Rusiei sancţiuni dure după invazia din Ucraina din februarie anul trecut, măsuri care nu afectează produsele agricole şi îngrăşămintele dar - potrivit Moscovei - creează "bariere" pentru exporturile respective prin restricţiile privind plăţile, logistica şi asigurările.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

VIDEO // Un terminal petrolier din Sankt Petersburg, cuprins de incendiu după atacuri cu drone

/ Acum 3 zile

Iranul a atacat cu rachete Bahrain şi Kuweit

/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Exporturile armenești corespund standardelor UE, afirmă ministrul Economiei, pe fondul interdicțiilor comerciale impuse de Rusia și al eforturilor de diversificare a piețelor

/ Acum 4 zile

UE dorește să aprobe cel de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei până la 15 iulie

/ Acum 4 zile

Bruxelles-ul recomandă statelor membre să înceteze controalele la frontierele interne din UE

/ Acum 4 zile

FOTO // Un atac rus de amploare asupra unor oraşe din Ucraina a provocat moartea a cel puţin nouă persoane

/ Acum 5 zile

Uniunea Europeană acuză Rusia că face presiuni asupra Armeniei înaintea alegerilor legislative

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Armenia a inaugurat primul centru de infrastructură pentru inteligență artificială de nouă generație

/ Acum 5 zile

Iranul anunță suspendarea negocierilor cu SUA și amenință cu blocarea Strâmtorii Ormuz

/ Acum 5 zile

Dronele ruseşti au lovit o zonă rezidenţială din Odesa

/ Acum 5 zile

Ungaria îşi va modifica Constituţia pentru a-l destitui pe preşedintele Tamas Sulyok

/ Acum 5 zile

SUA și Iranul s-au atacat din nou reciproc în pofida armistițiului

/ Acum 6 zile

Un medicament experimental împotriva cancerului a redus sau eliminat unele tumori în stadii avansate

/ Acum 6 zile

Volodimir Zelenski pledează pentru încheierea războiului prin negocieri înainte de iarnă