ro

 

Externe
19 Mai, 2026 / 01:04
/ 23 Mai, 2016

Angela Merkel susține că liberalizarea vizelor pentru cetățenii turci pînă la 1 iulie este puțin probabilă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Berlin, 23 mai /MOLDPRES/. Un proiect al Uniunii Europene de liberalizare a vizelor pentru cetățenii turci pînă la 1 iulie va trebuie să fie amînat în contextul preocupărilor potrivit cărora Ankara nu va întruni la timp condițiile cheie pentru ridicarea vizelor, a afirmat cancelarul german Angela Merkel, relatează luni DPA, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.

Turcia a fost de acord să preia refugiații care au traversat teritoriul său pentru a ajunge în Europa în schimbul liberalizării vizelor pentru cetățenii săi în UE. Dar oficialii europeni au insistat ca mai întîi Turcia să aplice o serie de reforme privind libertatea presei și a sistemului judiciar.

"Întrebările pe care le-am pus în această privință nu au fost pe deplin clarificate”, a spus cancelarul german, care a avut luni o întrevedere cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan. Cu acest prilej, Angela Merkel a afirmat totodată că este profund preocupată de faptul că un sfert dintre deputații turci — mulți dintre ei aparținînd minorității kurde — au fost privați de imunitate.

Turcia a îndeplinit cea mai mare parte din criteriile cerute de UE pentru anularea vizelor pentru cetățenii turci care efectuează vizite de scurtă durată în spațiul Schengen, însă cele 28 de state membre cer ca parlamentul turc să-și redefinească legea antiteroristă în conformitate cu normele democratice europene.

(Editor A. Răileanu)


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, plasat în arest preventiv într-un dosar de spălare de bani

/ Acum 4 zile

Parlamentul rus a adoptat un proiect de lege care permite armatei să invadeze țări străine

/ Acum 4 zile

Peste 1.560 de drone au fost lansate asupra Ucrainei în 24 de ore. Kievul, ținta principală a unui nou atac masiv

/ Acum 4 zile

Președintele chinez, Xi Jinping, l-a primit pe omologul său american, Donald Trump

/ Acum 5 zile

Summit B9 // Mark Rutte: Avem nevoie de o Europă mai puternică într-o NATO mai puternică

/ Acum 5 zile

Summit B9 // Declarație comună: Aliații B9 și Nordici susțin o pace justă și durabilă în Ucraina

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS: Armenia va găzdui concursul internațional de vinuri Concours Mondial de Bruxelles

/ Acum 5 zile

Atac masiv cu drone asupra vestului Ucrainei. Mai multe regiuni au fost lovite, iar victime au fost raportate în mai multe orașe

/ Acum 5 zile

După ani de lansări eșuate, Rusia anunță un test reușit al rachetei „apocalipsei” Sarmat

/ Acum 6 zile

VIDEO // Oficiali și experți în securitate s-au reunit la București la „Black Sea and Balkans Security Forum”

/ Acum 6 zile

Rusia a reluat atacurile asupra Ucrainei după expirarea armistițiului de trei zile

/ Acum 7 zile

BTA: Filmul dedicat celei de-a 99-a aniversări a savantului Minko Balkanski va fi proiectat în Franța

/ Acum 7 zile

Președintele finlandez spune că este timpul ca Europa să stabilească un contact direct cu Rusia

/ Acum 7 zile

Coreea de Nord ar fi câștigat până la 13 miliarde de dolari din războiul Rusiei împotriva Ucrainei