ro

 

Externe
19 Martie, 2026 / 20:11
/ 03 Mai, 2023

Bulgaria a avansat în Clasamentul Mondial al Libertății Presei, dar putea s-o facă mai bine

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Sofia, 3 mai /MOLDPRES/. În conformitate cu Clasamentul Mondial al Libertății Presei, care evaluează mediul pentru jurnalism în 180 de țări și regiuni și este publicat în Ziua Mondială a Libertății Presei (3 mai), situația este ”foarte gravă” în 31 de țări, ”dificilă’’ în 42, ”problematică’’ în 55, ”bună’’ sau ”satisfăcătoare’’ în 52 de țări, informează MOLDPRES cu referire la BTA.

Bulgaria a urcat 20 de poziții în clasamentul anual al organizației Reporteri fără Frontiere (RSF). Organizația a anunțat despre acest lucru astăzi, 3 mai, de Ziua Mondială a Libertății Presei. Țara a ajuns pe locul 71 în ediția Indexului din anul curent, de pe poziția 91 in 2022. ”În pofida poziției favorabile în acest top, care apreciază libertatea de exprimare în 180 de țări și regiuni, scorul Bulgariei nu s-a îmbunătățit semnificativ”, a menționat Pavol Szalai, președintele Biroului pentru UE/Balcani al RSF.         

Printre statele membre UE, Bulgaria nu mai este penultima în listă, după ce locul ei a fost ocupat de Malta. Totuși, țara se plasează în acest Index doar înaintea Greciei (107), Maltei (84) și Ungariei, (71) printre statele UE. ”Trebuie luat în considerare faptul că Bulgaria este într-un segment din acest clasament unde diferențele dintre state sunt foarte mici”, a menționat Szalai.     

Potrivit oficialului, îmbunătățirea indicatorului politic în peisajul mass media din Bulgaria reflecta faptul că, în cea mai mare perioadă din anul 2022, țara a fost condusă de guvernul lui Kiril Petkov, care, în general, a respectat libertatea presei și a avut încercări limitate de amestec în aceasta. ”Anii lui Borisov la putere au fost dezastruoși pentru jurnalism”, a mai spus expertul în mass media.    


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

La Hollywood are loc cea de-a 98-a ceremonie de decernare a premiilor Oscar

/ Acum 4 zile

Mai multe state din Golf raportează noi atacuri cu rachete și drone din Iran

/ Acum 4 zile

Trump solicită o misiune multinațională care să asigure traversarea în siguranță a Strâmtorii Ormuz

/ Acum 5 zile

Explozie în fața unei școli evreiești din Amsterdam

/ Acum 5 zile

Ucraina//Cel puțin patru morți într-un atac rusesc „masiv” asupra regiunii Kiev

/ Acum 5 zile

Numai 77 de nave au traversat Strâmtoarea Ormuz de la începutul războiului, majoritatea din „flote fantomă”

/ Acum 6 zile

Liderii G7 îi cer lui Donald Trump să accelereze încheierea conflictului cu Iranul și redeschiderea Strâmtorii Ormuz

/ Acum 6 zile

VIDEO // Ucraina va testa roboți-soldați umanoizi Phantom MK-1

/ Acum 6 zile

Președintele sârb Aleksandar Vucic afirmă că țara sa poate să fie atacată de Croația, Albania și Kosovo

/ Acum 6 zile

SUA ar putea escorta nave comerciale prin Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 6 zile

Armata iraniană ameninţă să „incendieze” şi „distrugă” infrastructuri petroliere şi gaziere în Orientul Mijlociu

/ Acum 6 zile

SUA autorizează temporar vânzarea de petrol rus depozitat pe nave

/ Acum 6 zile

Benjamin Netanyahu declară că Israelul este „pe punctul de a zdrobi Iranul și Hezbollah”

/ Acum 7 zile

România // Nicușor Dan, după întrevederea cu Volodimir Zelenski: „Am primit garanții privind continuarea funcționării școlilor în limba română din Ucraina”