ro

 

Externe
08 Mai, 2026 / 19:49
/ 09 Octombrie, 2020

China aderă la acordul ce garantează vaccinuri anti-COVID 19 ţărilor sărace

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Beijing, 9 oct. /MOLDPRES/. China a anunţat vineri că a aderat la mecanismul internaţional pentru furnizarea de vaccinuri anti-COVID 19 către ţările în curs de dezvoltare, o iniţiativă lansată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), informează France Presse, citată de AGERPRES și MOLDPRES.

Gigantul asiatic, unde noul coronavirus a apărut pentru prima dată la sfârşitul anului trecut, se află în fruntea cercetării asupra vaccinurilor, cu 11 proiecte în fază de teste clinice, din aproximativ 60 în curs de desfăşurare în întreaga lume.

Preşedintele Xi Jinping a promis în mai că orice vaccin produs în ţara sa va fi "un bun public global".

Între timp, Ministerul Afacerilor Externe chinez a anunţat într-un comunicat că ţara a aderat la dispozitivul ONU pentru acces mondial la vaccinul împotriva COVID-19, numit Covax (Covid-19 Vaccine Global Access).

Această iniţiativă, care îşi propune să garanteze accesul la vaccinuri în 92 de ţări sărace, a fost încredinţată de către OMS Gavi, Alianţa pentru vaccinuri înfiinţată în 2000.

Beijingul nu a precizat cât de mult intenţionează să contribuie la fondul Covax, care se aşteaptă la contribuţii iniţiale de 2 miliarde de dolari până la sfârşitul anului.

Pe website-ul său, Gavi a precizat joi că a primit o promisiune de 130 milioane de dolari din partea Japoniei, ridicând totalul la 1,8 miliarde din partea a aproximativ 20 de ţări.

Nici Statele Unite şi nici Franţa nu figurează pe listă, notează AFP.

Beijingul a fost criticat pentru răspunsul său iniţial la epidemie. Cu toate acestea, regimul comunist a reuşit în ultimele luni să ajungă aproape la eradicarea virusului, cu un bilanţ oficial care s-a oprit în mai la 4.634 de morţi, în timp ce pandemia a ucis peste un milion de persoane pe tot globul.

Sursă foto: timesofisrael.com


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Guvernul condus de Ilie Bolojan a căzut. Parlamentul a adoptat moțiunea de cenzură inițiată de PSD, AUR și PACE

/ Acum 3 zile

Comisarul pentru extindere, Marta Kos, exclude posibilitatea ca Ucraina să devină membră a UE în 2027

/ Acum 3 zile

Canada oferă Ucrainei un nou pachet de ajutor militar

/ Acum 4 zile

BTA: Bulgaria obține 400 de milioane de euro din Planul de redresare după prelungirea termenului de către Comisia Europeană

/ Acum 4 zile

Summmit CPE // Liderii europeni și premierul Canadei au discutat la Erevan sprijinul pentru Ucraina

/ Acum 4 zile

Premierul Armeniei afirmă că summitul EPC de la Erevan ar putea deveni istoric pentru pacea internațională

/ Acum 4 zile

Summmit CPE - Erevan // Antonio Costa declară că va continua să acționeze pentru aderarea Ucrainei la UE, după o întâlnire cu Zelenski

/ Acum 4 zile

Ursula von der Leyen îndeamnă Europa să reducă dependența de energie, securitate și aprovizionare

/ Acum 4 zile

Liderii europeni vor discuta combaterea amenințărilor hibride la summitul EPC de la Erevan

/ Acum 4 zile

OPEC+ creşte producţia cu 188.000 de barili pe zi

/ Acum 4 zile

Marina americană va escorta navele blocate în strâmtoarea Ormuz începând de luni

/ Acum 4 zile

BTA: Președintele Bulgariei și premierul Armeniei au semnat o declarație de parteneriat strategic

/ Acum 5 zile

ARMENPRESS // Ursula von der Leyen, Kaja Kallas și alți lideri ai UE au sosit în Armenia

/ Acum 5 zile

Alianța Europeană a Agențiilor de Presă atrage atenția asupra rolului vital al presei libere: Fără jurnaliști liberi democrația slăbește