Alexei Navalnîi, aflat în detenție, își mobilizează simpatizanții
Moscova, 28 iul. /MOLDPRES/. Opozantul rus Alexei Navalnîi, deși se află în detenție, își îndeamnă suporterii să se mobilizeze înaintea alegerilor parlamentare din toamnă, după ce autoritățile au închis zeci de site-uri care au legătură cu opozantul rus, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Puținii combatanți ai lui Navalnîi, care încă se află în libertate, se așteaptă ca autoritățile să ia în colimator și site-ul dedicat votului "Smart Voting", o strategie prin care sunt sprijiniți candidații cel mai bine plasați în sondaje pentru a-i învinge la scrutin pe politicienii susținuți de Kremlin. Această tactică a făcut ca partidul de guvernământ Rusia Unită să piardă o serie de locuri la alegerile locale recente.
Navalnîi și-a îndemnat suporterii să descarce aplicația "Smart Voting", care le oferă și conținutul site-ului său, blocat luni de autorități.
El a spus că blocarea site-urilor de către Serviciul rus pentru Supravegherea Telecomunicaţiilor, Tehnologie Informaţională şi Mass-Media (Roskomnadzor) este un ”experiment interesant” al puterii. "Hai să participăm cu toții și să le tragem o mamă de bătaie Rusiei Unite, Kremlinului și Roskomnadzor-ului".
"Știți cum se spune, poți să scuipi pe oameni, dar ce te faci dacă toți oamenii scuipă pe tine?", a mai transmis Navalnîi pe conturile sale de pe rețelele sociale, care sunt administrate de echipa sa.
Leonid Volkov, apropiat al opozantului aflat în detenție, a declarat că autoritatea de stat a încercat să blocheze și canalele YouTube ale lui Navalnîi și ale câtorva apropiați.
În luna iunie, organizațiile lui Alexei Navalnîi au fost catalogate ca fiind "extremiste" printr-o decizie a instanței, ceea ce le interzice membrilor să participe la alegerile parlamentare de la toamnă.
foto: tv8.md
Donald Trump afirmă că SUA ar putea pune capăt războiului cu Iranul în două-trei săptămâni
Următoarele zile ale războiului contra Iranului vor fi decisive, declară șeful Pentagonului
UE își reafirmă sprijinul ferm pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială ale Ucrainei
NASA a început numărătoarea inversă pentru lansarea misiunii lunare „Artemis II”
Italia a refuzat utilizarea de către SUA a unei baze pentru zboruri implicate în războiul din Iran
Prima ediție „Eurovision Asia” va avea loc în noiembrie 2026, la Bangkok
Miniștri de externe ai UE participă în Ucraina la ceremoniile de comemorare a masacrului de la Bucea
SUA ar putea revizui relațiile cu NATO după conflictul cu Iranul, afirmă Marco Rubio
Ucraina și Bulgaria au semnat un acord de apărare pe zece ani
UE lansează platforma digitală „Rezerva de talente” pentru a atrage lucrători din afara Uniunii
Tensiunile din Orientul Mijlociu pot încetini creșterea economică globală, avertizează FMI
Zelenski afirmă că partenerii Ucrainei au cerut limitarea atacurilor asupra sectorului energetic rus
Ceremonia Luminii Sfinte va avea loc la Ierusalim în format restrâns, pe fondul tensiunilor de securitate
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran
Creștinii ortodocși celebrează astăzi Sâmbăta lui Lazăr și se pregătesc pentru Duminica Floriilor
Experți de pe ambele maluri ale Nistrului s-au reunit pentru a discuta măsuri urgente de protecție a mediului
Procurorii Alexandru Cernei și Alexandru Morcov au promovat evaluarea externă
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi slabe și cer noros
Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova–Bumbăta va fi sistată temporar
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce reziduuri petroliere. Intervenim rapid pentru a menține calitatea apei”
Accident grav la Telenești. Un bărbat de 65 de ani a decedat la fața locului
Noi pete petroliere pe râul Nistru. Autoritățile au dispus consolidarea și extinderea barajelor antipoluare
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat
VIDEO // Droguri de peste 100 000 de lei. Un bărbat din Comrat, reținut pentru distribuirea substanțelor narcotice
Un nou val de pete de produse petroliere, depistat pe râul Nistru. Autoritățile se convoacă într-o ședință de urgență
Adjuncta șefului PA și un procuror anticorupție au fost audiați de Comisia de evaluare
O serie de evenimente dedicate promovării dialogului intercultural vor fi organizate în contextul Zilei Internaționale a Romilor
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Peste 5 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală