Bulgaria va organiza din nou alegeri după ce partidele principale au refuzat mandatul de a forma un guvern
Președintele Bulgariei, Rumen Radev, a declarat vineri că țara va organiza alegeri anticipate după ce partidele principale au refuzat un mandat de a forma un guvern, transmite Reuters, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Guvernul de coaliție condus de premierul Rosen Jeliazkov, susținut de coaliția GERB-SDS, a demisionat în luna decembrie după săptămâni de proteste de stradă împotriva corupției și după ce în bugetul pentru 2026 au fost introduse unele creșteri de taxe.
Radev a oferit vineri Alianței pentru Drepturi și Libertăți ultima șansă de a încerca să formeze un guvern, dar partidul a refuzat mandatul, fiind a treia formațiune care face acest lucru săptămâna aceasta.
'Mergem la alegeri', a declarat Rumen Radev.
Ar fi al optulea scrutin din ultimii patru ani.
În pofida acestor incertitudini, Bulgaria a aderat la zona euro la 1 ianuarie, așa cum era prevăzut. Totuși, țara are nevoie de stabilitate politică pentru a accelera atragerea fondurilor de la bugetul UE, pentru a stimula investițiile străine și pentru a eradica corupția endemică.
Fostul șef al diplomației ucrainene: războiul nu are șanse să se încheie în 2026
Mii de locuințe din Odesa au rămas fără electricitate după un atac rusesc cu drone
Peste 500 de morți în urma protestelor din Iran. SUA ar putea interveni
BTA: Doylada, obicei tradițional reconstituit într-un sat bulgăresc
Rusia a lansat noaptea trecută un val de drone asupra Kievului
Bilanțul protestelor din Iran ar fi depășit 500 de morți, potrivit unei organizații pentru drepturile omului
Guvernul României explică majorarea impozitelor pe proprietate: venituri mai mari pentru bugetele locale și aliniere la angajamentele europene
Raport InfoClima: Jumătate din populația urbană a României va fi afectată de valuri de căldură extreme până în 2040
Zelenski acuză Rusia de „teroare țintită” după o săptămână de atacuri aeriene masive asupra Ucrainei
Bilanțul protestelor din Iran crește dramatic: cel puțin 192 de manifestanți uciși în două săptămâni
Israelul, în alertă maximă pe fondul posibilei intervenții a SUA în Iran, în contextul protestelor masive de la Teheran
Trump afirmă că SUA sunt „pregătite să ajute” Iranul, pe fondul protestelor tot mai ample. UE condamnă represiunea
Bărbat din Ucraina, recuperat de polițiștii de frontieră din Botoșani după ce a trecut ilegal Prutul
Numărul cererilor de azil în Uniunea Europeană a scăzut cu 20% în 2025
Un bărbat a fost condamnat la închisoare pe viață după ce a exploatat o familie autoproclamându-se „apostolul Mihail”
Planul național pentru susținerea limbii găgăuze în autonomie, suspus consultărilor publice la Comrat
Valută nedeclarată depistată la postul vamal Aeroport. O femeie ar fi încercat să scoată din țară 30 100 de dolari SUA și 3 000 de euro
Ruta Ceramicii lansată la Muzeul Național de Istorie. 635 km prin tradițiile olăritului moldovenesc
Parteneriat pentru securitate: Moldova și România dezvoltă schimbul de expertiză pentru creșterea rezilienței naționale
VIDEO // Un tânăr a fost reținut pentru șantaj și dobândirea ilegală a peste 6 700 de euro
ANSP avertizează: risc sporit de rabie din cauza animalelor fără stăpân
GALERIE FOTO // Lansarea Rutei Ceramicii la Muzeul Național de Istorie
Profesori din universități au beneficiat de cursuri de limba engleză, pentru a putea preda studenților străini
VIDEO // Ziua Națională a Culturii, celebrată prin muzică la Muzeul de Artă al Republicii Moldova
Republica Moldova va testa soluții tehnologice inovatoare în domeniul energiei. Șase proiecte depuse, inclusiv trei inițiative din România
O companie aeriană a lansat curse directe din Chișinău spre o nouă destinație din Europa
Incendiu într-un bloc din capitală. Salvatorii au evacuat 27 de persoane
VIDEO // Șase ucraineni, prinși ascunși într-un camion la vama Palanca
Amenzi de circa un milion de lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător
VIDEO // Tâlhărie la Mereni: patru suspecți arestați pentru 30 de zile