David Cameron a avertizat că ieșirea regatului din UE ar putea amenința pacea pe continent
Londra, 9 mai /MOLDPRES/. Premierul britanic, David Cameron, a avertizat luni că Regatul Unit este mai în siguranță în cadrul Uniunii Europene și, dacă la referendumul din 23 iunie se va vota pentru ieșirea țării din UE, pacea în Europa ar putea fi amenințată, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES și AFP.
''Uniunea Europeană a contribuit la reconcilierea țărilor care s-au confruntat timp de decenii'', a reamintit Cameron într-un discurs rostit la British Museum din Londra, evocînd diferite conflicte care au zguduit Europa în ultimele secole.
''Este în interesul național al Regatului Unit de a menține un obiectiv comun în Europa pentru a evita viitoare conflicte între țările europene. Aceasta necesită (...) ca Regatul Unit să rămînă membru'' al Uniunii Europene. ''De fiecare dată cînd îi întoarcem spatele Europei, mai devreme sau mai tîrziu regretăm'', a avertizat premierul, adăugînd: ''Fie influențăm Europa, fie ea ne influențează. Și, dacă lucrurile nu merg bine în Europa, să nu avem pretenția că putem fi la adăpost de consecințe''.
Liderul britanic a insistat asupra faptului că Uniunea Europeană ''amplifică'' puterile țării sale în lume, în timp ce partizanii Brexit (ieșirea Marii Britanii din UE) susțin contrariul, că influența Regatului Unit va fi mai importantă în afara UE.
''În actuala situație internațională periculoasă, cooperarea cea mai strînsă posibilă cu vecinii noștri europeni este esențială'', a estimat Cameron, menționînd provocările reprezentate de organizația Statul Islamic (SI), Rusia sau criza refugiaților.
David Cameron l-a invocat pe Winston Churchill, prim-ministru în timpul celui de-al doilea război mondial. ''În perioada de după război, el susținea cu pasiune apropierea țărilor Europei Occidentale, promovarea liberului schimb și crearea de instituții care să dureze, pentru ca niciodată pe continentul nostru să nu mai aibă loc o vărsare de sînge'', a reamintit Cameron.
Britanicii trebuie să se pronunțe prin referendum, pe 23 iunie, în legătură cu rămînerea sau ieșirea țării lor din Uniunea Europeană și sondajele arată că opinia nu este încă decisă.
(Editor M. Jantovan)
Luna iunie a fost cea mai caldă înregistrată vreodată în vestul Europei
Mette Frederiksen: Aderarea Republicii Moldova și Ucrainei la UE va întări securitatea și coeziunea comunității europene
Președintele Cehiei: „Putin nu va fi veșnic la putere în Rusia”
Kievul solicită o investigație cu privire la presupusa utilizare de arme chimice de către Rusia
Vremea face ravagii în Ungaria. Caniculă și furtuni în România
Volodimir Zelenski a anunțat apărarea aeriană drept prioritatea Ucrainei
Președintele american anunță că SUA va trimite mai multe arme defensive Ucrainei
Fostul ministru al transporturilor din Rusia a fost găsit decedat. A fost eliberat din funcție în această dimineață
Ursula von der Leyen a discutat cu preşedintele american Donald Trump pe tema taxelor vamale
În Republica Moldova va fi instituit Registrul Animalelor de Companie
Bosnia comemorează 30 de ani de ani de la genocidul de la Srebrenica
Noua lege a cetățeniei a fost votată în Parlament
Procurorul de legătură al Moldovei la Haga va avea statut reglementat
Zelenski a discutat cu senatori americani despre echipamente militare şi sancţiuni împotriva Rusiei
Peste 3 mii de candidați vor participa la sesiunea suplimentară de bacalaureat
Dolarul scade, iar euro crește ușor
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Cancelarul federal al Germaniei, Friedrich Merz
Cristina Gherasimov salută Declarația Parlamentului privind integrarea europeană: „Un îndemn clar către cetățeni să privească cu încredere spre viitor”
Cetățenii vor evita cheltuielile nejustificate în caz de executare silită
Președinta Maia Sandu la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei: „Bunăstarea Moldovei, la fel ca securitatea sa, este profund legată de viitorul Ucrainei”
Parlamentul a adoptat Declarația privind aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană
Igor Grosu, la final de mandat: „Moldova merită să se regăsească în marea familie europeană”
Legislativul a aprobat crearea Centrului Național de Coordonare a Protecției Infrastructurii Critice
Parlamentul adoptă măsuri extinse de protecție a femeilor și jurnaliștilor împotriva violenței, inclusiv cea digitală
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov a discutat la Bruxelles ultimele evoluții ale agendei europene cu reprezentanții Estoniei și Suediei