Donald Trump reafirmă că averea sa depășește 10 miliarde de dolari
Washington, 18 mai /MOLDPRES/.Candidatul republican la Casa Albă, Donald Trump, a declarat din nou că averea sa depășește 10 miliarde de dolari, o sumă de două ori mai mare decît estimările independente, relatează miercuri Reuters și AFP, citate de AGERPRES şi MOLDPRES.
Miliardarul a afirmat că a depus la Comisia Electorală Federală (FEC) declarația sa de avere, un document pe care candidații la alegerile federale trebuie să-l completeze pentru a prezenta companiile în care au funcții sau interese, precum și activele și datoriile lor. Sumele exacte nu se cunosc, ceea ce face imposibil să se estimeze în mod independent averea netă a candidatului.
În iulie anul trecut, Donald Trump a depus o declarație în care a enumerat peste 500 de companii și a raportat venituri de 362 de milioane de dolari în 2014 (exceptînd dividendele, dobînzile, chiriile, cîștigurile de capital).
El a raportat de data aceasta venituri de 557 de milioane de dolari, fără a confirma că această sumă acoperă perioada 2015. Documentul, care nu este încă disponibil publicului, conține 104 pagini, a spus el.
"Averea netă a lui Donald Trump a crescut de la ultima sa declarație în iulie 2015. Pînă în prezent, averea netă a domnului Trump depășește 10 miliarde de dolari", a scris echipa sa într-un comunicat.
Potrivit estimărilor Forbes publicate marți, averea lui Donald Trump s-ar ridica la 4,5 miliarde de dolari.
/Editor M.Cucu/
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran
Politico: UE analizează măsuri împotriva Ungariei, inclusiv suspendarea drepturilor, în cazul unei noi victorii a lui Viktor Orbán
Prețul petrolului se apropie de 117 dolari pe baril
Rusia expulzează un diplomat britanic, acuzat de activități de spionaj
SUA au permis unui petrolier rusesc să ajungă la Cuba, în ciuda blocadei
BTA: Adolescentul Ivan Ivanov câștigă cel mai important titlu din cariera sa profesionistă în tenis
Miniștrii de externe turc și egiptean au ajuns în Pakistan pentru o reuniune pe tema războiului din Orientul Mijlociu
Directorii marilor companii petroliere avertizează că războiul cu Iranul ar putea provoca o criză energetică globală
BTA: Președintele FIG, Morinari Watanabe, deschide Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Sofia
Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu
Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor
Noi atacuri rusești asupra Ucrainei: Cel puțin trei persoane au decedat
ONU propune un mecanism pentru protejarea comerțului prin Ormuz în contextul războiului din Iran
Arabia Saudită a încheiat un acord de apărare cu Ucraina
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților
VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026
Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși
FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit
În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română
Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru
Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism
Donald Trump s-a adresat naţiunii: Războiul e aproape de încheiere, iar strâmtoarea Ormuz se va deschide „natural”
Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață
Premierul Alexandru Munteanu efectuează o vizită de lucru în raionul Ocnița
VIDEO // NASA a lansat cu succes misiunea lunară Artemis 2
Dolarul se ieftinește cu 20 de bani
DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial
Rusia a lansat un atac cu sute de drone asupra Ucrainei, provocând moartea a cinci persoane