
Azerbaidjanul a eliberat 15 soldaţi armeni luaţi prizonieri în timpul conflictului
Baku, 4 iul. /MOLDPRES/. Azerbaidjanul a anunţat sâmbătă că a predat Erevanului 15 soldaţi armeni luaţi prizonieri în timpul conflictului din Nagorno-Karabah, informează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Potrivit ministerului de externe azer, această eliberare are loc în cadrul unui acord încheiat sub medierea rusă ca răspuns la decizia Armeniei de a comunica autorităţilor de la Baku poziţia câmpurilor minate din zona disputată.
Conflictul izbucnit în septembrie anul trecut şi în care şi-au pierdut viaţa 6.500 de persoane, s-a încheiat după şase săptămâni, printr-un acord de încetare a focului mediat de Rusia şi retragerea Armeniei din teritoriile azere situate în apropierea şi în Karabah-ul de Sus, zonă pe care o controla de la începutul anilor '90.
"La iniţiativa Federaţiei Ruse, Armenia a predat Azerbaidjanului o cartografiere a peste 92.000 de mine antitanc şi antipersonal instalate în timpul ocupării regiunilor Fizuli şi Zangilan", se arată în comunicatul de presă al ministerului.
"De partea azeră, 15 persoane de origine armeană au fost predate autorităţilor armene".
Un diplomat azer a precizat AFP că cei 15 bărbaţi au fost capturaţi în decembrie.
Acesta este al doilea acord de acest tip, după cel negociat luna trecută de premierul georgian Irakli Garibaşvili şi de diplomaţi SUA şi UE.
De la încetarea focului, şapte soldaţi azeri şi 18 civili şi-au pierdut viaţa ca urmare a minelor terestre, în timp ce alte 110 persoane au fost rănite în Nagorno-Karabah şi în apropiere, potrivit guvernului azer.
foto: jam-news.net
ONU condamnă cel mai mare atac cu drone al Rusiei împotriva Ucrainei
După un secol de interdicții, la Paris s-a deschis sezonul scăldatului în Sena
Un templu pre-incaș a fost descoperit în Bolivia
Zelenski a discutat cu Donald Trump despre sprijinul pentru Ucraina și perspectivele unui acord de pace
Rusia și Ucraina au efectuat un nou schimb de prizonieri. Zelenski: „Oamenii noștri sunt acasă”
Vicepreședintele unei companii petroliere din Rusia a murit, după ce ar fi căzut de la etajul 17
Un val de frig record loveşte Argentina, Chile şi Uruguay, provocând moartea a 15 persoane
Donald Trump spune că este dezamăgit de Putin după ultima convorbire telefonică
Chinezii vor să străpungă scoarța terestră a Pământului
Luna iunie a fost cea mai caldă înregistrată vreodată în vestul Europei
CEC: Până pe 14 iulie, partidele trebuie să prezinte la ASP datele despre conducere pentru a fi admise în cursa electorală
Curs valutar anunțat de BNM: Euro și dolarul își mențin valorile
Președinta Maia Sandu, întâlnire cu moldovenii stabiliți în Polonia: „Am discutat despre pașii pe care îi facem pentru a construi o țară sigură, liberă și demnă”
Președinta Maia Sandu a efectuat o vizită de lucru în Republica Polonă pentru a consolida relațiile bilaterale, legăturile economice și sprijinul pentru parcursul european al Moldovei
CNAS a finanțat indemnizațiile pentru familiile cu copii
FOTO // Peste 1 800 de tineri au absolvit Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”. Speakerul Igor Grosu: „Sunt cei care, în deceniile ce urmează, vor modela noile generații”
Maia Sandu, discuții cu președintele și premierul Poloniei: „M-am bucurat să regăsesc un sprijin puternic pentru Moldova și pentru drumul nostru european”
„Ginta Latină” din Chișinău, prima instituție culturală din R. Moldova care produce energie verde
Mette Frederiksen: Aderarea Republicii Moldova și Ucrainei la UE va întări securitatea și coeziunea comunității europene
Exporturi de mărfuri de peste 810 milioane de dolari în primul trimestru din 2025. România, principalul partener comercial
Fiscul va efectua controale la prestatorii de servicii de agrement
Premierul Dorin Recean, în discuții cu un grup de activiști civici, antreprenori și tineri din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia: „Unitatea e puterea noastră”
„Unitatea este puterea noastră”, premierul Dorin Recean, în dialog cu mai mulți activiști civici, antreprenori, tineri și reprezentanți ai sectoarelor educației, culturii, media din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia
Declarațiile Președintei Maia Sandu de la conferința comună cu Președintele Poloniei, Andrzej Duda
Prim-ministrul Dorin Recean, în discuții cu Daniela DiPierro, însărcinat cu afaceri ad interim al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova