Comisia Europeană răspunde promt criticilor privind ritmul lent de vaccinare din Europa
Chişinău, 5 ian. /MOLDPRES/.Comisia Europeană respinge criticile conform cărora modul în care a abordat achiziţia vaccinurilor împotriva COVID-19 este cauza campaniei lente şi întârziate de vaccinare în statele UE. Executivul comunitar pune această situaţie pe seama dificultăţilor de producţie şi distribuţie a vaccinurilor, relatează Moldpres cu referire la Agerpres.
„Numărul vaccinurilor pe care le avem (comandate) este suficient”, a declarat Eric Mamer, purtător de cuvânt al Comisiei Europene.
„Suntem la începutul campaniei de implementare (...). Este evident că o provocare ca aceasta va avea mereu obstacole în cale”, a adăugat el, menţionând problemele de producţie şi distribuţie, a căror soluţionare estimează că va fi grăbită în săptămânile următoare.
Statele Unite şi Marea Britanie au reuşit fiecare să treacă pragul de un milion de persoane vaccinate, luând un avans important în faţa Uniunii Europene.
Deocamdată singurul vaccin autorizat în UE de către Agenţia Europeană a Medicamentului este Pfizer-BioNTech, fiind aşteptată şi autorizarea vaccinului Moderna.
Comisia Europeană a comandat în numele statelor membre 300 de milioane de doze de vaccin Pfizer-BioNTech şi 80 de milioane de doze de vaccin produs de Moderna, cu o opţiune de încă 80 de milioane pentru cel din urmă. Ambele vaccinuri sunt administrate în două doze de persoană, iar UE are o populaţie de circa 450 de milioane.
Responsabili din sectorul sanitar şi oficiali, printre care premierul bavarez Markus Soder, au acuzat faptul că executivul comunitar a comandat prea puţine doze de vaccin de la producătorii care au avut succes în dezvoltarea acestuia (Pfizer-BioNTech şi Moderna), mizând în schimb pe acei producători care înregistrează întârzieri în procesul de dezvoltare a vaccinurilor, cum este de exemplu cazul Sanofi.
În replică, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene a amintit că această instituţie a urmărit să obţină un portofoliu diversificat de vaccinuri şi a comandat în total, cu opţiuni incluse, peste două miliarde de doze de la cele şase companii farmaceutice cu care a încheiat contracte.
Însă deocamdată singurul vaccin pentru care a fost anunţat un termen de livrare în UE este cel al Pfizer-BioNTech, livrarea comenzii actuale fiind programată să se desfăşoare până în septembrie.
foto: moldpres.md
Școlile din Kiev se închid până la 1 februarie. Noi măsuri în capitala Ucrainei după bombardamentele rusești
Azerbaidjanul a început să livreze gaze naturale în Germania și Austria
Kremlinul salută dorinţa unor ţări europene de a restabili dialogul cu Rusia
Ucraina are rezerve de combustibil pentru mai mult de 20 de zile
Bulgaria va organiza din nou alegeri după ce partidele principale au refuzat mandatul de a forma un guvern
Franța avertizează SUA cu ruperea relațiilor economice cu Europa în cazul unei tentative de preluare a Groenlandei
Lidera opoziției venezuelene i-a oferit medalia Premiului Nobel pentru Pace lui Donald Trump
OSCE anunță că vrea să se reformeze după solicitări din partea Washingtonului și Moscovei
The New York Times: Scopul Rusiei este să facă Kievul nelocuibil
Emmanuel Macron a convocat o reuniune de urgență la Paris pentru a discuta despre Groenlanda și Iran
Zelenski anunță stare de urgență în sectorul energetic al Ucrainei după atacurile rusești
China a atins niveluri record în producția și vânzările de automobile în 2025
Donald Trump cere Danemarcei să se retragă „imediat” din Groenlanda
Iranul se pregătește pentru execuții în masă ale protestatarilor. Prima ar putea avea loc chiar astăzi
Premierul Alexandru Munteanu, la Davos: „Republica Moldova a ales să iasă din zona gri a geografiei și să se alăture eforturilor europene de apărare a democrației, libertății și păcii”
Cei mai mulți deputați din Parlamentul legislaturii a XII-a sunt juriști și economiști
VIDEO // „Copacul Evei”, primul film fantasy din Moldova ajunge pe marele ecrane
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul Economic de la Davos: „Moldova a ales să iasă din zona gri a geografiei și să facă parte din efortul european de apărare a democrației”
VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri, vizită pe platoul Cocieri: „Locuitorii sunt asigurați cu produse alimentare și bunuri esențiale”
Încă doi procurori au promovat evaluarea externă
Uniunea Națională a Patronatului Român a lansat o filială în Republica Moldova: „Creăm punți de legătură între mediul de afaceri”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a întâlnit, la Davos, cu Valdis Dombrovskis, Comisarul UE pentru Economie și Productivitate, Implementare și Simplificare
Accident grav în raionul Florești. Un biciclist a decedat, după ce a fost lovit de un microbuz
Avocatul Radu Jigău se retrage din concursul pentru judecător la Curtea Supremă de Justiție
FOTO // Ministra Natalia Plugaru, întrevedere cu omologul român, Petre Florin Manole: „România este pregătită să ajute R. Moldova cu experiență, cu soluții și cu sprijin real, atunci când este nevoie”
Alertă la Cocieri: 42 de persoane evacuate în urma unui incendiu la un centru de plasament
Accident fatal la Ungheni. Un bărbat a fost lovit mortal de un microbuz
Descoperiri arheologice majore în Turcia în 2025, de la vestigii neolitice la artefacte otomane
Visul unei familii transformă lemnul în afacere prosperă, cu sprijin UE și PNUD
Buget mai mare pentru Procuratura Generală în 2026: cea mai mare parte din bani va fi pentru salarii