ro

 

Externe
27 Aprilie, 2026 / 01:16
/ 11 Noiembrie, 2021

Consiliul de Securitate al ONU va discuta de urgență situația de la granița belaruso-poloneză

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

New York, 11 nov. /MOLDPRES/. Consiliul de Securitate al ONU se reunește astăzi de urgență pentru a discuta situația tensionată de la granițele Uniunii Europene cu Belarus. Reuniunea a fost solicitată de Estonia, Franța și Irlanda, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.

Consiliul de Securitate al ONU va avea loc cu uşile închise, în timp ce tensiunea nu scade între Polonia şi Belarus, susţinut de Rusia şi acuzat de „terorism de stat” de către Varşovia.

„Astfel de situaţii nu ar trebui folosite din motive politice şi să devină o cauză de tensiuni între state”, a declarat, miercuri, în cadrul conferinţei de presă zilnice, purtătorul de cuvânt al ONU, Stéphane Dujarric.

„Secretarul general Antonio Guterres urmăreşte cu îngrijorare situaţia de la graniţa dintre Belarus şi Polonia” şi reaminteşte „importanţa gestionării problemelor migraţiei şi refugiaţilor în conformitate cu principiile umanitare şi cu dreptul internaţional”, a precizat purtătorul de cuvânt.

Presa poloneză informează că peste 2.000 de migranţi au campat de câteva zile într-o zonă împădurită de la graniţa dintre Belarus și Polonia. Migranții au ridicat un gard din sârmă ghimpată şi nu mai puţin de 15.000 de soldaţi au fost desfăşuraţi pentru a le bloca accesul migranţilor.

Liderii europeni l-au acuzat de săptămâni întregi pe preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko că a alimentat criza prin eliberarea de vize migranţilor şi aducându-i la graniţă ca răzbunare pentru sancţiunile europene impuse în urma reprimării opoziţiei belaruse.

Foto: bursa.ro


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Șeful diplomației iraniene ar urma să meargă la Islamabad pentru discuții cu delegația SUA

/ Acum 2 zile

UE a început demersurile pentru al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

/ Acum 2 zile

Premierul Poloniei avertizează: Rusia ar putea ataca un stat NATO „în câteva luni”

/ Acum 2 zile

Reuters: SUA discută posibilitatea suspendării calității de membru al NATO pentru Spania

/ Acum 2 zile

Atac nocturn asupra Odesei: doi morți și mai mulți răniți după lovituri asupra zonelor rezidențiale și a unei nave comerciale

/ Acum 3 zile

VIDEO // Premierul român Ilie Bolojan urmează să conducă interimar Ministerul Energiei

/ Acum 3 zile

Zelenski: Ucraina merită o aderare deplină la UE, nu doar una simbolică

/ Acum 3 zile

Donald Trump are termen până la 1 mai pentru a decide asupra operațiunii militare împotriva Iranului

/ Acum 3 zile

Finlanda propune eliminarea interdicției privind amplasarea armelor nucleare pe teritoriul său

/ Acum 3 zile

BTA: Consiliul Fiscal din Bulgaria prezintă trei scenarii economice pentru 2026, pe fondul riscurilor geopolitice

/ Acum 3 zile

Împrumutul de 90 de miliarde de euro destinat Ucrainei, validat definitiv de către Uniunea Europeană

/ Acum 3 zile

Criza politică în România: miniștrii PSD au demisionat

/ Acum 3 zile

Franța și Polonia ar putea simula scenarii nucleare în cadrul unor exerciții militare comune

/ Acum 3 zile

Doi oameni au murit la Dnipro în bombardamentele efectuate de forțele ruse