ro

 

Externe
09 Mai, 2026 / 19:49
/ 12 Iulie, 2023

Bugetul pentru comunitățile bulgare din străinătate trece de comisia parlamentară de profil de la Sofia

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Sofia, 12 iul. /MOLDPRES/. Comisia politici pentru bulgarii din străinătate a Parlamentului de la Sofia a adoptat marți în primă lectură bugetul pentru comunitățile bulgare din străinătate. Potrivit cadrului financiar înaintat de Guvern la 5 iulie, proiectul de lege prevede circa 1.000.000 BGN suplimentar pentru politicile legate de școlile duminicale bulgare de peste hotare, a declarat viceministrul Educației din Bulgaria, Marieta Georgieva parlamentarilor din comisia respectivă, relatează MOLDPRES cu referire la BTA.

O sumă totală de 13,6 mln de BGN a fost rezervată pentru școlile bulgare din străinătate în 2023, a adăugat ea.

În plus, proiectul de buget urmează să continue cu finanțarea a două programe naționale, dintre care „Poveștile nespuse ale bulgarilor” este nou. Încă de anul trecut, o nouă Hotărâre de Guvern privind cuantumul cheltuielilor de deplasare atenuează și soluționează într-o anumită măsură problemele legate atât de costurile lectorilor care sunt detașați în instituțiile de învățământ superior, cât și pentru profesorii care lucrează în școlile din străinătate, rezultând o îmbunătățire semnificativă în acest sens, a spus Georgieva.

De asemenea, va continua finanțarea Universității de Stat din Taraclia (R. Moldova), precum și cursurile de instruire și limbi străine din timpul verii pentru specialiștii în pedagogie care predau în școlile bulgare, a spus viceministrul bulgar.

Politicile de finanțare alocate acoperă atât învățământul general, cât și cel superior, prevăzând cheltuieli care sprijină formarea, educația comunităților bulgare în instituțiile de învățământ superior bulgare. De asemenea, se asigură finanțare pentru materialele didactice, literatura care este publicată pentru necesitățile școlilor din comunitățile bulgare. Deci, opinia Ministerului bulgar al Educației este că, ținând cont de situația bugetară, el va reuși să implementeze cu succes ceea ce a fost deja lansat, a rezumat Georgieva.

Foto: Parlamentul Bulgariei


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Ucraina acuză Rusia că a încălcat armistițiul anunțat de Zelenski

/ Acum 3 zile

Donald Trump suspendă operațiunea de escortare a navelor prin strâmtoarea Ormuz, în speranța unui acord cu Iranul

/ Acum 3 zile

PNL anunță că trece în opoziție după aprobarea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

/ Acum 4 zile

Președintele României, Nicușor Dan, anunță începerea negocierilor pentru formarea unui nou Guvern

/ Acum 4 zile

Guvernul condus de Ilie Bolojan a căzut. Parlamentul a adoptat moțiunea de cenzură inițiată de PSD, AUR și PACE

/ Acum 4 zile

Comisarul pentru extindere, Marta Kos, exclude posibilitatea ca Ucraina să devină membră a UE în 2027

/ Acum 4 zile

Canada oferă Ucrainei un nou pachet de ajutor militar

/ Acum 5 zile

BTA: Bulgaria obține 400 de milioane de euro din Planul de redresare după prelungirea termenului de către Comisia Europeană

/ Acum 5 zile

Summmit CPE // Liderii europeni și premierul Canadei au discutat la Erevan sprijinul pentru Ucraina

/ Acum 5 zile

Premierul Armeniei afirmă că summitul EPC de la Erevan ar putea deveni istoric pentru pacea internațională

/ Acum 5 zile

Summmit CPE - Erevan // Antonio Costa declară că va continua să acționeze pentru aderarea Ucrainei la UE, după o întâlnire cu Zelenski

/ Acum 5 zile

Ursula von der Leyen îndeamnă Europa să reducă dependența de energie, securitate și aprovizionare

/ Acum 5 zile

Liderii europeni vor discuta combaterea amenințărilor hibride la summitul EPC de la Erevan

/ Acum 5 zile

OPEC+ creşte producţia cu 188.000 de barili pe zi