Băncile europene reduc iluminatul ca pregătire pentru posibilele întreruperi de la iarnă
Londra, 7 sep. /MOLDPRES/. O parte din cele mai mari bănci europene pregătesc generatoare de rezervă şi reduc iluminatul în avanpremiera unor posibilele întreruperi în furnizarea de electricitate şi raţionalizarea energiei care ameninţă să submineze sistemul financiar ce stă la baza economiei regiunii, transmite Reuters, citată de Agerpres și MOLDPRES.
Pe măsură ce Rusia reduce livrările de gaze către continentul european, băncile derulează teste de stres pentru a evalua cum pot face faţă unor întreruperi în aprovizionarea cu electricitate şi pregătesc surse alternative de energie, precum generatoare, astfel încât ATM-urile şi serviciile bancare online să nu se oprească.
Există o urgenţă specială pentru ca firmele din sectorul financiar să ia măsuri având în vedere cât de importante sunt plăţile şi tranzacţiile pentru economia europeană, care este deja afectată de consecinţele războiului din Ucraina.
Chiar dacă sectorul bancar s-a adaptat la carantinele şi lucrul de la distanţă din perioada pandemiei, întreruperile în aprovizionarea cu electricitate şi raţionalizare energiei reprezintă o provocare diferită.
"Sistemul bancar este o parte a altor sisteme. Principala mea îngrijorare vizează efectele în cascadă asupra societăţii create de scoaterea din funcţiune a ATM-urilor şi incapacitatea de a efectua tranzacţii fără numerar. Similar, băncile depind de alte servicii cum este internetul", spune Gianluca Pescaroli, profesor la University College London, care a consiliat autorităţile din Londra cu privire la întreruperile în aprovizionarea cu electricitate.
Grupul bancar american JPMorgan, care are câteva mii de angajaţi la Londra şi Frankfurt, a efectuat mai multe simulări care au vizat întreruperea aprovizionării cu electricitate, a declarat pentru Reuters o sursă din apropierea acestui dosar. În funcţie de cât de grave vor fi întreruperile, banca ar putea trece la generatoare diesel pentru ca birourile sale să poată funcţiona timp de mai multe zile, a adăugat sursa.
UniCredit, al doilea mare grup bancar italian, a efectuat şi el teste cu privire la rezilienţa sa operaţională în cursul verii, a dezvăluit o sursă din interiorul băncii. Cele mai recente teste s-au concentrat pe rezilienţa operaţiunilor de procesare a datelor, a precizat sursa, care a adăugat că cele două centre principale de date ale băncii sunt aprovizionate cu electricitate din două centrale separate.
De asemenea, băncile au început să ia măsuri vizibile pentru a răspunde la criza energetică, precum reducerea spaţiilor de birouri şi regruparea personalului în mai puţine clădiri.
Deutsche Bank a anunţat că va introduce un set de măsuri de economisire a energiei în cele 1.400 de clădiri pe care le are în Germania, în ideea de a economisi 4,9 milioane kWh pe an, adică o cantitate de energie suficientă pentru a alimenta 49.000 de becuri timp de o oră. Gigantul bancar german a decis să oprească furnizarea de apă caldă la toalete, să reducă temperatura în spaţiile de lucru şi să oprească iluminatul panourilor publicitare exterioare pe timpul nopţii.
La rândul lor, organismele de reglementare au intrat şi ele în alertă. Divizia de supervizare a Băncii Centrale Europene precum şi instituţia similară din Marea Britanie cer băncilor să pună la punct planuri prin care să facă faţă unor perturbări în aprovizionarea cu electricitate. Firmelor din Marea Britanie li se cere să identificare care sunt serviciile lor importante precum şi metodele prin care vor fi rezolvate vulnerabilităţile dacă ameninţările se vor concretiza.
Cu toate acestea, experţii sunt îngrijoraţi că puţine firme sunt pregătite pentru întreruperea aprovizionării cu electricitate timp de mai multe zile. "Aceasta este o deficienţă serioasă în planurile privind rezilienţa", spune Avi Schnurr, director la Electric Infrastructure Security Council, un think-tank care consiliază firmele cum să se pregătească pentru astfel de situaţii. Potrivit lui Avi Schnurr, băncile ar trebui să încheie aranjamente pentru a se asigura că pot să facă faţă şi unor întreruperi prelungite în aprovizionarea cu electricitate.
Congresul SUA adoptă o strategie de apărare pentru 2026 care contrazice poziția lui Trump față de Europa
Zelenski avertizează: Rusia se pregătește pentru un „an de război”
Merz despre Ucraina: Următorul pas este ca SUA să prezinte Rusiei planul de pace revizuit și să o îndemne să îl accepte
Putin afirmă că Rusia va cuceri militar „teritorii rusești istorice” în Ucraina dacă diplomația eșuează
SUA pregătesc noi sancțiuni împotriva Rusiei dacă Vladimir Putin respinge planul de pace
Statele din formatul Ramstein vor aloca o sumă record Ucrainei în 2026
Opt țări, între care și România, susțin că apărarea flancului estic al UE trebuie să fie o prioritate
BTA: Cartea „Mândria Națională” trasează o nouă abordare pentru protejarea patrimoniului UNESCO al Bulgariei
Bloomberg: Prețurile la petrolul rusesc au scăzut la cel mai redus nivel din februarie 2022
Oficial rus: Ucraina și Federația Rusă se află „în pragul” unui acord de pace
Franța cere „garanții de securitate robuste” pentru Kiev înainte de orice concesie teritorială
Merz avertizează: „Credibilitatea UE, în pericol dacă nu se ajunge la un acord privind activele rusești”
SUA oferă Ucrainei garanții de securitate „foarte puternice”, similare Articolului 5 al NATO
Progrese în negocierile SUA-Ucraina privind garanțiile de securitate, după discuțiile de la Berlin
MIDR: Reforma transportului public urmărește interesul cetățenilor și accesul echitabil la mobilitate
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu Ambasadoarea Chinei, Zhihua Dong, despre beneficiile concrete pentru cetățeni aduse de colaborarea dintre cele două state
Șeful și adjunctul Inspectoratului de Poliție Centru, demiși după incidentul cu focuri de armă în sediul instituției
Președinta Maia Sandu a trasat prioritățile politicii externe pentru anul 2026 la reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova
Prioritățile politicii externe, trasate la reuniunea ambasadorilor. Maia Sandu: „Pentru R. Moldova există o singură strategie realistă de supraviețuire ca stat democratic, liber și suveran: aderarea la UE”
Procurorii anticorupție, Vitalie Ivanov și Victor Cazacu, audiați în cadrul evaluării integrității
Investiții de 25 de milioane de lei pentru modernizarea grupurilor sanitare în școli. MEC anunță perioada de depunere a dosarelor
România va găzdui în 2026 trilaterala miniștrilor de externe. Oana Țoiu: „Un subiect important va fi reconstrucția Ucrainei”
Linia Vulcănești-Chișinău, aproape de a fi dată în exploatare. Dorin Junghietu: „Urmează să înceapă etapele de testare”
Republica Moldova și Austria își extind cooperarea în domeniul protecției mediului
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Anul 2025 a fost un punct de cotitură. Moldova a reușit să-și consolideze decisiv securitatea energetică”
VIDEO // Republica Moldova și România își consolidează parteneriatul strategic: cooperarea economică și dezvoltarea infrastructurii, priorități pentru 2026
ANSA explică rolul și reglementarea aditivilor alimentari: ce trebuie să știe consumatorii
Carburanții se ieftinesc. ANRE anunță noile prețuri
Condamnat pentru escrocherii. Un bărbat a primit șapte ani de închisoare după ce a înșelat zeci de persoane
Ucraina // Odesa atacată cu drone: peste 120.000 de consumatori fără electricitate