Comisia Europeană va aproba primele planuri naţionale de relansare săptămâna viitoare
Strasbourg, 8 iun. /MOLDPRES/. Comisia Europeană îşi va da acordul săptămâna viitoare pentru primele planuri naţionale de relansare finanţate de UE pentru a combate consecinţele economice ale pandemiei, a anunţat marţi preşedinta CE, Ursula von der Leyen, potrivit AFP, informează MOLDPRES cu referire la Agerpres.
"Începând de săptămâna viitoare, Comisia va începe să aprobe planurile naţionale în vederea adoptării lor de către Consiliu. Este o realizare istorică", a spus Von der Leyen într-un discurs în Parlamentul European la Strasbourg.
Cele 27 de state membre ale UE s-au pus de acord în iulie 2020 asupra unui plan de relansare de 750 de miliarde de euro, finanţat, în mod inedit, printr-un recurs comun la împrumut.
Acordul a fost stabilit după negocieri dificile pentru a surmonta ostilitatea mai multor ţări aşa-zis 'frugale', în fruntea cărora s-a aflat Olanda şi care şi-au exprimat îngrijorarea că vor trebui să finanţeze cheltuielile ţărilor din sudul UE, care în opinia lor sunt mai relaxate financiar.
Planul, care prevede subvenţii şi împrumuturi de 672 de miliarde de euro acordate statelor membre, încarnează solidaritatea europeană în faţa crizei de COVID-19.
De la sfârşitul lunii aprilie şi până acum, au fost înaintate spre aprobare Comisiei Europene 23 de planuri naţionale de investiţii şi reforme. Executivul comunitar are două luni la dispoziţie pentru a se pronunţa, începând cu data depunerii dosarului, înaintea unui aviz final care va fi dat de Consiliu, ce reprezintă statele membre. Consiliul are la rândul său la dispoziţie o lună pentru a-şi da verdictul.
Primele plăţi, aconturi reprezentând 13% din sumele promise, sunt aşteptate în iulie.
Preşedinta CE, Ursula von der Leyen, a salutat marţi volumul acestor ajutoare şi viteza luării deciziilor de către instituţii, în contextul în care au fost emise critici privind durata procesului.
"Între summitul din iulie anul trecut şi aprobarea primelor planuri, ne-a luat mai puţin de un an", a afirmat ea.
"Am lansat măsuri de asistenţă financiară fără precedent şi la o viteză record", a declarat Ursula von der Leyen, salutând "cel mai mare proiect de relansare desfăşurat în Europa de la Planul Marshall încoace", o finanţare americană masivă care a ajutat Europa să se reconstruiască după Al Doilea Război Mondial.
foto: Euronews
ONU presează Rusia să înceteze atacurile asupra infrastructurii energetice a Ucrainei
Aproape 300.000 de persoane au rămas fără energie electrică şi apă în Odesa după un atac rusesc
Raport Transparency International: evoluții privind percepția corupției în statele UE – țările baltice se remarcă prin îmbunătățiri constante și sunt considerate exemple regionale
Ajutorul militar pentru Ucraina, la cel mai mic nivel în 2025
Trei copii au fost uciși la Harkov într-un atac aerian rusesc
BTA: Rezultatele sondajului „Sportivul Balcanic al Anului 2025” vor fi prezentate la o ceremonie pe 16 februarie
Armenia și SUA au încheiat un acord în domeniul nuclear civil
Kazahstanul își rescrie istoria: consideră URSS regim de ocupație și revine la istoria Hoardei de Aur
Politico: UE analizează acordarea unui statut parțial Ucrainei înainte de aderarea deplină
Coreea de Nord a executat elevi pentru că au vizionat un serial sud-coreean
BTA: Manuscris bisericesc de valoare istorică donat Consulatului Bulgar din Edinburgh va fi restituit Bulgariei
Raport: Rusia ar putea ataca „un vecin” în șase luni de la un posibil armistițiu în Ucraina
UE analizează introducerea „preferinței europene” pentru sectoarele strategice
Serghei Lavrov acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
INTERVIU MOLDPRES // Nicolae Hristov, directorul ADR Sud: „Nu construim doar infrastructură, ci condiții de viață mai bune, un trai mai ușor pentru mii de locuitori”
MS confirmă nereguli la spitalul din Nisporeni: activitatea secției este oprită temporar, iar directoarea și-a dat demisia
Cancelaria de Stat a lansat procesul de elaborare a noului Plan de acțiuni pentru guvernare deschisă
Date, inovații și consultanță: Republica Moldova accelerează dezvoltarea sistemelor digitale din agricultură
Posibilitățile de extindere a investițiilor letone în Republica Moldova, discutate la Guvern
CNAMUP anunță detalii despre cazul bărbatului din Orhei, care a decedat până la sosirea ambulanței blocată în zăpadă
Pănțărușul, desemnat „Pasărea Anului 2026” în Republica Moldova
Operatorul centralei nucleare de la Fukushima a reluat distribuția de electricitate după o pauză de 14 ani
Circa 860 milioane de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Ambulanțe blocate și camioane derapate: Salvatorii au intervenit în Orhei, Nisporeni și Găgăuzia după ninsori și polei
Misiune de afaceri Moldova–Grecia, organizată la Chişinău: oportunitate pentru consolidarea relațiilor economice și investiționale
Plăți de peste 63 de milioane de lei pentru sprijin financiar în agricultură, autorizate de AIPA săptămâna trecută
METEO // Cod portocaliu și galben de ninsori și vânt puternic în Republica Moldova
Mama opozantului Aleksei Navalnîi cere să i se facă dreptate fiului ei,otrăvit într-o închisoare din Rusia
Rezultatul evaluării Procurorului General interimar va fi făcut public în următoarea lună
Programul de granturi pentru turism a fost relansat. IMM-urile pot accesa noi finanțări