ro

 

Externe
13 Februarie, 2026 / 06:33
/ 03 Februarie, 2021

Dmitri Medvedev: „Rusia este pregătită să se deconecteze de la internetul global”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Moscova, 3 feb. /MOLDPRES/. Dimitri Medvedev, fost premier și fost președinte al Rusiei, spune că țara sa este pregătită „legal și tehnologic” să se deconecteze de la internetul global, „dacă va fi nevoie”, relatează The Moscow Times, citată de digi24.ro și MOLDPRES.

Autoritățile ruse cochetează de multă vremea cu posibilitatea unor restricții și unui control mai strict al spațiului online pe teritoriul Rusiei. În 2019 a fost adoptată legea „internetului suveran” care dă statului rus posibilitatea de a se deconecta de la internetul global, însă experții și-au exprimat dubiile cu privire la capacitatea țării de a implementa o astfel de măsură.

Deși spune că Rusia este capabilă să se rupă de internetul global, Medvedev a subliniat că nu vede niciun motiv pentru a lua această măsură în prezent. El spune că în eventualitatea unui „eveniment extraordinar”, această decizie ar putea fi luată. El mai spune că Statele Unite dețin „controlul” internetului.

Comentariile lui Medvedev vin în contextul unei înăspriri din ce în ce mai accentuate a autoritarismului regimului Putin și reprimării cu brutalitate a protestelor din ultimele săptămâni din mai multe orașe din Rusia.

Săptămâna trecută, agenția de reglementare a comunicațiilor din Rusia a anunțat că va amenda mai multe rețele sociale pentru că au refuzat să elimine de pe platforme clipuri video care promovau protestele și încurajau oamenii să iasă în stradă.

foto: axios.com


 
 


 
/ Acum 13 ore

Mai mulți bani pentru sportul moldovenesc. 91,5 milioane de lei alocate pentru dezvoltarea federațiilor

/ Acum 14 ore

Drumuri, trotuare și servicii publice modernizate: planurile MIDR pentru raionul Ialoveni, anunţate de Vladimir Bolea

/ Acum 14 ore

115 ani de la nașterea lui Liviu Deleanu: Muzeul Literaturii Române găzduiește o expoziție dedicată poetului

/ Acum 14 ore

Drumarii intervin în mai multe raioane: traficul pe traseele naționale se desfășoară în condiții bune, dar șoferii sunt avertizați de ceață

/ Acum 14 ore

Modificări majore la Codul Educației: Noi reguli pentru alegerea rectorilor, măsuri de sprijin în procesul de consolidare școlară, 1 000 de lei lunar pentru părinți și indemnizații de până la 300 000 de lei pentru profesori

/ Acum 14 ore

34 de proiecte de dezvoltare durabilă au fost implementate în anul 2025 prin intermediul Programului activităților de reintegrare a țării

/ Acum 14 ore

Comuna Lozova devine modernă și confortabilă: două stații de transport public inteligente instalate în localitate

/ Acum 14 ore

MEC lansează campania „O scrisoare ține loc de îmbrățișare”. Elevii sunt invitați să scrie mesaje de solidaritate copiilor din Ucraina

/ Acum 14 ore

Autorizat de Comisia Europeană: Carnea proaspătă și produsele din carne de pasăre pot fi exportate în UE de pe întreg teritoriul Republicii Moldova

/ Acum 14 ore

R. Moldova își întărește parteneriatul cu Estonia pentru aderarea la UE

Vezi mai multe