Cea mai mare centrală nucleară din Europa a devenit subiect de șantaj al Kremlinului
Kiev, 19 aug. /MOLDPRES/. Ucraina susține că Rusia ar pregăti vineri o provocare la Zaporojie, în timp ce rușii îi acuză de același lucru pe ucraineni. Îngrijorarea este că pericolul care vine dinspre cea mai mare centrală nucleară din Europa este din ce în ce mai mare, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Două seturi de date, două simulări făcute, pe de o parte, de serviciul meteorologic din Ucraina, iar de cealaltă parte, de Ministerul rus al Apărării au fost date publicității joi, 18 august. Ambele vor să arate cum ar călători peste Europa un posibil nor radioactiv, dacă la Zaporojie s-ar produce o scurgere de radiații, numai că cele două simulări nu se potrivesc, mișcarea maselor de aer este diferită.
În cazul simulării rusești, mișcarea ar fi către vest și nord-vest. Trebuie spus că nu există niciun fel de de informație referitoare la perioada pentru care s-ar fi făcut această simulare și ce fel de mișcare a aerului a fost luată în calcul. Însă, în scenariul prezentat de ruși, norul radioactiv ar acoperi integral Republica Moldova, jumătate din România și părți din Belarus, Slovacia, Germania și Polonia. În schimb, potrivit simulării ruse, sunt țări care în mod misterios ar fi ocolite, de pildă Ungaria, care pur și simplu nu este măturată de acest nor.
Ucrainenii precizează că simularea sa a fost făcută pentru perioada 15-18 august luând în calcul felul în care s-a mișcat aerul, cum au fost curenții de aer, cum a fost vântul. Pe baza acestor date s-a făcut simularea ucraineană, care arată mai întâi o dispersie către est.
Chestiunea centralei nucleare de la Zaporojie este una de rezonanță internațională și majoritatea liderilor politici din lume constată că Moscova utilizează șantajul nuclear.
Foto: inform.zp.ua
BTA: Primul geodez bulgar ajuns în Antarctica a contribuit la construcția laboratorului de cercetare de la baza Bulgariei de pe Insula Livingston
Zelenski prezintă un plan de pace în 20 de puncte, elaborat împreună cu SUA
Doi polițiști și un civil, uciși de un dispozitiv exploziv în sudul Moscovei
BTA: Aleksandar Nikolov și Karlos Nasar, în top zece în sondajul „Atleții Balcanici ai anului 2025”
Comisia Europeană anunță norme mai stricte privind siguranța jucăriilor
Rusia atacă din nou Ucraina: victime și infrastructura energetică avariată
Zelenski: Negocierile cu SUA și Europa sunt „foarte aproape de un rezultat real”
UE a deblocat 2,3 miliarde euro pentru a sprijini nevoile financiare ale Ucrainei
Ucraina // Odesa atacată cu drone: peste 120.000 de consumatori fără electricitate
Peste 1.000 de zboruri suspecte cu drone au fost înregistrate în Germania în 2025
Japonia va reporni cea mai mare centrală nucleară din lume, la 15 ani după accidentul de la Fukushima
Ucraina: Delegațiile americană și ucraineană salută discuții „productive și constructive” la Miami
O dronă de doi metri, cu o parașută atașată a fost găsită în România
Căile Ferate Ucrainene au reluat cursa Odesa–Chișinău. În primele trei ore, 60% dintre bilete au fost epuizate
Vot cumpărat la Sîngerei cu 2.000 de lei: două femei, condamnate pentru corupere electorală
În zilele de odihnă, peste 3 000 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Serviciul Vamal a acumulat peste 853 de milioane de lei la buget timp de o săptămână
Serviciile municipale din Chişinău, mobilizate pe timp de noapte pentru deszăpezire și înlăturarea efectelor intemperiei
VIDEO // Produse alimentare mai sigure pe mesele moldovenilor: recomandări ANSA pentru carne, lapte, pește și ouă
Parlamentul se întrunește în ultima ședință din acest an
Leul începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
14 medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „2025 a fost anul în care protecția mediului a devenit o politică de stat, nu doar o promisiune”
Concluziile negocierilor de la Mar-a-Lago: progrese mari spre pace, dar fără acord privind teritoriile
Agenda evenimentelor, luni, 29 decembrie
Trump îl primește pe Zelenski la Mar-a-Lago pentru negocieri de pace
Programe de studii și schimburi educaționale în China pentru tinerii din R. Moldova
BTA: Patriarhul Ecumenic afirmă că vizita Patriarhului Bulgar întărește relațiile dintre Biserici
Mașinile de mare tonaj sunt oprite pe acostament pe traseul M-5, în apropierea localității Lupa–Recea, din cauza ghețușului
Donald Trump anunță că a avut o discuție telefonică „productivă” cu Putin înaintea întâlnirii cu Zelenski