„Bucătarul lui Putin” este pe cale să „creeze un fel de stat paralel în Rusia”
Paris, 20 nov. /MOLDPRES/. Evgheni Prigojin, în trecut infractor, iar în prezent liderul mercenarilor din Grupul Wagner, este pe cale să creeze „un fel de stat paralel în Rusia care funcționează după propriile sale reguli”, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Recent, „Bucătarul lui Putin” a recunoscut că este șeful Grupului Wagner, mercenari care luptă și în Ucraina alături de soldații ruși din armata regulată, după ce ani de zile a respins orice asociere cu Wagner. Vera Ageeva, politolog independent rus, a semnalat că „au avut loc niște schimbări destul de remarcabile cu Prigojin în ultimele săptămâni”. „Se spune că iese din umbră, dar mai mult decât orice iese de sub controlul Kremlinului”, a adăugat Ageeva.
Aceasta a menționat că Prigojin este pe cale să creeze „un fel de stat paralel care funcționează după propriile sale reguli.” Ageeva, profesoară la Institutul de Studii Politice din Paris, a mai spus că „faptul că a acceptat în public că este fondatorul Wagner este ceva foarte nou pentru că timp de ani de zile a negat acest lucru. Pentru că în Rusia activitatea grupurilor private militare este interzisă în general”.
Grupul paramilitar Wagner, fondat de „Bucătarul lui Putin”, şi-a deschis primul sediu oficial la Sankt Petersburg. Fostul prizonier politic rus Mihail Hodorkovski a spus în fața unui grup parlamentar din Marea Britanie că liderii Grupului Wagner au acum la fel de multă influență politică la Kremlin precum ministrul de externe Serghei Lavrov și ministrul de apărare Serghei Șoigu.
Atunci când a văzut că armata rusă continuă să sufere pierderi masive în Ucraina, Prigojin l-ar fi confruntat direct pe Putin căruia i-a exprimat nemulțumirile sale cu privire la proasta gestionare a războiului.
Foto: newlinesmag.com
ARMENPRESS: Guvernul Armeniei a aprobat ratificarea modificărilor la acordul cu Mongolia privind regimul de vize
Ucraina acuză Rusia de obstrucționarea exporturilor sale agricole
Un avion de vânătoare Su-57 de ultimă generație s-a prăbușit în regiunea Moscovei
Primul Airbus A350-1000ULR efectuează un zbor istoric fără escală spre Australia
UE a convenit asupra celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
Rusia este pregătită pentru o soluție diplomatică în Ucraina, bazată pe propunerile SUA, susține șeful diplomației ruse
BTA: Bulgaria sprijină 401 școli duminicale din 43 de țări cu finanțări de peste 8 milioane de euro
ARMENPRESS: Două instituții militare din Armenia devin parteneri asociați ai Colegiului European de Securitate și Apărare
VIDEO // Ucraina a lovit încă două centre logistice ale Wildberries. Pagube de peste 200 de miliarde de ruble
New York Post: Donald Trump l-ar dori pe președintele FIFA, Gianni Infantino, în funcția de secretar general al ONU
Zelenski l-a înlocuit pe Sîrski cu Drapatî la comanda armatei ucrainene
Volodimir Zelenski l-a demis pe comandantul șef al armatei ucrainene
În Nicaragua nu vor mai fi organizate alegeri
O navă care transporta gaz petrolier lichefiat a fost lovită în largul coastelor României. Echipajul, evacuat în siguranță
Deputații se întrunesc marți și joi în ultimele ședințe plenare din sesiunea de primăvară. Pe agendă se regăsesc 15 proiecte cu sigla UE
FOTO // Tradiția olăritului, valorificată la Hoginești, la cea de-a X-a ediție a Târgului „La Vatra Olarului Vasile Gonciari”
Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană
GALERIE FOTO // Claca de odinioară a prins din nou viață în satul Văratic
Peste 100 de accidente rutiere cu implicarea bicicliștilor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de siguranță
ARMENPRESS: Activitatea economică a Armeniei a crescut cu 7,9% în primul semestru al anului 2026
Concurs pentru localitățile care vor să îmbunătățească accesul la apă potabilă
CSM a anunțat concursuri pentru funcții vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție și curțile de apel
Kazahstanul a reluat exporturile de țiței prin conducta Caspian Pipeline Consortium
Un angajat al Ambasadei ruse la București a fost declarat persona non grata
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre redeschiderea centurii de ocolire a localității Slobozia Mare: „Vom continua să investim în drumuri mai bune, demne de o țară europeană”
Amalgamarea voluntară, susținută financiar de Guvern: 81 de primării au beneficiat de primul stimulent
Absolvenții, așteptați în învățământul profesional tehnic. MEC oferă indemnizații de până la 375 de mii de lei
FOTO // Peste 200 de copii de la Grădinița nr. 4 din Cahul vor beneficia de condiții moderne. Igor Grosu: „Vom ajunge să asigurăm astfel de condiții pentru toți copiii”
Cronica ARHIVELOR // Petru Baracci, legenda scenei și filmului moldovenesc
Control la Agenția Medicamentului după investigațiile din presă. Ministerul Sănătății va verifica gestionarea dosarelor și calitatea dispozitivelor medicale